Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

2009 Yılında Adli Yargı Hakimlik/Savcılık Adaylığı Sınavı

Yanıt
Old 20-05-2009, 22:23   #31
nuray arslan

çok ciddi bir hata bu. insanların emeğiyle dalga geçiyorlar başka birşey değil
Old 23-05-2009, 18:02   #32
muğlak

Sınavda kontenjana takıldım maalesef. Tartıştığınız sorular benim de dikkatimi çekmişti. Dava açmak ne kadar faydalı olur bilemiyorum. 2.5 puanlık soru iptal ettirsem mülakata katılmaya hak kazanıyorum zaten. Var mıdır bunun örnekleri? Bilen, duyan varsa ve aydınlatırsa sevinirim..
Old 23-05-2009, 22:56   #33
nuray arslan

açıkçası bende bilmiyorum ama alan soruları benim beklediğimden az geldi
Old 16-06-2009, 01:24   #35
bürokrat

Sınavı kazanan arkadaşlar çalışırken hangi metotlarla hazırlandıklarını açıklarlarsa çok sevineceğim.Bilindiği üzere bu sınavı çok çalışan değil doğru çalışan ve stratejiyi doğru belirleyen kazanıyor.Kitapların,kanunların ve soru bankalarının içerisinden çıkamadım bir türlü ve sınava 5 ay kaldı
Old 06-07-2009, 14:22   #36
Zehra Ekizo

Selçuk hukuk tan bu sene mezun oldum (yani ceza muhakemesi hukuku dersini bütünlemede verebilirsem olacağım inşallah).Aralık taki sınava girip kazanmak istiyorum.Evde kendi başıma hazırlanacağım için nasıl hazırlanmam gerektiğini hiç bilmiyorum Acaba sınavı kananan arkadaşlar nasıl hazılandıklarını,hangi kaynaklardan çalıştıklarını,hangi soru bankalarına baktıklarını söyleyebilirler mi?Bir de sınava hazırlanmaya Ağustosun başı gibi başlamayı düşünüyorum bu 4aylık süre yeterli olur mu sınavı kazanabilmem için?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...Ayrıca tebrik ederim...
Old 15-07-2009, 18:10   #37
gençhukukçu ahmet

istanbul hukuk 1. sınıf öğrencisyim yani 2 olduk şimdi hakimlik savcılık düşünüyorum yolun başındayken sizden yani deneyimli hukukçularımızın tavsiyelerini bekliyorum
Old 16-07-2009, 22:46   #38
MM44

bende şu çalışma teknikleri nekadar süre çalışmanın yeterli olacağı ve kaynaklar hakkında yardımcı olunmasını rica ediyorum arkadaşlarımızdan şimdiden teşekkürler
Old 09-08-2009, 14:41   #39
chipie

Mülakata hak kazanabilmek için kaç puan almak gerekiyor?
Old 11-08-2009, 07:52   #40
nuray arslan

öncelikle 70 puan alman gerekiyor. bu sınavda 300 kişi alacaklar onun için ilk 600 arasına girmen gerekiyor. yani kesin olarak şu kadar alman lazım söylenemez
Old 11-08-2009, 16:16   #41
chipie

Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Daha önce sınava girmeye hiç niyetim olmadığı için araştırma gereği duymadım.Anladığım kadarıyla belli bir puan sınırlaması yok. Peki neye göre mülakata hak kazanıyoruz. Mesela 75 alan birinin mülakata hak kazanamama durumu oluyor mu?
Old 11-08-2009, 22:04   #42
selcukalp

5 aralıktaki sınav için evde çalışmak yeterli olabilirmi?yoksa başarı için illaki bir dershaneye mi gitmek gerekir.saygılar
Old 13-08-2009, 12:04   #43
nuray arslan

önemli değil.mülakata hak kazanabilmek için alınacak konterjanın iki katının içinde olman gerekiyor. şöyle ki bu dönem 300 hakim alınacakmış mülakata hak kazanabilmen için ilk 600 ün içinde olman gerekiyor.onun için 74 veya 75 demek yanlış olur.
Old 13-08-2009, 12:15   #44
avegökmen

hangi kaynaklardan çalışmalı peki? son sınavı kazananlar bilgi verebilir mi?
Old 14-08-2009, 14:09   #46
Av.M.Telli

En yüksek puan almış aday adayından başlanıyor sıralamaya, ayrılan kadronun 2 katı kadar kişi mülakata çağrılıyor yani mülakata katılmaya hak kazanıyor. Ve herhalükarda 70i geçmiş olmak gerekiyor. Nisan '09 daki sınavda 200 kişilik kadro açıklanmıştı,400 kişiyi çağırdılar. Ben 73,100 aldım ve "kontenjan nedeniyle mülakata katılmaya hak kazanamadınız" yazıyordu. Eğer ki 70 in altında puan alırsanız direk "başarısız" sayılıyorsunuz.
Eskiden sorsanız en iyi kaynakları ikinci sayfa yayınları olarak söylerdim bir de themis derdim. Bilemiyorum isimleri değişti mi, ben de eski baskılar var hep. Şu an için şunu söyleyebilirim: daha önceden bu sınava sıkı bir şekilde hazırlandıysanız özet notlardan yapacağınız tekrar yeterli olacaktır.Ancak ilk kez hazırlanıyorsanız ilgili dersleri en azından birer kez ayrıntılı kitaplardan okumanızı tavsiye ederim. O zaman kalıcı oluyor

@selcukalp: Dersaneye gitmek tabi ki şart değil. aralık '08 sınavı için işimi gücümü bırakıp 4 ay kursa gittim, gerçi benim özel bir durumum olmuştu,sınava bir hafta kala bir talihsizlik yaşadım ve 69,700 de kaldım Benim gibi puan alan çok arkadaşım oldu kurstan. Kursun size katacağı şey, nerelere çalışmanız gerektiği, nerelere çalışmanızın sadece zaman kaybı olacağı ve motivasyon... Bunun dışında yine iş sizde bitiyor. Disiplinli çalışabileceğinize inanıyorsanız evde çalışmanız daha kârlı olacaktır
Sınava hazırlanan herkese iyi çalışmalar ve şimdiden başarılar...
Old 04-09-2009, 23:13   #47
mary

hakimlik sınavına tam olarak hangi kaynaklardan hazırlanabilecegim konusunda bana bilgi verebilir misiniz? herkes başka kaynak isimleri söylüyor ve aklım iyice karıştı şimdiden teşekkür ederim
Old 05-09-2009, 11:20   #48
fevziFIRAT

Sınavlarla ilgili kaynak konusu çok enteresan bir konu.

Piyasada meşhur olan, farklı farklı kaynaklar var. Dediğiniz gibi herkesin bir fikri var, şu kaynak iyiydi, şu kötüydü diye.

Ama bu kaynak konusu biraz da çalışacak insan bağlı. Örneğin ben çok popüler bir yayının bazı kitaplarını aldım, fakat beğenmedim. Eksiklik veya yanlışlık olduğundan değil. Kitabın şekli, anlatım sistemi, başlıklandırma, yazarın üslubu vs. pek çok etken var.

Yine bir diğer ilginç bulduğum konu var. Bir yazar var, çok tutuluyor, kitapları yok satıyor. Bu yazara bakıyoruz ki, 7-8 hukuk alanında kitap yazmış. Adının önünde hiçbir akademik ünvan yok. Tenzih ederim, belki de mükemmel bir hukukçudur, fakat bu noktada fakültemdeki hocalarıma haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Hakimlik-savcılık sınavları da artık bir sektör haline gelmiş, kitaplar, dersaneler, hocalar vs. derken bu işte de para konuşur hale gelmiştir. Bir yerde para konuşursa, sevgi ve maneviyat biter, kalite düşer, ezbercilik ortaya çıkar.

Sevgili mary, şu yukarıdaki paragraflarda soruna cevap vermediğimin farkındayım Ama sana denk geldi diyelim içimi dökecek yer arıyormuşum ben de.

Son tahlilde belki yardımcı olacak bir kaç satır;

Bir yayınevine takılıp kalmamakta yarar var. ''Falanca'' yayınevinin tüm kitaplarını alıp çalışmak faydalı olmaz demiyorum ama, farklı dalların hepsinde aynı üst düzey başarıyı yakalamak bir yayınevi için zor olsa gerek. Naçizane tavsiyem, kitapçıya gidin ve kaynaklara bakın. Birkaç saatinizi ayırın gerekirse, hangisinin dili, anlatımı, kitap kapağı, yazı stili, başlık sistemi hoşunuza gidiyorsa onu alın. Ufak tefek farklar kimseye ne sınav kazandırır, ne sınav kaybettirir. Bir hukukçu olarak bunu yazmaktan hicap duyuyorum fakat, mümkünse fotokopi teknolojisinden faydalanınız. Maliyet açısından avantajlı olursunuz, beğenmediğiniz kaynağı rahatça bırakarak bir diğer kaynağa yönelebilirsiniz. Madem dersaneye gidemiyoruz, sektörün dişlileri bizi ezeceğine biz de oyunu kuralına göre oynarız

Yine bir diğer dikkat edeceğiniz husus, ne kadar zamanınız olduğudur. Zaman yoksa, yapılacak şey özet niteliği ağır basan kaynaklara başvurmaktır. Bazı dersanelerin notlarını da, en azından göz gezdirmek ve bu dersaneye gidenler ne yapıyorlar acaba diye bakmak için tavsiye ederim. Dersane notlarının nasıl ve nerden temin edileceği az çok biliniyor

Son olarak rahat olmakta fayda var, kitaplar içerik olarak birbirine benzer.
Old 14-12-2009, 10:01   #49
Özoğlu

Sınav tecrübesi olan biri olarak,sınava girmek isteyen üyelere öncelikle eski sınav sorularını tetkik ederek ösym nin soru tarzını anlamalarını tavsiye ederim.(eski sınav sorularına ösym nin sitesinin arşiv bölümünden ulaşabilirsiniz)Kaynak bakımından ise yönlendirmede bulunmayı pek doğru bulmuyorum.Bu hususta piyasada sınavlara yönelik pek çok yayın olduğunu söylemekle yetineyim.Ayrıca mümkün olduğunca çok soru bankası temin edilmesini şiddetle tavsiye ederim.Zira mezkur sınav hukuki muhakeme yeteneğinizden çok mevzuat bilgisi temelli soru tekniği bilginizi sınamaktadır.Son olarak dershane gerekliliğine ilişkin şunları söyleyebilirimershaneye giderek 'profesyonel' yardım almak hem zamanı verimli kullanmanıza hem de konuları belirginleştirmenize elbette çok büyük katkı da bulunacaktır.Ancak dershane ikame edilemez bir hizmet vermektedir de diyemeyiz.Sınavlara yönelik kaynkları dikkatle tetkik ederek de dershanenin size verebilieceklerini kendiniz edinebilrisiniz.Ancak evde,büroda vs.ferdi olarak ders çalışma alışkanlığı edinememiş adaylar için şüphesiz dershanenin çalışma ve rekabet ortamı çok faydalı olacaktır.Buna ilişkin son söz olarak;sınava hazırlık döneminde ben dershaneye gitmedim ve eksikliğini de hissetmedim;ancak zamanım elverseydi kesinlikle giderdim diyerek bitireyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi