Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

dava/ evden atıldık haklarım nelerdir?

Konuyu Kilitleyin
Old 14-03-2011, 14:42   #1
Konuk

Varsayılan dava/ evden atıldık haklarım nelerdir?

merhaba öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim.ben 10 yıllık evli ve 1 kız çocuğu annesiyim.kamuda çalışıyorum eşim ise özelde.bundan yaklaşık 6 ay önce kızımın gözü önünde eşimden şiddet gördüm fakat karakola gitmedim.darp edildiği bilen ve izleri gören arkadaşlarım var.ve darp olayından sonra 5 ay kayınvalidemle kaldım.eşim bu zaman zarfında benim bütün eşyalarımı evden tahliye etti.yani attı.bende kolileyip kaldırdım.çalıştığım için eşyalarımın çoğunu kullanamadım bu sebepten dolayı.kendi adıma tüketici kredisi çekmiştim kart borçlarını ödemek için onu ben ödüyorum ve kızımın kreş parasınıda ben veriyorum.bana maddi hiç bir desteği yok.telefonla beni arayıp anlaşalım diyor. bende anlaşmaya gitmiyorum tazminat ve kızıma nafaka istiyorum.son bir aydır annemlerdeyim kızımla beraber.anlaşmazsam krediyi zanet paşa paşa ödersin diyor. nafakada vermem diyor. sorum şu anlaşmaya gitmeyip tazminat ve nafaka davası açsam sonuç ne olur.bizi evden atan o darp eden o.haklarım neler öğrenebilirmiyim.teşekkürler
Old 14-03-2011, 20:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Şu an eşinize karşı boşanma isteminiz olmadan sadece NAFAKA davası açabilirsiniz. Eşinizin, sizin ve çocuğu için yapması gereken katkıyı aile mahkemesi hakimi parasal olarak belirleyecektir.

Ayrıca ayrı yaşadığınız için çocuğunuzun velayetinin de tedbiren size verilmesini talep edebilirsiniz.

Davada evden atıldığınızı ve şiddet gördüğünüzü kanıtlamalısınız. En yakın akrabalarınızın, arkadaşlarınızın, komşularınızın tanıklığından ve her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Bunun dışında;

Boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlayarak boşanmayı sağlayabilirsiniz. Şidddet uyguladığını tanık beyanları ile kanıtlayabilirsiniz. Ayrı yaşamak zorunda bırakıldığınızı yine her tür delille kanıtlayabilirsiniz.

Boşanma davası içinde, velayet, çocuğunuz ve kendiniz için nafaka ve nafakaların boşanmadan sonra da devam etmesini isteyebilirsiniz.

Maddi tazminat talep edebilirsiniz. Boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarar göreceği için verilirler.

Manevi tazminat talep edebilirsiniz. Kişilik haklarınızın zarar görmüş olması gerekir. Şiddet görmek, aldatılmak, hakaret manevi tazminat nedenidir.

2002 sonrası evlilik birlği içinde karşılığını ödeyerek aldığınız mallar edinilmiş maldır. Varsa bu mallar için edinilmiş mal rejiminin tasfiyesi ve tasfiye payı alacağı davası açabilirsiniz.

Çekilen kredinin borçlusu olarak ödemek zorunda olan da sizsiniz.

Anlaşmalı boşanma protokolü yapma olanağı var ise, borçtan eşinizin de sorumlu olması maddesi eklenebilir. Bu halde de bankaya karşı sorumluluğunuz devam eder ancak eşinize karşı icra takibi yapama ve alacağınızı alma hakkını elde edebilirsiniz.

Hükmedilebilecek nafaka ve tazminatlarıın tahsili İCRA TAKİBİ ile mümkündür. Yapılan icra takibine rağmen nafaka ödememek ise suçtur.

Halen size karşı tehdidi şiddet içeren davranışları varsa ailenin korunmasına yönelik kanun kapsamında en yakın aile mahkemesinden tedbir kararları alınmasını isteyebilirsiniz.(Size ve çocuğunuza, bulunduğunuz adreslere yaklaşmaması, telefonla aramaması, varsa silahını vs.. bırakması, şiddet içeren davranışlarına son vermesi gibi.) Bu kararlara uymazsa hakkında ceza davası açılacaktır.

Yine savcılığa da suç duyurusnda bulunabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Haklarınız oldukça çeşitlidir. Zarar görmemek için bir meslektaşımızla birlikte hareket etmenizde yarar vardır.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

Saygılar.
Old 14-03-2011, 21:12   #3
Konuk

cevabınız için teşekkür ederim.kızım altı yaşında eşimden fazla maaş alıyorum kızım 3 yıldır benim kurum kreşime gidiyor ve ücretini ben ödüyorum.babanın bize herhangi bir katkısı yok maddi anlamda.hatta istediğimde vermeseydin kreşe diyor.dava açtığımda kızımın velayeti bana verilirmi.teşekkürler.
Old 14-03-2011, 22:24   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
cevabınız için teşekkür ederim.kızım altı yaşında eşimden fazla maaş alıyorum kızım 3 yıldır benim kurum kreşime gidiyor ve ücretini ben ödüyorum.babanın bize herhangi bir katkısı yok maddi anlamda.hatta istediğimde vermeseydin kreşe diyor.dava açtığımda kızımın velayeti bana verilirmi.teşekkürler.

Sayın Katılımcı,

Mecburen ayrı yaşamaktasınız. Kimse sizi şiddet gördüğünüz insanla aynı evde yaşamaya zorlayamaz.

Bu sebeplerle, -boşanma talebiniz olmadan- velayetle birlikte eşinizin sizin ve çocuğununun ihtiyaçları için aile birliğine yapması gereken katkı dava ile talep edilir.

III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
Madde 197 - Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.
Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.
Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.
Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Çocuğunuz anne şefkatine muhtaç yaştadır. Velayet için öncelikli olarak siz düşünülürsünüz. Çalışıyor olmanız dezavantaj değildir. Önemli olan çocuğun aklen, fikren ve bedenen kimin yanında sağlıklı olacağıdır. Uzman pedagog raporu istenir. Çocuk kendini ifade edebilecek olgunlukta ise dinlenebilir de. Tanık anlatımlarınıdan da yararlanabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için hukuki desteği DOĞRUDAN alınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi