Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davam temyizde bu arada bize karşı açtığı davayı kazandı. Dava masraflarını nasıl ödeyeceğiz? Eve haciz mi gelecek? Gücümüz yok?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2011, 15:08   #1
Konukaylin

Varsayılan Boşanma davam temyizde bu arada bize karşı açtığı davayı kazandı. Dava masraflarını nasıl ödeyeceğiz? Eve haciz mi gelecek? Gücümüz yok?

merhabalar;ben 1994 yılında ailemin vermiş olduğu karar doğrultusunda yaşça benden bir hayli büyük bir adamla evlendirildim,daha ilk yıllardan itibaren şiddete maruz kaldım bunu aileme ve onun ailesine bildirmeme rağmen herkes sadece izleyici kaldı ve ne yazık ki evlenmemizden 10 ay sonra bir çocuğumuzun olması da buna tuz biber oldu ben çocuğumdan vazgeçemedim ailemde bana ve çocuğuma birden bakmak istemedi,yıllarca bu şiddet sürdü gitti ayrılıp ayrılıp gitmeler aile bireylerinin araya girip barıştırıp tekrar bir araya getirmesi beni yıprattı ve çareler aramaya sevk etti.yıllarca çalışıp güçlü olup kızımıda alıp boşanma kararı verdiysemde ekonomik olarak güçlü konuma gelemedim,aileminde ekonomik olarak güçsüz olması beni perişan etti.son olarak 2007 yılında kızımıda alarak ne olursa olsun diyerek baba evime gittim bu kez kızımda yanımdaydı ve kararlıydım bu insandan ayrılacaktım,daha bir kaç gün önce dayak yemiş sırf gömleğinin düğmelerini kontrol etmiyor kopmak üzere olna düğmeyi farketmiyorumdiye kavga çıkartmış başka bahanelerlede boğazıma sarılmış benim evden kaçacağımıda anlayınca kredi kartımı telefon sim kartımı alıp kızımı ve beni eve kilitlemiş tir bu insan bir kaç gün sonra evin kilidini verince kızımı alarak kaçtım ben ailemin yanına sığındım bir başkasından borç para alarak üstelik,

ailemin evini basıp beni geri gitmeye iknaya çalıştıysada gitmedim,evde bana saldırdı babamda onu kapıya attı daha doğrusu polis çağırdık oda evden çıkıp gitii kendi gibi polis olan meslektaşlarının ikna sı ile o gün için ortalıkta görünmediysede telefonla tacizlerine küfürlerine devam etti,bizde polise şikayet ettik telefondaki küfürlerini kaydedip polise verdim telefonlarımız dinlemeye alındı bı sürede sesini kesti ben boşanma davası açtım,dava 4 yıl dürdü boşanma kararı verildi,ama dava temyizde bana yıllarca şiddet gösteren ve bunu paylaşmam zor olsada yıllarca cinsel olarakta istismar eden bu insanla tekrar birlikte olmamızımı istiyor bu adalet sistemi sapıkça isteklerine boyun eğdiğim ve süregelen rahatsızlıklarını hala çektiğim sonuçlara kimse birşey demedi.silah sıktı bana evde,dayak attı,bunlara kimse ceza vermedi komşularımı bile tehdit etti.

şimdi benim asıl sorunum ben bu insanı allaha havale ettim allah onun cezasını verecek.
bizim boşanma davamız sürerken bu kişiye kamu davası açıldı,fakat biz bunun üzerinde pek durmadık bizden uzak olsunda ne olursa olsun diye düşündük belki,kamu davası kızımın şikayetiyle benim şikayetim doğrultusunda açılmıştı fakat benim kızıma bakacak maddi gücüm yoktu,ailemde çocuğuma bakmak istemediler zaten maddi güçleri kısıtlıydı,evde 2 öğrenci varken bir 3 cüsüne pek sıcak bakmıyorlardı ben nafaka alamıyordum bu sepeten kızım babaannesine gitti fakat verdiği bir ifadeden ötürü şikayetinden vaz geçti ve dava düştü.bunu fırsat bilen o şahıs bana ve aileme dava açtı ve kazandı bizim avukatımız yoktu onun iki avukatı vardı ve kaybettik şimdi bizden 5 milyar para istiyorlar ne yapacağız bilmiyoruz babam emekli 2 oda bir salon evimiz var benim işim yok annem kalp hastası diğer kız kardeşim öğrenci diğeride sinir hastası ve biz bu parayı ödeyemiyoruz,ödemekte istemiyoruz biz ondan şikayet.i olurken dava açmak değildi maksadımız şimdi icra gelip kapımıza 20 yıllık makineyi televizyonu götürmekten bahsediyor ne yapacağız.saygılarımla.....
Old 08-03-2011, 16:16   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Kızınızın şikayetten vazgeçmesi nedeniyle eşiniz hakkında açılan ceza davasının düştüğünü söylüyorsunuz. Ardından eşinizin açmış olduğu dava hakkında bilgi vermemişsiniz ancak iftira nedeniyle açılmış olan bir dava olabileceğini düşünüyorum. Burada önemli olan da karşı taraf avukatlık ücreti zaten.

Size ait olmayan eşyaların bulunduğu size ait olmayan bir evde oturmaktasınız. İcra takibi yapılması durumunda üzerinize kayıtlı menkul/gayrimenkulünüzün bulunmaması durumunda yapılabilecek herhangi bir icrai işlem de bulunmuyor. Burada ifade etmekte güçlük yaşadığınız fakat bilinmesi durumunda kimi yönlerden lehinize olabilecek hususları doğrudan avukata danışmanızın önemini belirtmeliyim.

Saygılarımla..
Old 08-03-2011, 16:17   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davayı kazandı demişsiniz öncelikle bu kararın size tebliği gerekir. Sizin kararı temyiz etme hakkınız vardır.

Ve ilama ilişkin bir icra takibi alacaklı tarafından yapılmalıdır.

Size ve ailenize karşı dava açılmış, o halde oturduğunuz hanede haciz işlemi uygulanabilecektir. Emekli maaşlarının haczi mümkün değildir.

Yapılabilecek haksız veya usulsüz işlemler için itiraz etme ve dava açma hakkınız bulunmaktadır.

Bunun için bulunduğunuz yerin il barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurunuz. İlçede iseniz adliye binası içindeki adli yardım büroları size yol gösterecektir. Ceza yargılamalarında ise, savcılık aracılığıyla veya mahkemeler aracılığıyla avukatla temsil edilmek istediğinizi belirtmeniz gerekmekteydi.

Doğrudan bir avukatla görüşmenizde yarar vardır.

Saygılar.
Old 11-03-2011, 10:38   #4
Konukaylin

Varsayılan sayın ekici

beni yanıtladığınız için size çok teşekkür ederim,şöyle anlatayım o şahsın bize açtığı dava bana iftira ettiler davası evet doğrudur,benim ondan aldığım 230 tl nafakadan başka gelirim yok,ayrıca size üstü kapalıda olsa anlattığım konuları avukatıma anlattım,ama benim sadece boşanma davasında ucuz yollu tuttuğum bir avukatım vardı diğer açılan davada beni savunacak bir avukatım yoktu,karşı tarafında iki avukatı vardı ve doğal olarak kazandılar,zaten kızımda şikayetini geri çekmiş,oysa kızım yanımda olsaydı o sadece benim değil ikimizin yaşadığı herşeyin yakın şahidi,kızım ve ben şiddet gördük,ben dayak yedim,morluklarla gezdiğim zamanlarda sadece kızım vardı yanımda ve o adam şu an bana yaptıklarının cezasını çekmeden rahatça yaşamakta,onca çalıştığım ezildiğim yıllarda kazandığım herşeyi ona bırakıp kaçtım ve bir tek kuruş almadım,istememde yeterki o insandan kurtulayım ama kurtulamıyorumda ve mahkemeler hiçbirşey yapamıyor,adam hala beni tehdit ediyor seni çürüteceğim diye,boşanma kararı verildi ama temyizde,ve birde üstüne açılan bu dava soyadı üzerime yapıştı kaldı ,böyle insanlardan kim ve nasıl koruycak bizi,lütfen bana bir yardım benim şu an bir avukatım yok ailem zor durumda param yok,güçsüzüm,zaten yeni bir davayla uğraşacak gücümde yok sadece sükunet istiyorum ve o şahsın soyadından kurtulmak ve yeniden soruyorum aileme ve bana açılmış ve kazanılmış bu dava da temyizde dönüşü nasıl olur ve biz bu insana neyimizi vereceğiz yoksa onun dediği gibi hapsi boylayacağız mı?saygılarımla hoşçakalın
Old 11-03-2011, 12:28   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Anlattığınız süreç hakkında ve temyiz incelemesinin sonucuyla ilgili olarak size bilgi verebilmek için baştan itibaren yaşanan süreci ayrıntılarıyla bilmenin yanında dava dosyaları hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Türk Hukuk Sitesi KAHDEM alanında elverdiğince kadınların soru ve sorunlarına ışık tutacak şekilde destek olma gayreti içerisindeyiz. Ancak takdir edersiniz ki her gün birçok mesajın gönderildiği bir sanal platformda sizlere sunabileceğimiz destek sınırlıdır.

Hukuki destek, ancak bire bir olması durumunda anlam ifade eder. Bizim yapmaya çalıştığımız ise fikir verebilmek, doğru yönlendirmede bulunmaktan öteye geçememektedir. Maddi durumunuz kötü olduğundan herhangi bir sosyal güvenceniz ve geliriniz yok ise bulunduğunuz yerleşim yerindeki sosyal yardımlaşma fonu vb. kurumlara başvurma imkanınız da bulunmaktadır. Kendiniz avukatla temsil ettirecek maddi gücünüz olmadığından şartlarını taşıyor iseniz ücretsiz avukat desteği için bulunduğunuz il barosuna başvurunuz. Sizden muhtarlıktan alacağınız "fakirlik belgesi" talep edilecektir. Umarız sorunlarınızı atlatırsınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi