Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira bedelinin ödenmemesi, senet, tahliye talebi, taahhütname

Yanıt
Old 11-05-2009, 13:34   #1
Av. Asena

Varsayılan Kira bedelinin ödenmemesi, senet, tahliye talebi, taahhütname

Sayın Üstadlarım,

Forumlarda yaptığım aramalarda, başlıkta yazan konularla ilgili çok sayıda soru ve cevapla karşılaştım. Ancak okuduğumda elimdeki pozisyona uygun verimli bir cevap bulamadım. Hatta sorduğum meslektaşlarım da birkaç yol önerdi ancak aklım yine karışmış durumda

Müvekkil, kira kontratosunu ve tahliye taahhütnamesini getirdi. 25.06.2009'da 1 yıllık kira sözleşmesi son buluyor. Kira sözleşmesinden 1 ay sonra da tahliye taahhüdü alınmış ve tarih kısmı boş bırakılmış. Bu arada her ne kadar kontratoda belirtilmemiş olsa da kira alacakları senede bağlanmış. Yani elimde kira kontratosu, tahliye taahhüdü ve senetler var. Elimde 8 adet sıra numaraları yazılı senet var ve bir tanesinin de vadesi yaklaşıyor.

Kiracı evi terk etmiş, bir başka ikamette yaşıyor(ama oranın adresini bulamıyorum.) Ayrıca kontratoda kiracının iş adresi de yazılmış. Tebligatı buraya yapabilir miyim?

Kontratoda ödmelerin elden yapılacağı yazılmış. Kiralayan da kira miktarlarına karşılık her ay için kira miktarı kadar senet almış. Kiralayan, kira bedelleri ödendikçe senetleri teslim etmiş ama 7 aydır ödenmeyen ve bir adet de vadesi gelen senet neticesinde tahliye istiyor. Ödenmeyen kira bedelleri için şu ana kadar ihtarname de çekilmemiş, sadece şifahen söylenmiş ve kiracının eşinin doğumu üzerine müvekkil kiralayan da iyiniyetle davranmış ve beklemeyi tercih etmiş. Ancak ödeme falan yapılmamış.

Elimde senetler olduğu için, kira alacağı ile ilgili kambiyo takibi yapmak zorunda mıyım? (Senetler var ama kontratoya senet verildiği yazılmamış.) Ödeme emri 51/13 göndersem, kira alacaklarını ve tahliye talep edebilir miyim? Gönderilen ödeme emrindeki süreler geçirildikten sonra İTM'den tahliye kararı alabilir miyim? Taahhütnameyi ancak kira sözleşmesi sonunda mı kullanabilirim? Taahhütname, kira sözleşmesinde yazan 1 sene sonra mı geçerlidir? (Yani oraya 7 ay sonra tahliye edileceği yazılabilir mi?)

İki haklı ihtara dayanmak istesem (geçmiş 7 ayki borç için ve tahliye edileceğini bilgisini ekleyerek ve ikincisi de vadesi gelen için yine tahliye edileceği bilgisini belirterek) iadeli taahhütlü mektup/ihtarname yazmak yeterli olur mu, yoksa noter kanalı ile mi göndermek gerekir? Ayrıca bunlar arasında süre olarak beklemek gerekir mi? İhtarname ile 30 gün süre vereceğim tabi ki, ama iki ihtar arasında süre olarak beklemek gerekir mi? Senetlerde vade olarak ayın 26ları (yani sözleşme tarihi itibariyle her ayın 26sı olarak düzenlenmiş), ancak konkordatoda ayın biri ile beşi arası ödeme yapılacağı yazılmış. Bu tarihlerden hangisine itimat ederek hareket etmem gerekli? İşin içinde senet olduğu için öncelikle noter kanalı (iadeli taahhütlü mektup olmaz mı?) ile ihbarname, sonrasında da ihtarname göndermek zorunda mıyım? Ve ihbarname ile birlikte senedi de göndermem gerekir mi?(Fotokopisini çekip aslı gibidir yapsam yanlışlık teşkil eder mi?)

Çok soru sorduğumun ve bunların da forumlar içinde yer aldığının farkındayım ve fakat bir neticeye de ulaşabilmiş değilim. Amaç şu: Ödenmeyen kira alacaklarını tahsil ve tahliye! Ama en kısa yol nedir, bilemedim.

Cevap verecek üstadlara şimdiden teşekkür ediyorum.

NOT:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28526 linkindeki Sayın Avukat Semiha Hanım tarafından eklenen bilgiler aklımı karıştırdığı için sormak gereğini hissettim.
Old 13-05-2009, 18:40   #2
zeliha ert

kiracı evden çıktığına göre tahliye taahhütnamesini icraya koymanın anlamı yok. bence senetleri icraya koy, kiracının ikamet adresini bilmediğine göre işyerine tebligat gönderebilirsin
Old 14-05-2009, 08:54   #3
Av. Asena

Eşiyle aralarında sorunlar varmış diye duyum aldık. Bu nedenle evden ayrıldığını biliyoruz ama içeride hala eşyaları var. Eşinin de memleketine döndüğünün duyumlarını da aldık. Kimse yok ama eşyalar var. O yüzden tahliye talepli örnek no:13 gönderdim işyerine. Umarım aynı yerde çalışıyordur

Sıkıntım, senetler üzerinden mi işlem yapmam gerektiği yönündeydi. Çünkü senetler ile kontrato arasındaki bağlantı sadece miktar ile alacaklı-borçlu yönünden. Yani kontratoda senetlerden bahsedilmediği gibi, her ayın 1-5 arası ödeme denmiş. Oysa senetlerde kira sözleşmesi tarihi düzenleme tarihi olarak geçmiş, ve vadeler de sözleşmeden 1 ay sonra başlamak üzere vadelere ayrılmış. Senetler şimdilik bende. İstense ayrı bir alacakmış gibi işlem yapılmaya müsait ama etik açıdan uygun olmadığından delil olarak kullanmak niyetindeyim.

Cevabınız için teşekkürler. İlk defa tahliye ile karşılaşıyorum, ki o kadar icra hukuku üzerine çalışmışken
Old 15-05-2009, 09:24   #4
Av.Nebi

Bence öncelikle tahliye için örnek 13 ödeme emri göndermeniz ve tahliye davası açmanız gerekmekte tabi 13 örnek ödeme emrine itiraz şansı bulunacağı için alacağı garantilemek için ödenmeyen senetleri de takibe koymalısınız bence. Etik açıdan zatan borçluyu zora sokan bi durum yok( mükerrer tahsilat yapmadığınız sürece tabi ) adres konusunda da iş yeri veya başka bir adrese göndermenizin bi önemi de yok tebligat yapın yeterki. Zaten itiraz olmaz ise tahliye kararı en fazla 1-2duruşmada çıkar karar ile tahliye edersiniz senetlerden de borcu tahsil edersiniz. Yani umarım
Old 15-05-2009, 09:51   #5
Av. Asena

7 aylık birikmiş kira alacağı ve tahliye talepli örnek no:13 gönderdim. Merniste ikametinin bulunduğu yer çıktı ki müvekkil de bana bu adresi vermişti, anne-babasının adresiymiş. Ama "o burada oturmuyor" diyip geri çevirebilirler diye işyerini denemek istedim.

Barkod numarasından tebliğ olduğunu görürsem(ptt sayfasından sorgulayarak) hemen bir de kambiyo takibi yaparım o zaman. Tahsilatta mükerrerlik olmamak kaydıyla tabi ki

Cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Old 15-05-2009, 12:38   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Asena
7 aylık birikmiş kira alacağı ve tahliye talepli örnek no:13 gönderdim. Merniste ikametinin bulunduğu yer çıktı ki müvekkil de bana bu adresi vermişti, anne-babasının adresiymiş. Ama "o burada oturmuyor" diyip geri çevirebilirler diye işyerini denemek istedim.

Barkod numarasından tebliğ olduğunu görürsem(ptt sayfasından sorgulayarak) hemen bir de kambiyo takibi yaparım o zaman. Tahsilatta mükerrerlik olmamak kaydıyla tabi ki

Cevaplarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Kira alacağınız için zaten takip yapmışsınız. Bonoları da icra takibine konu ederseniz nasıl "mükerrer" olmayacak?
Old 15-05-2009, 15:21   #7
Av. Asena

Sayın Ergin,

Her ne kadar takip mükerrer olacaksa da tahsilatta mükerrerlik olmaması üzerine haraket etmek istemiştim. Sayın Nebi'nin önerisine kulak kabartmadan geçemedim. Amacım, itiraza uğramaması halinde kesinleşecek dosyadan bir an önce maaşına haciz yazmak istemek. Müvekkil zaten 8 aydır kirasını alamıyor. Daha önce farklı konuda uyguladığımız bir prosedürdü bu. Alacak aynı ama daha hızlı yöntemle hareket edip "tahsilatta mükerrer olmamak kaydıyla" ibaresini ekliyorduk. Burada uygulayabilir miyim bilmiyorum.

Kaldı ki tahliye edeyim, müvekkil başka bir şey istemiyor. O yüzden senetlerle işlem yapmaktan da vazgeçtim. Alacağımız icra takibine girdiği için ikinci bir takip,sizden değerli olmasın, bir üstadımdan aldığım bilgi neticesinde düşünmediğim bir husus oldu.

Artık tek sorunum son ay kirasını nasıl isteyeceğim oldu Muacceliyet şartı olmadığı için işlem yapmadım onunla ilgili. Haziranın ilk haftası da sanırım onu icra takibine konu ederim, ama sadece alacak olarak..(tahliye talebi olmadan)
Old 15-05-2009, 15:24   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Asena
Sayın Ergin,

Her ne kadar takip mükerrer olacaksa da tahsilatta mükerrerlik olmaması üzerine haraket etmek istemiştim. Sayın Nebi'nin önerisine kulak kabartmadan geçemedim. Amacım, itiraza uğramaması halinde kesinleşecek dosyadan bir an önce maaşına haciz yazmak istemek. Müvekkil zaten 8 aydır kirasını alamıyor. Daha önce farklı konuda uyguladığımız bir prosedürdü bu. Alacak aynı ama daha hızlı yöntemle hareket edip "tahsilatta mükerrer olmamak kaydıyla" ibaresini ekliyorduk. Burada uygulayabilir miyim bilmiyorum.

Kaldı ki tahliye edeyim, müvekkil başka bir şey istemiyor. O yüzden senetlerle işlem yapmaktan da vazgeçtim. Alacağımız icra takibine girdiği için ikinci bir takip,sizden değerli olmasın, bir üstadımdan aldığım bilgi neticesinde düşünmediğim bir husus oldu.

Artık tek sorunum son ay kirasını nasıl isteyeceğim oldu Muacceliyet şartı olmadığı için işlem yapmadım onunla ilgili. Haziranın ilk haftası da sanırım onu icra takibine konu ederim, ama sadece alacak olarak..(tahliye talebi olmadan)

Bence de senetleri icraya koymamanız iyi olmuş. Maazallah, borçlu Baroya şikayet etseydi, disiplin cezası alabirdiniz.
Old 16-05-2009, 16:39   #9
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence de senetleri icraya koymamanız iyi olmuş. Maazallah, borçlu Baroya şikayet etseydi, disiplin cezası alabirdiniz.

Senetlerin kira nedeni ile verildiğine ilişkin bi ibare yok yalnız. Ceza almayı gerektirir bi durum da görmüyorum kanımca. Gözden kaçırdığım bi konu varsa düzeltmenizi rica ederim.
Old 16-05-2009, 19:11   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Senetlerin kira nedeni ile verildiğine ilişkin bi ibare yok yalnız. Ceza almayı gerektirir bi durum da görmüyorum kanımca. Gözden kaçırdığım bi konu varsa düzeltmenizi rica ederim.

Senet metninde en fazla 3 olasılık bulunabilir.

1- Kira bedeli.(Olmadığını zaten yazmışsınız)

2- Nakten( Yani kiracı, kira aylığını ödemeden kiralayandan borç para almış).

3- Malen( Kiracı kira parasını ödemeden, kiralayana mal satmış)

Başka bir olasılık aklınıza geliyor mu?
Old 17-05-2009, 09:02   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nebi

Sayın Nebi,

Bono, sebepten mücerret olduğundan ve kira akdinde söz konusu bonoların "Ödeme yerine veya ödeme uğruna" verildiğine dair bir ibare de olmadığından, bu nedenle haklısınız. Kiralayan isterse, bonoları da kiradan bağımsız olarak icraya koyabilirdi.

Sayın Ergin de, böyle bir durumda bile bile ikinci bir alacak yaratmak (sanırım) etik olmaz demek istiyordur.
Old 17-05-2009, 13:44   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Nebi,

Bono, sebepten mücerret olduğundan ve kira akdinde söz konusu bonoların "Ödeme yerine veya ödeme uğruna" verildiğine dair bir ibare de olmadığından, bu nedenle haklısınız. Kiralayan isterse, bonoları da kiradan bağımsız olarak icraya koyabilirdi.

Sayın Ergin de, böyle bir durumda bile bile ikinci bir alacak yaratmak (sanırım) etik olmaz demek istiyordur.

Doğru anlamışsınız, ilgili mesajımda da disiplin suçundan bahsetmiştim, sadece...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi