Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira alacağının icra takibi ile istenmesi icra hukuk mahkemesinde tahliye davası

Yanıt
Old 02-03-2007, 00:11   #1
ayşebetul

Varsayılan Kira alacağının icra takibi ile istenmesi icra hukuk mahkemesinde tahliye davası

Öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Kararsız kaldığım bir hususta yardımınıza ihtiyacım var.
Elimde 2 adet icra dosyası var. Bu dosyalar 2004 yılında açılmış olup kira alacağının tahsiline ilişkindir. Ancak bu dosyalar işlem yapılmadığı işlemden kaldırılmış. Bir de bu dosyalardan birine konu alacağın tahsili dışında süresinde itiraz edilmemesi nedeniyle İcra Hukuk Mahkemesinde Tahliye davası açılmış ancak söz konusu dosyada takip edilmediği için işlemden kaldırılmış. Söz konusu dosyaları yenilerken dikkat etmem gereken bir husus varmı. İşlem yapabilecekmiyim bu konuda fikirlerinizi bekliyorum Saygılar.
Old 02-03-2007, 01:17   #2
Jeanne D'arc

İcra dosyalarını yenilerken bir sıkıntı ile karşılaşacağınızı sanmam. Ancak dava dosyasını yenilerken; 1 ve 3 aylık süreye takılabilirsiniz. Dosya müracaata kaldıktan sonra, harç ödemeksizin 1 aylık sürede ve harç ödeyerek 3 aylık sürede yenileyebilirsiniz. Bu süreler geçtikten sonra, davanın açılmamış sayılmasına karar verileceğinden, artık dava dosyasını yenileyemezsiniz. Ancak aynı icra dosyasına istinaden yeniden dava açmanızda sorun yoktur.

Saygılarımla.
Old 02-03-2007, 10:01   #3
Av.Turhan Demiroğlu

*Madde 269/a – (Ek: 18/2/1965 - 538/110 md.; Değişik: 17/7/2003-4949/65 md.) Borçlu itiraz etmez, ihtar müddeti içinde kira borcunu da ödemezse ihtar müddetinin bitim tarihini takip eden altı ay içinde alacaklının talebi üzerine tetkik merciince tahliyeye karar verilir.

*T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 6
Esas No.2005/6528Karar No.2005/8810Tarihi29.09.2005
....Olayımızda takip tarihi 29.06.2004 olup, 17.07.2003 tarih ve 4949 Sayılı Kanunla değişik İ.I.K. 269/a maddesine göre dava süresinde açılmamıştır. Mahkemece davanın süreden reddi yerine tahliyeye karar verilmesi doğru değildir..... (Karar İTM ile ilgilidir)

*T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 6
Esas No.2005/9479Karar No.2005/10955Tarihi29.11.2005
818-BORÇLAR KANUNU/260
ÖZET
DAVACI ALACAKLI İCRA TAKİBİ ÜZERİNE DÜZENLENEN İHTARLI ÖDEME EMRİNİN TEBLİĞİNİ MÜTEAKİP TAKİBİN İTİRAZ EDİLMEKSİZİN KESİNLEŞMESİ HALİNDE YASAL SÜRELERE UYMAK KOŞULUYLA DİLERSE İCRA MAHKEMESİNE BAŞVURARAK TAHLİYE İSTEYEBİLECEĞİ GİBİ GENEL HÜKÜMLERE GÖRE SULH MAHKEMESİNDE DE DAVA AÇABİLİR.

T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 12
Esas No.2002/10773Karar No.2002/12083Tarihi06.06.2002
ÖZET
TAHLİYE İSTEMİYLE TAKİP BAŞLATAN ALACAKLI ÖDEME EMRİNİN TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN OTUZ GÜNÜ GEÇİRMESİ ŞARTIYLA AKDİN FESHİNİ VE KİRACININ MECURDAN TAHLİYESİNİ HER ZAMAN İSTEYEBİLİR. YASADA BU KONUDA BİR SÜRE GÖSTERİLMESE DE, KİRANIN BAŞLANGICI VE TAKİP TARİHİYLE TAHLİYE DAVASININ AÇILDIĞI TARİH ARASINDA GEÇEN SÜRE GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA AKDİN YENİLENDİĞİNİN VEYA DEVAMINA RIZA GÖSTERİLDİĞİNİN KABULÜ GEREKİR. (Karar SHM'leri ile ilgilidir)

(Tahliye talebine ilişkin İTM'deki davanız açılmamış sayıldığından; büyük ihtimalle İİK.m.269a'dabelirtilen 6 aylık süre geçmiştir. İTM'de dava açamazsınız. Genel hükümlere göre Sulh Hukuk M.de açılacak dava ise, dayanağı olan icra dosyaları işlemden kaldırıldığından yenilenmedikçe , ihtar şartı yerine getirilmemiş olur ve bu nedenle reddedilir zannediyorum.)
Saygılarımla...
Old 02-03-2007, 15:33   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Dosyaları yerilemek yerine aynı kira alacağı için yeni bir takip açıp, bu takip üzerinden ilerlemeniz daha çözüme yakın bir yol. Saygılarımla
Old 03-03-2007, 20:02   #5
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:O zamanda derdestlik itirazi ile karşılaşacaksınız....
Takip Yapsanız bile ilk takip nedeniyle dava açma hakınız doğacağı ve bu hakkı kullanmış olduğunuz için tekrar aynı hakkı kullanmanız mümkün değil.

Turhan Bey gerekli yolu göstermiş...
Saygı ve Dostluk ile....
Old 05-03-2007, 10:49   #6
HÜLYA ÖZDEMİR

İcra dosyası da, tahliye dosyası da işlemden kaldırılmış.Bu durumda derdestlik itirazı mümkün mü?
Old 05-03-2007, 11:08   #7
Av.Turhan Demiroğlu

Sayın Kuru'ya göre mümkün görünüyor:

"Takip dosyası işlemden kaldırılmakla düşmez...kesinleşmiş olan icra takibi ...derdesttir."
(Prf.Dr.Baki Kuru-İİH,1989,4.baskı, sh.228)
Saygılarımla...
Old 05-03-2007, 11:16   #8
Av. N. Özdamar

Dava dosyasının işlemden kaldırılması halinde , işlemden kaldırma kararından itibaren 3 ay süre ile dava derdest kalmakta devam eder.İşlemden kaldırma kararından itibaren bu süre içinde aynı davanın açılması halinde derdestlik itirazı yapılabilir, bu itiraz üzerine ikinci davanın açılmamış sayılmasına karar verilebilir.
İcra dosyası açısından da takip dosyasının işlemden kaldırılmasıyla icra takibi
düşmüş sayılmaz.Yani kesinleşmiş olan icra takibi derdest kalmaya devam eder.Hal böyleyken derdestlik itirazı da yapılabilir.
Old 05-03-2007, 14:56   #9
Av.Fatih KISA

Tahliyeden bahsettiğinize göre kiracı halen taşınmazda oturmaya devam ediyor.2004 yılından bu yana tüm kiralarını ödemiş ise tahliye ile ilgili bir neden olduğunu sanmıyorum.Eğerki icra dosyalarından sonraki kira bedellerini ödemememiş ise ödenmeyen sonraki dönem için ihtaratlı ödeme emri gönderip- ödenmemesi halinde- tahliye davası açabilirsiniz.Kira alacağının tahsili için Arkadaşların izah ettiği biçimde dosyayı asli zamanaşımı içinde yenileyebilirsiniz.
Old 26-05-2008, 15:37   #10
ahududum

sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınızı rica edeceğim kira alacağının istenmesi ve kiralanan yerin tahliyesi için hangi icra takip örneğini kullanıyoruz 4-5 diye tahmin ettim ama 13 dediler bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi ve bir soru daha bu takip talebi için kiracıya daha önce ihtardabulunmaya gerek yoktu doğru mu hatırlıyorum ?
Old 26-05-2008, 16:22   #11
Admin

Alıntı:
Yazan ahududum
sayın meslektaşlarım bir konuda yardımınızı rica edeceğim kira alacağının istenmesi ve kiralanan yerin tahliyesi için hangi icra takip örneğini kullanıyoruz 4-5 diye tahmin ettim ama 13 dediler bilgisi olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi ve bir soru daha bu takip talebi için kiracıya daha önce ihtardabulunmaya gerek yoktu doğru mu hatırlıyorum ?
Sorunuzun tek bir yanıtı yok. Yanıt kira alacağınızın ve tahliye isteminizin hukuki sebebine, kontratınızın durumuna ve hangi hukuki yoldan gitmek istediğinize göre değişir.

İlamlı bir alacağınız olmadığını varsayarsak alacağınıza örnek 49'la (yeni 7) takip edebilir ve 7 gün sonra hacze gitmeyi düşünebilirsiniz. Veya örnek 51 (yeni 13) gönderirsiniz bu durumda 30 gün süre vermiş olursunuz ama kira alacağınız bu süre içinde ödenmezse tahliye hakkınız doğar.

Tahliye içinse yazılı tahliye taahhüdüne dayanıyorsanız örnek 14, ilama dayanıyorsanız örnek 54 (yeni 2) göndermeniz gerek. Her ikisine de dayanmıyorsanız icradan tahliye isteyemezsiniz.
Old 26-05-2008, 21:50   #12
ahududum

sayın admin sorumu tekrar okudum da net ifade edememişim zaten müvekkil kiralayan ile kiracı arasında yazılı kontrat yok sözlü bir anlaşma var, bi seneye yakın zamandır kira bedeli ödenmiyor ve biz hem kira bedelini hemde kiralanan taşınmazın tahliyesini istiyoruz ve ilamsız takiplerde düzenlenen takip örnek nosunu öğrenmek istemiştim ben 51 yani yeni örnekte 13 müş buldum ve yaptım zaten bu ilamsız takip aynı zamanda itiraz halinde daha sonra açabileceğimiz tahliye davasında da ihtar yerine geçecek sadece kira bedelini isteseydik normal ilamsız icra yapabilirdik bunu biliyorum zaten,yanıtlama inceliğinde bulunduğunuz için teşekkür ediyorum : ))
Old 18-01-2015, 16:41   #13
Avukat E.

Müvekkilimin 1,5 yıl önce satın aldığı evde bulunan kiracıya 6 ay içinde kiralananın tahliyesine ilişkin ihtar çekmiştir ancak kiracı bu ihtara uymayarak kiracı olarak oturmaya devam etmiştir. Kiracı daha önceki ev sahibi ile yapmış olduğu kira kontratına göre kira bedelini belli bir süre ödemiştir. Müvekkilimin, yeni kontrat yapma ısrarını da kabul etmemekte ve eski bedel üzerinden çok düşük kira bedeli ile kiracı olarak bulunmaktadır. Son 4 aydır ise kirayı ödememektedir. Bunun yanı sıra aidat borçlarını da ödememesi sebebiyle yönetim, müvekkilim aleyhine icra takibi başlatmıştır ve müvekkilim, icraya konu borcu ödemek zorunda kalmıştır. Kiralananın tahliyesine ilişkin takip başlatırken aidat borcuna ilişkin bedeli talep edebilir miyim? Ayrıca kira bedeli bankaya yatırılan bedel üzerinden mi talep edilebilir çünkü en son kirayı ağustosta yatırmış ve önceki ev sahibi ile yapmış olduğu kontrata göre ağustosta artış yapılması gerekli idi. ben takip başlatırken artmış haliyle kira bedelini talep edebilir miyim? Şimdiden teşekkürler
Old 19-01-2015, 12:49   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat E.
Müvekkilimin 1,5 yıl önce satın aldığı evde bulunan kiracıya 6 ay içinde kiralananın tahliyesine ilişkin ihtar çekmiştir ancak kiracı bu ihtara uymayarak kiracı olarak oturmaya devam etmiştir. Kiracı daha önceki ev sahibi ile yapmış olduğu kira kontratına göre kira bedelini belli bir süre ödemiştir. Müvekkilimin, yeni kontrat yapma ısrarını da kabul etmemekte ve eski bedel üzerinden çok düşük kira bedeli ile kiracı olarak bulunmaktadır. Son 4 aydır ise kirayı ödememektedir. Bunun yanı sıra aidat borçlarını da ödememesi sebebiyle yönetim, müvekkilim aleyhine icra takibi başlatmıştır ve müvekkilim, icraya konu borcu ödemek zorunda kalmıştır. Kiralananın tahliyesine ilişkin takip başlatırken aidat borcuna ilişkin bedeli talep edebilir miyim? Ayrıca kira bedeli bankaya yatırılan bedel üzerinden mi talep edilebilir çünkü en son kirayı ağustosta yatırmış ve önceki ev sahibi ile yapmış olduğu kontrata göre ağustosta artış yapılması gerekli idi. ben takip başlatırken artmış haliyle kira bedelini talep edebilir miyim? Şimdiden teşekkürler

Kontratta artış şartı varsa, bu artışı da yeni kira dönemine uyarlayarak icra takibi yapabilirsiniz. Ayrıca (kaç yıllık kiracı olduğunuz yazmamışsınız ama) kira tespit davası açabilirsiniz. Aidat borcunu da icraya konu edebilirsiniz.
Old 19-01-2015, 13:11   #15
Av.Ömeroğlu

[quote=Avukat E.]. Kiralananın tahliyesine ilişkin takip başlatırken aidat borcuna ilişkin bedeli talep edebilir miyim? '
Aidat ödeme borcu iki tarafa borç yükleyen akitte borçlu temerrüdüne esas teşkil edecek ana borç niteliğinde olmadığından,kira alacaklarını konu alan tahliye talepli icra dosyanız yerine ayrı bir icra dosyasıyla aidat alacaklarını talep edebileceğinizi düşünüyorum.
Old 19-01-2015, 13:55   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömeroğlu

Aidat ödeme borcu iki tarafa borç yükleyen akitte borçlu temerrüdüne esas teşkil edecek ana borç niteliğinde olmadığından,kira alacaklarını konu alan tahliye talepli icra dosyanız yerine ayrı bir icra dosyasıyla aidat alacaklarını talep edebileceğinizi düşünüyorum.

Yazdıklarınız B.K. yürürlükteyken geçerli olan hususlardır.TBK yürürlüğe girdikten sonra aidat borcunu ödememek de, kiracıyı temerrüde düşürmektedir(madde 315).O nedenle tahliye talepli(Örnek:13) icra takibinde istenebileceğini düşünmekteyim.
Old 19-01-2015, 14:06   #17
Av.Ömeroğlu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yazdıklarınız B.K. yürürlükteyken geçerli olan hususlardır.TBK yürürlüğe girdikten sonra aidat borcunu ödememek de, kiracıyı temerrüde düşürmektedir(madde 315).O nedenle tahliye talepli(Örnek:13) icra takibinde istenebileceğini düşünmekteyim.

Atlamışım,haklısınız.İki tarafa borç yükleyen sözleşmelerin mantığına aykırı bulsam da bu hükme göre aidat borcu için de tahliye istenebilir.
Old 05-03-2015, 18:10   #18
Av. Kürşat AYKOL

Soru

Öncelikle iyi çalışmalar arkadaşlar. Soracağım konu benzer olduğu için tekrar başlık açmak istemedim.
Müvekkil ile kiracı arasında 1 senelik kira sözleşmesi yapılmış. Kiracı 4 ay kira ödemeyince icra takibi yaptık ve ödeme emri borçluya tebliğ edileli yaklaşık 1 buçuk ay oldu yani takip kesinleşti. Tahliye davası açacağız. Ancak arada noter onaylı olmayan yazılı bir kira sözleşmesi var. Bu bilgiler ışığında;
1-) Dava Sulh Hukuk MAhkemesinde mi açılacak İcra Mahkemesinde mi?
2-) Kira bedelleri hakkında icra takibi yapmışken açacağımız davada kira bedellerinin tahsilini istemeli miyiz?
3-) Örneklerde hep dava öncesinde ihtarname gönderildiğini gördüm. İhtarname göndermeden davayı açmamız halinde herhangi bir sıkıntı olur mu?
İlginiz için şimdiden teşekkür eder, tekrar iyi çalışmalar dilerim.
Old 06-03-2015, 10:41   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kursataykol
Öncelikle iyi çalışmalar arkadaşlar. Soracağım konu benzer olduğu için tekrar başlık açmak istemedim.
Müvekkil ile kiracı arasında 1 senelik kira sözleşmesi yapılmış. Kiracı 4 ay kira ödemeyince icra takibi yaptık ve ödeme emri borçluya tebliğ edileli yaklaşık 1 buçuk ay oldu yani takip kesinleşti. Tahliye davası açacağız. Ancak arada noter onaylı olmayan yazılı bir kira sözleşmesi var. Bu bilgiler ışığında;
1-) Dava Sulh Hukuk MAhkemesinde mi açılacak İcra Mahkemesinde mi?
2-) Kira bedelleri hakkında icra takibi yapmışken açacağımız davada kira bedellerinin tahsilini istemeli miyiz?
3-) Örneklerde hep dava öncesinde ihtarname gönderildiğini gördüm. İhtarname göndermeden davayı açmamız halinde herhangi bir sıkıntı olur mu?
İlginiz için şimdiden teşekkür eder, tekrar iyi çalışmalar dilerim.

Hangi takip yolunu seçtiğinizi yazmamışsınız. Tahliye talepli(Örnek-13) icra takibi yaptığınızı varsayarak cevaplıyorum.

1- İki mahkemeden birisini tercih edebilirsiniz. Birçok başlık altında yazdığım gibi, dar yetkili icra mahkemesinde "temerrüd nedeniyle tahliye davası" açmanız halinde 1 veya 2 duruşmada tahliye kararı almak mümkün.

2- Kira bedellerini isteyemezsiniz. İstemenizin bir anlamı da yok. Takibiniz zaten kesinleşmiş. Şu anda hacze gidip, alacağı tahsil etme imkanınız var.

3- Kira borcu ödenmezse, alacaklı-kiralayanın seçimlik hakkı bulunmaktadır. Ya ihtarname ile ya da icra takibi yaparak kiracıyı temerrüde düşürmek zorundadır. İkisinden birisini seçme hakkı bulunmaktadır. İkisinde de 30 günlük süre vermeli ve tahliye iradesini ulaştırmalıdır. Siz icra takibini seçmişsiniz.
Old 06-03-2015, 15:41   #20
Av. Kürşat AYKOL

Varsayımınız tam olarak doğru, 13 Örnek olarak icra takibi yaptım Tüm sorularımın da cevabını aldım teşekkür ediyorum
Old 08-06-2015, 12:04   #21
Av.İsmail Özkan ERDEN

Herkese iyi çalışmalar dileyerek bir konuda yardım almak istiyorum. müvekkil 2 sene önce sahibi olduğu evi oğluna oturması için bırakarak istanbul'a gidiyor. Tekrar döndüğünde ise oğlu iş değişikliği nedeniyle evi boşaltıp Hatay'a gidiyor. Evde ufak tefek eşyaların dışında eşya olmamakla birlikte evin anahtarını da geri gelen annesine vermeyerek annesini evden uzaklaştırıyor. anne oğul arasında herhangi bir yazılı kira sözleşmesi yok ve anne çok mağdur durumda gece kondu da yaşamak zorunda kalıyor. bu arada kiracı oğul evin kombisini dolaplarını filan söküp götürüyor. bu durumda kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle icra takibi arkasından da tahliyeye başvurmayı düşünüyorum. bu konuda bana yardımcı olabilecek meslektaşların fikirlerinden istifade etmek istiyorum.
Old 08-06-2015, 12:20   #22
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.İsmail Özkan ERDEN
Herkese iyi çalışmalar dileyerek bir konuda yardım almak istiyorum. müvekkil 2 sene önce sahibi olduğu evi oğluna oturması için bırakarak istanbul'a gidiyor. Tekrar döndüğünde ise oğlu iş değişikliği nedeniyle evi boşaltıp Hatay'a gidiyor. Evde ufak tefek eşyaların dışında eşya olmamakla birlikte evin anahtarını da geri gelen annesine vermeyerek annesini evden uzaklaştırıyor. anne oğul arasında herhangi bir yazılı kira sözleşmesi yok ve anne çok mağdur durumda gece kondu da yaşamak zorunda kalıyor. bu arada kiracı oğul evin kombisini dolaplarını filan söküp götürüyor. bu durumda kira bedelinin ödenmemesi sebebiyle icra takibi arkasından da tahliyeye başvurmayı düşünüyorum. bu konuda bana yardımcı olabilecek meslektaşların fikirlerinden istifade etmek istiyorum.

Yapacağınız icra takibine oğul "Ben kiracı değildim" şeklinde itiraz ederse ne yapacaksınız?
Old 08-06-2015, 12:43   #23
Av.İsmail Özkan ERDEN

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yapacağınız icra takibine oğul "Ben kiracı değildim" şeklinde itiraz ederse ne yapacaksınız?

üstad doğalgaz aboneliğini kendi kafasına göre sözleşme hazırlayıp annesinin imzasını taklit ederek yapmış. o yüzden inkar etmez diye düşündüm. üstad siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi