Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yeni Malik'in Hakları

Old 10-02-2005, 00:46   #1
peyker

Önemli Yeni Malik'in Hakları

İçinde kiracı olan bir evi 19.01.2005 tarihinde,emlakçı vasıtasıyla satın aldım.Banyoda duşakabin yaptırılmış,mutfak balkonu da pvc doğrama ile kapatılmıştı.Evi almadan önce,kiracı bunları kendisinin yaptırdığını söylemiş,başka bir bilgi ise vermemişti.
Evi aldıktan sonra,15 gün içinde ihtarname çektim.Zira ben de kiradayım ve hemen taşınmak istiyorum.Zaten kendisi de kontratın bitim tarihi olan Haziran 2005’te (ev bulabilirse daha da önce) evi boşaltacağını söylüyor.Buraya kadar bir problem yok.
Evin satışından sonra kiracı ile bir araya geldiğimizde;yaptırdığı duşakabin ve pvc balkon masraflarını eski ev sahibinden almadığını,’’çıkarken hesaplaşırız’’diye konuşulduğunu, yaptırdığına dair elinde faturalar olduğunu,bunların bedelini benden-2 ay kiradan keserek- alacağını veya giderken söküp götüreceğini söyledi.Eski ev sahibi ile konuştuğumda;bunların kendisini ilgilendirmediğini,bizim de yüz vermememizi,iterse söküp götürebileceğini söyledi.Üstelik eski ev sahibinin,depozit olarak aldığı parayı da kiracıya iade ettiğini öğrendim .Kiracıya ‘’yaptırdığı şeyleri istemediğimi, kiramı tam olarak ödemesini’’ söyledim, ’’tamam’’dedi. Çevremdeki insanlar da ‘’kiracının evden hiçbir şey sökemeyeceğini,suç olduğunu’’ söylüyorlar..(Bu arada;ben, mevcut kontratı görmedim.)
Şimdi öğrenmek istediğim(lûtfedip de cevaplarsanız müteşekkür olacağım):
1.Kiracının bunların parasını benden talep etmesi,alamazsa söküp götürecek olması yeni ev sahibi olarak bana haksızlık değil mi?Çünkü ben gördüğüm şeyi satın aldım.Sonradan çıkarılan extraları kabul etmek zorunda mıyım?
2.Yeni ev sahibi,eski ev sahibiyle kiracının yaptığı kontratı bitiş tarihine kadar tanımak zorunda mıdır,yoksa satın alımla birlikte kontrat hükümsüz mü olur?
3.Kontratın bitim tarihinden önce veya sonra bir ihtarname daha çekmem gerekir mi;nasıl olmalı?
4.Kiracının evden taşınırken,yeni ev sahibinden herhangi bir maddi talebi olabilir mi? (komisyon,nakliye parası,mağduriyet parası,vs.)(Çünkü benim kiracım,bunları benden talep etmeyeceğini söyleyerek,lütûfkâr bir eda takınıyor!!!)
Teşekkür ederim.
Old 10-02-2005, 15:11   #2
Dr.Öykü Didem Aydın

Varsayılan Ynt: Yeni Malik'in Hakları

Satış sözleşmenizde yalnızca "ev" görünüyorsa yalnızca evi satın almış olacaksınız. Bir gayrimenkulün satımı ancak kendisinden ayrılamaz (mütemmim cüz) yapıyı içerir. Ayrılabilir (fer'i) noktalar üzerinde başkalarının mülkiyeti olabilir. Olayınızda ayrılabilir eşya kiracı tarafından yaptırılmış ise bunları alıp götürme hakkı vardır. Kalmasını istiyorsanız kiracı ile anlaşmanız gerekir.
Onun eşyayı söküp götürmesi "suç" oluşturmaz.
Tam aksine, başkasının masraf edip yaptırdığı ayrılabilir eşyayı karşılıksız almanız Sizin "sebepsiz zenginleşmeniz" anlamına geleceği için kiracı bu eşyanın piyasa değerini değil, hali hazırdaki değerini sizden talep edebilir.

Kolaylıklar,

Dr. Öykü Didem Aydın

Avukat/Öğretim Uyesi

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: peyker
İçinde kiracı olan bir evi 19.01.2005 tarihinde,emlakçı vasıtasıyla satın aldım.Banyoda duşakabin yaptırılmış,mutfak balkonu da pvc doğrama ile kapatılmıştı.Evi almadan önce,kiracı bunları kendisinin yaptırdığını söylemiş,başka bir bilgi ise vermemişti.
Evi aldıktan sonra,15 gün içinde ihtarname çektim.Zira ben de kiradayım ve hemen taşınmak istiyorum.Zaten kendisi de kontratın bitim tarihi olan Haziran 2005’te (ev bulabilirse daha da önce) evi boşaltacağını söylüyor.Buraya kadar bir problem yok.
Evin satışından sonra kiracı ile bir araya geldiğimizde;yaptırdığı duşakabin ve pvc balkon masraflarını eski ev sahibinden almadığını,’’çıkarken hesaplaşırız’’diye konuşulduğunu, yaptırdığına dair elinde faturalar olduğunu,bunların bedelini benden-2 ay kiradan keserek- alacağını veya giderken söküp götüreceğini söyledi.Eski ev sahibi ile konuştuğumda;bunların kendisini ilgilendirmediğini,bizim de yüz vermememizi,iterse söküp götürebileceğini söyledi.Üstelik eski ev sahibinin,depozit olarak aldığı parayı da kiracıya iade ettiğini öğrendim .Kiracıya ‘’yaptırdığı şeyleri istemediğimi, kiramı tam olarak ödemesini’’ söyledim, ’’tamam’’dedi. Çevremdeki insanlar da ‘’kiracının evden hiçbir şey sökemeyeceğini,suç olduğunu’’ söylüyorlar..(Bu arada;ben, mevcut kontratı görmedim.)
Şimdi öğrenmek istediğim(lûtfedip de cevaplarsanız müteşekkür olacağım):
1.Kiracının bunların parasını benden talep etmesi,alamazsa söküp götürecek olması yeni ev sahibi olarak bana haksızlık değil mi?Çünkü ben gördüğüm şeyi satın aldım.Sonradan çıkarılan extraları kabul etmek zorunda mıyım?
2.Yeni ev sahibi,eski ev sahibiyle kiracının yaptığı kontratı bitiş tarihine kadar tanımak zorunda mıdır,yoksa satın alımla birlikte kontrat hükümsüz mü olur?
3.Kontratın bitim tarihinden önce veya sonra bir ihtarname daha çekmem gerekir mi;nasıl olmalı?
4.Kiracının evden taşınırken,yeni ev sahibinden herhangi bir maddi talebi olabilir mi? (komisyon,nakliye parası,mağduriyet parası,vs.)(Çünkü benim kiracım,bunları benden talep etmeyeceğini söyleyerek,lütûfkâr bir eda takınıyor!!!)
Teşekkür ederim.
Old 12-02-2005, 02:25   #3
peyker

Sn.Didem Aydin,

Zaman ayırdığınız ve cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Benim tabii ki 'sebepsiz zenginleşme' gibi bir isteğim yok.Ancak gerçekten şaşkınım!Belirlenen bedel üzerinden satışın tamamlanmasından sonra bana extra çıkarılması haksızlık diye düşünüyorum ve kiracı ile eski malik bunu aralarında çözmeliler(di)bana göre...(Ayrıca kiracının emsallerinden son derece düşük(%50) bir fiyata oturuyor olması da,bence eski malik'in kendisine-eve yaptığı harcamalardan dolayı-yaptığı bir tolerans göstergesi...)

Ama yazdığınıza göre yapacak pek bir şey yok gibi gözüküyor...
Tekrar teşekkürler.
Old 12-02-2005, 14:52   #4
Av.Suat Ergin

Sayın peyker,

Hatanız, evi satın almadan bir avukata danışmamanızdır. Kontratı görmedim diyorsunuz ama kira döneminin Haziran ayında biteceğini söylüyorsunuz. Kontratı eski malikten neden almıyorsunuz. Çünkü sizin için önemli ve gerekli bir belge kontrat. Kontrat geçerli mi diye soruyorsunuz...Elbette geçerli; çünkü siz eski malikin halefi olmaktasınız. Bu nedenle de kontrattaki hükümler hem sizi hem de kiracıyı bağlamaktadır. Halef olduğunuz için eski malikin depoziti iade etmesi de hata..Oysa bir protokolle depoziti size vermeliydi...Eğer kontratta kiracı yaptığı tadilatları, eklentileri talep edemez hükmü var ise, sizden de bir şey talep edemeyeceği gibi hiçbir şeyi de söküp götüremez. Bir ihtarname çektim diyorsunuz. İçeriğini bilemediğimiz için yanıt vermek zor..Umarım kendinizi bağlayıcı ibareler yer almıyordur. Bunun dışında yeni malikin iki seçimlik hakkı bulunmaktadır. 1-) satın alma tarihinden itibaren 1 ay içinde kiracıya tebliğ ettirmek koşuluyla, 6 aylık süre vermek ve bu sürenin sonunda ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açmak(Sizin çekmiş olduğunuz ihtarnamede ihtiyaç keyfiyetini ve süreyi koymuşsanız sorun yok demektir)2- Eski malikin halefi olduğunuz için kira dönemi sonunda, 1 ay içinde yine ihtiyaç nedeniyle tahliye dava açabilirsiniz. Çekeceğiniz ihtarnamede ihtiyaç nedeniyle dava açacağınızı mutlaka belirtin. Diğer bir sorunuza cevap ise:kiracı evden çıkarken hiç bir nam altında sizden talepte bulunamaz.
Buraya kadar verdiğim bilgiler emin olduğum bilgiler.

Ancak, kontratta tadilat ve eklentiler ile ilgili bir hüküm yok ise kiracı yaptığı yenilikleri sökebilir mi? Buna vereceğim yanıttan emin değilim. Kanaatimce, balkonu örttüğü pvc yi sökebilir. Ancak duşakabini sökemez. Çünkü, bütün kontratlarda klasik olarak "teslim olunan şeyin şimdiki durumu" bölümünde "tam ve mükemmel" ibaresi yer almaktadır. Bir an için kiracının duşakabini söktüğünü düşünürsek, yerine ne konulacaktır? İnşaat halinde bir banyoyu size teslim edemez. Ancak yerine eski bir küveti de koyabilir. Bu da ihtilaf konusu olabilecektir.

Tavsiyem, öncelikle kontratı ele geçirmeniz ve şartlarına bakmanızdır...

Saygılarımla....
Old 12-02-2005, 15:06   #5
Dr.Öykü Didem Aydın

Kiracı zaten yeni malikin eve girmek istediği tarihte çıkacağını belirtmiş. Burada beyefendinin asıl meselesi, evin içindeki eklentiler gibi görünüyor.

Duşa kabin ve iki üç adet, değerli sayılabilecek gömme dolapla ilgili daha geçen ay bir muvekkil davalı idi. Yeni malik, bunları söküp götüren müvekkilden tazminat talep etmişti. Ancak dava müvekkil lehine sonuclandi. Mahkeme, duşa kabini" ve banyodaki dolapları banyoda esaslı tadilat gerektiren bir degisiklik" olarak gormedi.

Benim de tavsiyem bir avukata danışılması ancak, kiracının kendi yaptırdığı eklentilerin yeni malike geçebilmesine imkan veren bir hukum sozlesmede yer almadikca yeni malikin şansı çok az gibi görünüyor.

Saygılarımla,

Dr. Aydın

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Av.Suat Ergin
Sayın peyker,

Hatanız, evi satın almadan bir avukata danışmamanızdır. Kontratı görmedim diyorsunuz ama kira döneminin Haziran ayında biteceğini söylüyorsunuz. Kontratı eski malikten neden almıyorsunuz. Çünkü sizin için önemli ve gerekli bir belge kontrat. Kontrat geçerli mi diye soruyorsunuz...Elbette geçerli; çünkü siz eski malikin halefi olmaktasınız. Bu nedenle de kontrattaki hükümler hem sizi hem de kiracıyı bağlamaktadır. Halef olduğunuz için eski malikin depoziti iade etmesi de hata..Oysa bir protokolle depoziti size vermeliydi...Eğer kontratta kiracı yaptığı tadilatları, eklentileri talep edemez hükmü var ise, sizden de bir şey talep edemeyeceği gibi hiçbir şeyi de söküp götüremez. Bir ihtarname çektim diyorsunuz. İçeriğini bilemediğimiz için yanıt vermek zor..Umarım kendinizi bağlayıcı ibareler yer almıyordur. Bunun dışında yeni malikin i

ki seçimlik hakkı bulunmaktadır. 1-) satın alma tarihinden itibaren 1 ay içinde kiracıya tebliğ ettirmek koşuluyla, 6 aylık süre vermek ve bu sürenin sonunda ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açmak(Sizin çekmiş olduğunuz ihtarnamede ihtiyaç keyfiyetini ve süreyi koymuşsanız sorun yok demektir)2- Eski malikin halefi olduğunuz için kira dönemi sonunda, 1 ay içinde yine ihtiyaç nedeniyle tahliye dava açabilirsiniz. Çekeceğiniz ihtarnamede ihtiyaç nedeniyle dava açacağınızı mutlaka belirtin. Diğer bir sorunuza cevap ise:kiracı evden çıkarken hiç bir nam altında sizden talepte bulunamaz.
Buraya kadar verdiğim bilgiler emin olduğum bilgiler.

Ancak, kontratta tadilat ve eklentiler ile ilgili bir hüküm yok ise kiracı yaptığı yenilikleri sökebilir mi? Buna vereceğim yanıttan emin değilim. Kanaatimce, balkonu örttüğü pvc yi sökebilir. Ancak duşakabini sökemez. Çünkü, bütün kontratlarda klasik olarak "teslim olunan şeyin şimdiki durumu" bölümünde "tam ve mükemmel" ibaresi yer almaktadır. Bir an için kiracının duşakabini söktüğünü düşünürsek, yerine ne konulacaktır? İnşaat halinde bir banyoyu size teslim edemez. Ancak yerine eski bir küveti de koyabilir. Bu da ihtilaf konusu olabilecektir.

Tavsiyem, öncelikle kontratı ele geçirmeniz ve şartlarına bakmanızdır...

Saygılarımla....
Old 12-02-2005, 22:02   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

"...Eski ev sahibi ile konuştuğumda;bunların kendisini ilgilendirmediğini,bizim de yüz vermememizi,iterse söküp götürebileceğini söyledi.Üstelik eski ev sahibinin,depozit olarak aldığı parayı da kiracıya iade ettiğini öğrendim ...

Sn.Peyker, eski malsahibinin size hukuki ya da dostane önerisi yukarıda alıntıladığım gibi, kiracıya fazla "yüz vermemenizi" öğütlemek değil;kiracıya karşı haklarınızın ya da hakkınız olmayanların neler olduğunu belirleyebilmek açısından kira kontratının bir örneğini teslim etmwek yönünde olmalıydı.. Daha da ötesi, sn.meslektaşım Suat Ergin'in de belirttiği gibi; taşınmazı satın almadan önce, "neyi,nasıl" satın aldığınızı bilebilmek açısından bu kontratı zaten siz talep etmiş olmalıydınız..

Yasa gereği; kiracı taşınmazda "faydalı masraf" olarak nitelendirilebilecek ve kendisince yapılan sökülür takılır eklentilerin bedelini sizden talep edebilir yahut bunlar zarara neden olmaksızın çıkarılabiliyorsa alıp götürebilir yahut aynen eski hale iade ederek (taşınmazı kontratta belirlenen şekle uygun hale getirerek) kendi yedinde alıkoyabilir.. Ya da bedelini sizden talep edip, taşınmazda da bırakabilir..(kiraya mahsup önerisinde olduğu gibi)

Ama eğer kontratta özel şartlara "taşınmazda yapılacak faydalı masrafların taşınmazda kalacağı ve bedelinin malsahibinden talep edilemeyeceği" vb. bir hüküm varsa , kiracı ne bedelini talep edebilir, ne de söküp götürebilir.

Kiracınıza fazla yüz vermemenizi öğütleyen önceki malsahibinden; kira kontratının örneğini talep etmeniz , öncelikle yapılması gereken.. Sonrasında, bu sayfadaki tüm anlatılanlar ışığında, neye hakkınız olup olmadığını siz de bilebileceksiniz.

Saygılarımla
Av.Şehper
Old 14-02-2005, 16:24   #7
peyker

Konuya ilgi gösterip,cevaplamak nezaketinde bulunan tüm üyelere teşekkür ediyorum.

Saygılarımla
Peyker

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi