Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anayasa mahkemesine başvuru nasıl yapılır.?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2014, 18:32   #1
tncey

Varsayılan Anayasa mahkemesine başvuru nasıl yapılır.?

1.Anayasaya mahkemesine iş mahkemesinde toplu dosyalarla ilgili verilmiş bir kararla ilgili başvurmak istiyorum. Görülen iş davaları sonucu öne sürdüğüm delillerin hiçbiri değerlendirilmedi ve bilirkişiler resmen davalının bütün taleplerine uygun olarak rapor verdi, bilirkişi incelemesine yaptığımız bütün kanuni itirazlar reddedildi ve karar verildi. Bilirkişi raporu mahkemenin ara kararına aykırı olmasına rağmen bu rapora göre karar verildi ve Yargıtay bu toplu dosyaları onadı. Şimdi ben Anayasa mahkemesine hangi nedenle hangi hakkımın ihlal edildiği gerekçesi ile başvuracağım.

2.Başvuru dilekçesine dosyanın fotokopisini eklemek zorundamıyım.? (Çünkü dosyalar çok kalın ve fotokopisini çektirmek bile çok zor ve çok sayıda)

3.Adli tatilde anayasa mahkemesine başvuru süresi işliyor mu?. Yoksa Aile mahkemesinde olduğu gibi sürenin durması gibi bir durum var mı.?

Açmış olduğum davalarda çok kötü bir karar verildi ve müvekkillerimin hakkı gerçekten yenildi. Son olarak Anayasa mahkemesine gitmek istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.
Old 04-07-2014, 09:53   #2
Mesut Gündüz

Bütün yolları bitirdi iseniz anayasa mahkemesine başvuru yapabiliyorsunuz. Ancak başvurular bireysel diye bilmekteyim. Başvuru için verilen süre kısıtlı kaçırmamanız lazım.
Old 06-07-2014, 02:55   #3
metinnarin

Sayın meslektaşım;

Onama kararının tebliğinden itibaren 30 gün içinde anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapabilirsiniz.

Sizin yapacağınız başvuru kapsamında öncelikle şunların bilinmesi gerekmektedir ; anayasa mahkemesi denetimini anayasal bir hakkın ihlal edilip edilmediği noktasında yapmaktadır. Bir çok bölüm kararında kendisinin temyiz mercii olmadığı, temyiz merciince gözetilmesi gereken hususlarda anayasa mahkemesine başvurulamayacağı belirtilmektedir.Bu şekilde yapılan başvuruların esasını incelemeden '' başvurunun açıkça dayanaktan yoksun olması'' gerekçesiyle başvuruyu kabul edilemez (bir nevi incelemeye değer görmeme) bulmaktadır.Ancak takdir hakkının kullanılmasında bariz hata var ise veya karar açıkça keyfi ise ve aynı zamanda koruma altında bulunan anayasal bir hakkın bu şekilde ihlali söz konusu olursa bunu denetleyebileceğini ifade etmektedir. Ki bugüne kadar en azından ben okuduğum kararlarda böyle bir denetleme görmedim. Usulden red ettiği bir çok kararda çok büyük hukuki yanılgıların olmasına rağmen bu durumu denetim dışı bırakmıştır.

Sizin anlatımlarınızdan anlayabildiğim kadarıyla adil yargılanma hakkının ihlal edilmesiyle ilgili;

a-makul süre içersinde bir yargılamanın yapılmamış olması;
anaysa mahkemesi iş davalarının tabi olduğu usul ve işçinin bir an önce alacağına kavuşması konusundaki aciliyetini gözeterek bu konuda ihlal kararı vermektedir.

b- gerekçeli karar hakkı, anayasa mahkemesi gerekçeli karar hakkını sadece son karardaki red veya kabule ilişkin gerekçe olarak anlamamakta başvuru sahibinin usule ve esasa ilişkin ayrıca ve açıkça cevaplanmasını istediği konulara mahkemenin gerekçe sunma zorunluluğu olarak değerlendirmektedir. Bu gerekçe sunulan bir talebin red edilirken dayanılan ölçülerin yeterince gösterilmiş olup olmadığınıda kapsayabilir.

c-başvurucunun iddialarını yeterince ileri sürüp süremediği, taraflara bu konuda olanak sağlanıp sağlanmadığı gibi konular da incelemenin kapsamı dahilindedir.

Mahkemeye başvuruda inceleme kapsamındaki evrakları sağlama yükümlülüğü başvurucuya aittir. Ancak başvurucunun elinde olmasının mümkün olmadığı durumlarda bu evrakların nereden ne şekilde temin edileceğine ilişkin gerekli bilgiler verilerek bu yükümlülük yerine getirilebilmektedir. Aynı olaydan kaynaklı bir çok başvurucu için tek dosya hazırlanarak başvurma konusunda bir sıkıntı bulunmadığını düşünmekteyim. Yararı olması dileğiyle...
Old 07-07-2014, 10:28   #4
tncey

Teşekkürler Metin Narin başvuru esnasında bütün dosyanın fotokopisini sunmama gerek var mı?. Çünkü dosya sayısının fazla olması ve dosyaların çok fazla evrak ihtiva etmesi nedeniyle fotokopi çektirmem dahi en bir hafta sürecektir.Başvuru esnasında dizin pusulası istenmektedir. Buna yapmam ise daha fazla zamanımı alacaktır. Bu nedenle dosya fotokopisinin istenip istenemeyeceği hakkında bir karar var mı.? Birde adl tatilde süreler işliyor mu.Bu konuda da yardım edersiniz sevirim.?
Old 08-07-2014, 15:13   #5
metinnarin

Sayın Meslektaşım;

Benim bugüne kadar AYM'ye bireysel bir başvurum olmadı.Adli tatilde sürenin işlemeyeceğine ilişkin bir hüküm mahkemenin kuruluş yasasında bulunmuyor.Bu nedenle süre adli tatilde işleyecektir diye düşünüyorum.Başvurular doğrudan yapılabildiği gibi başka bir mahkeme aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bunun dışında sizin durumunuza uygun başka bir başvuru mekanizması bulunmamaktadır.

Başvuruya hangi belgelerin ekleneceği konusunda değerlendirmem şu şekildedir: Başvurucunun ihlal iddiasının mahkeme tarafından hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde karara bağlanmasını sağlayacak yeterlilikte mahkemeye belge sunması gereklidir. Bu her zaman için dosyanın tamamı anlamına gelmeyebilir.
Anayasa mahkemesi anayasanın nasıl yorumlanacağı konusunda tarafların sunduğu görüşlerle bağlı olmadığından öngöremediğimiz için yollamadığımız bir çok belge mahkeme için gerekli olabilir. Örneğin dava dilekçesi, duruşma tutanakları ve mahkeme kararı yeterli olmayabilir.Bunun yanında mahkeme verilen ara kararlara kamu idareleri ile diğer kurumların hangi suretle ve ne kadar zaman içinde cevap vermiş olduklarını da gözlemlemek isteyebilir. Veya sizin için gereksiz görünen evrak mahkeme için bir ihlalin tespiti konusunda belirleyici olabilir vs vs. Bu nedenle meslektaşlar ne olur ne olmaz diye tüm dosyayı gönderiyorlar. Sizin başvurunuzda adil yargılanma hakkı kapsamında olacağından mahkeme yargılamanın bütününü ele alarak karar vermek isteyeceğinden işiniz zor gibi.

son olarak sizin beklentiniz ile mahkemenin varacağı en iyimser ihlal kararının örtüşmeme durumunu da gözönünde bulundurun derim. selamlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi