Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?
Kesinlikle cok isterdim. 340 58,72%
Kesinlikle istemezdim. 126 21,76%
Tip ya da muhendislik gibi bir bolum okumasini TERCIH ederim. 104 17,96%
Cok istedim ve neyse ki su an o da hukukcu. 9 1,55%
Oy Verenler: 579. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 112)

Çocuklarınızın da Hukuk Okumasını İster miydiniz?

Yanıt
Old 09-04-2009, 09:47   #91
rain_of_summer

Merhaba
Kesinlikle isterdimi işaretledim çünkü soyağacımızda hiç avukat yok fakat neyazık ki 2 çocuğm da mühendislik bölümünü seçti. Oğlum mimar olarak mezun oldu kızım içmimarlıkta okumakta. Ailede seçtiği bölümden büyükleri varsa bir gencin bu olumlu bir etki yapmakta, şöyleki; avukat olan anne/baba çocuğunun okulda erişemediği veya yetişemediği konularda yardımcısı ve destekleyicisidir mutlaka.
Benim oğlumun mimar olması kızıma büyük bir destek ve kazanım sağlamakta, herhalde tüm mesleklerde ailenin desteği yadsınamaz.
Old 09-04-2009, 12:19   #92
elevent

Hukuk okumasını kesinlikle isterim, avukat olmasını kesinlikle istemem.
Old 09-04-2009, 14:37   #93
hak 198

Varsayılan çocuğunuzun hukuk okumasını istermisiniz?

Ben de ailemde ilk hukukçuyum babamın o kadar ısrarına rağmen hukuk okuma demesine rağmen okul yıllarım boyuncada avukat olma demesine rağmen şuan bir avukat stajeriyim.Bugün yine sınava girsem hukuk fakültesini yazardım çünkü o kadar istedim ki hukuk fak. okumak ve çok iyi bir derece de bitirdim.Ben çocuğuma asla karışmam sorarsa eğer her meslekte olduğu gibi hukuk mesleğinde iyi ve kötü yanlarını anlatırım ama karışmam..Karışmamya kendi öğrenciliğm boyunca kendime söz verdim çocuğum ne okursa okusun karışmıyacam.İnsan hangi mesleği yapacaksa isteyerek kazandığı ve sevdiği meslek olsun..Hayat kısa mesleğini severek yapsın..İnsanın hayatını değiştiren iki seçim var.1. meslek 2. eş ikisindede sevdiği işi ve eşi bulsun..
Old 15-04-2009, 15:43   #94
handekumas

Hukuk okumasını ama avukat, savcı veya hakim olmamasını istiyorum
Old 07-07-2009, 22:42   #95
Yaşar GÜÇLÜ

çünkü ben bu hukuk fakültesine isteyerek girdim mesleğimi de gerçekten seviyorum. çocuklarımdan birinin de mesleğimi sürdürmesini isterim doğrusu. kısmetse olur inşallah diyorum.
bütün eksiklik ve şikayetlere rağmen kamusu, serbest çalışanı, hakimi savcısı avukatıyla hukukçuluğun çok iyi bir meslek olduğunu düşünüyorum
Old 11-07-2009, 01:14   #96
mrmrcı_savcı_adayı

böyle bir güzellikten sevdiklerimin mahrum kalmasını istemem
Old 13-07-2009, 16:11   #97
eso

oğlumun hukukçu olmasını çok istedim ona ilkokulda okuma bayramında bile cübbe giydirip şiir okutmuşlardı küçücük cübbesinide ellerimle dikmiştim ve de hukukçu oldu ama ne yazık ki editör ve spor yazarlığı yapıyor.
Old 14-07-2009, 13:24   #98
şahika

Üniversite tercihlerimi yaparken hepsini hukuk fakültesinden yana kullanmıştım. Ben de çocuğumun kesinlikle hukuk okumasını isterim. Ne kadar zor da olsa hukukçu olmanın ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.
Old 16-07-2009, 11:24   #99
aysun nalbant

Üniversiteye hazırlanan bir genç kız annesiyim ve Avukatlık yapıyorum,kızımın hukuk okumasını çok isterim.Bir hukukçu pek çok alanda çalışabilir, hukukçunun meslek yelpazesi geniştir.Ayrıca hukuk mantığı, muhakeme kuvveti, O'nu daima başarılı kılar, e bir de mezun olunca iş aramaz, hazır bir büroda çalışmaya başlar ben de emekliliğin tadını çıkararım, kendim için bir şey istemiyorum aslında ! ama, bütün bunlara rağmen , oğlum mühendislik okuyor, kızımın da gönlü hukukta değil, her ikisi de benim çalışma koşullarımın ağırlığından bezginler galiba.
Old 21-07-2009, 08:31   #100
ratiolegis27

Eğer çocuğum 10-15 yıl önce dünyaya gelmiş olsaydı belki isteyebilirdim yada 'ballı' bazı arkadaşlar gibi hazır bir çevre veya kurulu bir tezgahın başına doğrudan oturabilmiş olsaydı. Ama şuan kesinlikle ve kesinlikle istemem.Hukuk fakültesi mezunu olmanın bir ayrıcalık olduğunu da düşünmüyorum.Çünkü mezun sayımız gereğinden çok çok fazla.Ayrıcalık nitelikle ilgili olduğu kadar nicelikle de ilgili bir kavram.Bir de düşünsenize şuan çocuğum olsa en erken 22 yıl sonra hukuk fakültesini bitirecek,o anki mezun sayısını ve iş olanaklarını hayal etmek bile istemiyorum.Hukuk fakültesi mezunu kağıt üzerinde herşey olabiliyor ama kanaatim filiiyatta bunun böyle olmadığı.Avukatlık-icra müdürlüğü-hakimlik-savcılık aman aman..Hukukçu olup babası gibi çekmesin
Old 21-07-2009, 16:49   #101
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

"Kesinlikle çok isterdim" yanıtını işaretledikten sonra; yeni ekran açıldığında, 2. ve 3. seçeneklerin 1. seçeneği geride bırakmış olacağından çok korkmuştum
ama neyse ki korktuğum gibi olmadı.

"Meslektaşlarım, meslekten bu kadar şikayetçi olduğu halde yine de seviyormuş" diye düşünüp rahatladım.
Old 21-07-2009, 17:28   #102
lawyer_721

mesleğin tüm sıkıntılarına rağmen ibo'mu hukukçu olmaya teşvik edeceğim; ama onu zorlamayacağım. o daha 2 yaşında olmasına rağmen arada bir cüppe giydiriyorum avukatlık çok güzel bir meslek, ben seviyorum diyeyim; siz ise aşık mısın? diye sorun
Old 22-07-2009, 09:59   #103
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Ne isterse onu olmasını isterim.Yeter ki mutlu olsun...

Ama avukat olursa da gurur duyarım

Mesleğe aşk başka bir şey...
Old 21-09-2009, 06:32   #104
Refya

Ben, çocuklarımın hukuk okumasını istemem. Bir eve bir tane Avukat yeter diye düşünüyorum. Çünkü, sizler öylemisiniz bilmiyorum ama zor bir avukat bizim avukatımız
Old 23-09-2009, 21:53   #105
GAMZE ÇETİN

Babam çok istediği ve bende kendimi ilerde başarılı bir avukat olarak hayal ettiğimde mutlu olduğum için hukuk bölümünü seçtim ancak çocuğumun bir sanat dalıyla ilgilenmesini hukukçu olmasından daha çok isterim.hukukçu olmak istemesi de ona model olduğum için beni mutlu eder.
Old 24-09-2009, 02:24   #106
avrupayakası

Hukuk okusun tabiki zaten 4 sene büyütülecek bir yanı yok.Ancak Hukuk insanın ufkunu genişletiyor bu nedenle okumasını isterim.Yok illaki ben okumayacağım derse onu da kendi bilir tabiki.Ama ısrarlarım sürer
Old 24-09-2009, 08:13   #107
Münzevi

Ben cocuklarimdan en azindan bir veya iki tanesinin hukukcu olmasini isterim ama esimin kesinlikle hukukcu olmasini isterim.
Old 24-09-2009, 14:40   #108
Av. V. Gözde Arıkaya

ben sadece kendi çocuklarımın değil tüm çocukların hukuku(evet hukuku) okumalarını istiyorum.çünkü kendi çocuklarımın hukuk bilmeyen bir toplumda yaşamasını istemiyorum.
hem kendi hem başkalarının haklarının farkında olsunlar istiyorum.hukuku bilsinler,saygı duysunlar,gerekliliğini kabullensinler,bu düşüncelerle büyüsünler istiyorum.

bundan sonra tüm çocuklar istedikleri bölümü okuyabilirler
Old 25-09-2009, 22:46   #109
corpus iuris civilis

ben şöyle söyleyeyim ;
Hukukta okuyorsanız,sizi deli eden o zor hukuk sınavlarında elinizden kalemi çekiştiren ve ben büyüyünce Avukat olacagım tıpkı annem,teyzem ve dedem gibi diyen ,size hukuksal terimleri kullanarak cümleler kurmaya calısan ( mesela :bana oda cezası veremezsin bu kanuniyete aykırı ) ve hukuku 'mahkeme gibi bişey 'diyerek tanımlayan 5 yasında bir afacanınız varsa annelik bazen cok cok zor oluyor. bir avukat cocugu olarak küçüklügümde 'ben büyüyünce avukat olacagım ' dermişim ve ne kadar güzel ki daha 5 yasında olan kızımdan aynı cümleyi duyuyorum yani bizim aileden türk hukuku için bir emekçi daha yetişiyor !!! bu ne büyük mutluluk !!!
Old 25-09-2009, 22:52   #110
corpus iuris civilis

Varsayılan :=)

sayın RATİOLEGİS27 ;
siteminizi yerden göge kadar haklı buluyorum fakat sanırım sizin HAYIR 'ınız avukat olmasına degil DÜZENE !!!! belki düzen böyle olmasaydı fikriniz tam aksi olacaktı kim bilir ?
Old 11-01-2010, 14:48   #111
avarzu

kızımın kararlarında çok müdahaleci olmayacağımı düşünüyorum ama galiba hukuk konusunda onu yönlendirmeyeciğim. Hakim bir baba ile avukat bir annenin kızı. yani galiba genlerinde hukuk var. Ama yine de evimizde farklı bir renk olması adına onun hukukçu olmasını istemiyoruz. mesela güzel sanatlar okusun, ressam olsun.Tabi o mutlu olacaksa ve severek yapacaksa..gerisi hiç önemli değil...
Old 11-01-2010, 15:49   #112
Av. Tevrat DURAN

Çocuklarımın haklarını bilerek yaşaması, haksızlığa siyasette ekonomide vs. hayatın her alanında isyan etmesi, mümkünse dur demesi, kendisine vicdanına saygısı varolarak olarak yaşamasını, kendiyle çelişmemesini isterim. Zaten bu dünyada yaşamanın anlamı başka nedir ki ! Benim ailemde hukukçu olmadı. Fakat babamın babası (dede) tarafından ailemizin ünvanının "Hacı Kadıoğulları" olduğunu duydum. Hukukçu olarak yaşadığımız zorlukların çocuklarım için hafiflemiş olacağını ümit ederek ben de çocuğumun hukukçu olmasını isterdim.
Old 12-01-2010, 20:16   #113
hukukun-üstünlüğü

Ben yeni mezun olmuş biri olarak diyorum ki bin tane tercih hakkım olsa hepsini hukukçuluktan yana kullanırdım.O derece bağlıyım bu mesleğe.
Çocuğumun da hukukçu olmasını isterim ama doktor olmasını daha çok isterim.Doktor olmasına sevinirim, hukukçu olmasına da üzülmem.
Old 12-01-2010, 22:21   #114
yalcin3

Fen bilimlerine yeteneğim olsaydı eğer doktor olmak isterdim,hem de her şeyden çok.O yüzden bir çocuğum olsaydı onun doktor olmasını çok isterdim. Annelerimize babalarımıza ne kadar kızsak da sanırım ailelerin içinde kalan heveslerini çocuklarına empoze etmeye çalışması hiç değişmeyecek.
Old 13-01-2010, 13:42   #115
nostaljielif

kesinkikle hukukçu olmasını isterim fakat hukuk bölümünü okumalısın diye bir şart koymam.
Old 13-01-2010, 19:37   #116
günay yıldız

Ben hukuk 2. sınıf öğrencisiyim.2001 yılında okulumu bırakmıştım.Evlendim ve bir kız bir de erkek olmak üzere iki çocuğum var.Bu sene kızımla okula başladık.Kızım 1. sınıfa başladı,ben ise 2. sınıfa başladım.Fakülte genel sekreterinin tabiriyle "analı kızlı okula başaladık".Ben hukukçu adayı olmaktan memnunum.İleridede -tabi ki öncelikli tercih çocuklarımın-hukuk okumalarını isterim.Aslında önemli olan sevdiğin mesleği tercih etmek ve hayatın neresinde olursa olsun insanın hakkını müdafa edebilmesidir bence.
Old 23-09-2010, 00:05   #117
ali ekmekçi

Mesleğimizin onur sorunumu var yoksa onursuzlar da mı bu mesleği yapıyor.Ya da başkalarının değer yargısı özünde çok değerli olan bir şeyi değersiz mi kılar?Ben Hukuk okumalarını isterim çocuklarımın ama biliyorum ki kendi istekleri olacak ve bu benim için daha önemli.Temennim ise şu okusunlar da ne okurlarsa okusunlar.Allah hepimizin çocuklarına mutluluk nasip etsin bizi de aracı kılsın diyorum.
Old 12-06-2017, 10:43   #118
avukatmüzisyen

Alıntı:
Yazan elevent
Hukuk okumasını kesinlikle isterim, avukat olmasını kesinlikle istemem.

Üstadım avukat olmasını neden istemiyorsunuz peki?
Old 04-09-2018, 23:20   #119
Av.Ozan Solak

Aslında şu andaki şartlar iyi olsa çocuğumun hukuk okumasını isterdim.Ancak her geçen gün avukat sayısı artıyor ve avukatlık gittikçe zorlaşıyor o yüzden şu andaki şartlarda çocuğumun hukuk okumasını istemezdim.
Old 30-09-2018, 17:52   #120
Av.Selim Balku

Avukatlık yurdun en çok kazandıran mesleklerinden biri, hele bu ülkede olması da yapması da çok kolay, çok zevkli, insan evladı için herşeyin en iyisini ister, bu sebeple kesinlikle avukat olmasını isterim.

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi