Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Üç Çocuğumdan Birini Alabilir Mi?/evi Terk Etsem Haksız Olur Muyum?/ Evin Parasını Alabilir Miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-06-2011, 15:50   #1
Konuk

Varsayılan Üç Çocuğumdan Birini Alabilir Mi?/evi Terk Etsem Haksız Olur Muyum?/ Evin Parasını Alabilir Miyim?

merhaba ben 2004 yılında evlendim ve 7 yaşında bir oğlum 5 ve 3 yaşlarında iki kızım var ben eşimden boşanmak istiyorum anlaşamıyoruz o çok sinirli ve sürekli hakaret aşağılama ve küfürlerine mağruz kalıyorum şiddet olayımız yoktu ama bir sefer onu da yaşadık. içki içer genellikle akşamları eve gelmez geldiği nadir günlerde de huzursuzluk çıkar çocukları ve beni azarlar.bu arada kendi evimiz yok kayınvalidemin evinde yaşıyoruz. ve eşim kendi işini kurmuştu bundan 3 sene önce. sermaye olarakda benim ailemin evini satmıştık. 3 senedir hala bi evimiz yok ben çalışmıyorum. size soracaklarım şunlar ilk ve en önemlisi özellikle 7 yaşındaki oğlumu nafaka vermemek için yada başka sebeplerden velayetini alabilirmi? ( benim hakkımda hiç bi şekilde aldatma yada başka daha kötü şeyler idda edemez de kanıtlayamaz da) benim hiç bi şekilde kötüye kullanacağı bi açığım yok tek korkum 3 kardeş nafaka vermemek için birini ben alayım dermi? bir başka sorum şiddetli bi kavgadan sonra evi çocuklarımla terk etmem onu haklı duruma düşürebilirmi? son sorum ise sermaye olarakkullandğı evin parasını talep edebilirmiyim?
Old 17-06-2011, 09:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin yukarıda anlattığınız tutum ve davranışlarını açacağınız boşanma davasında kanıtlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir.

Hakaret eden, şiddet uygulayan ve evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmeyen bir eşle aynı evde yaşamak zorunda değilsiniz.

Çocuklarınızla evden ayrılabilir, gerekçelerinizle boşanma davası açabilirsiniz. Ya da boşanma davası açmadan sadece çocuklarınız ve kendiniz için nafaka davası açma hakkınız da vardır.

Boşanma davası açarsanız da, yine çocuklarınızın velayetlerini, onlar ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini ve boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra da iştirak ve yoksulluk nafakaları olarak devamını isteyebilirsiniz. Yine kendiniz maddi tazminat isteyebilirsiniz. Yine kendiniz için manevi tazminat (hakaret, dövme..) talep edebilirsiniz.

Ailenize ait olup da satılan evin parasını aileye geri ödememişseniz, eşinizden bu parayı değer artış payı alacağı olarak talep edebilirsiniz. Bu talebinizi boşanma kesinleştikten sonra ayrı bir dava ile 1 yıl içinde açmanızda yarar vardır.

Çocuklarınızın velayetleri konusunda ise, genellikle kardeşlerin birbirinden ayrılmamasına özen gösterilir. 7 yaşında çocuk ayrıca kendini ifade edebilecek yaştadır, onun görüşü de alınabilir. Mahekeme velayetin çekişmeli olduğu durumlarda uzman pedaogogların gözlem ve raporunu da ister. Burada önemli olan çocukların boşanma sonrasında yaşayacakları yerin şartlarının çocuklar için sağlıklı olmasıdır.

Velayet, anne babanın kişisel emellerine bırakılmaz. Çocukların aklen, bedenen ve ruhen huzurlu ve sağlıklı olacağı yer ve eş tercih edilir. Anne olarak siz sorumluluklarızda eksiğiniz yoksa, çocukların karşılaşabiecekleri bir tehlike yoksa velayet için tercih edilmeniz beklenir.

Sayın Katılımcı,

Herhangi bir hak kaybına uğramamak için lütfen hukuki desteği DOĞRUDAN alınız.

Maddi durumunuz avukatlık üreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğunuz ilin barosuna ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurunuz. İlçelerde adliye binaları içinde adli yardım büroları da size yol gösterir.

Saygılarımla,
Old 17-06-2011, 20:29   #3
Konuk

ilginiz ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. umut ışığım oldunuz kendimi çok kötü ve çaresiz hissediyordum sayenizde kendime güvenim geldi tekrar çok teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi