Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

9 aylık bir oğlum var, kişisel eşyalarımızı nasıl alırım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2011, 15:34   #1
Konuk

Varsayılan 9 aylık bir oğlum var, kişisel eşyalarımızı nasıl alırım?

merhabalar eşimle le 2 aydır ayrı yaşıyoruz.boşanma davasını açtım boşanma olmadı dava sürüo.9 aylık bi oglum var ailemle kalıyrm.oglumda benimle baraber.sskam ve 800tl kadar bi maaşım var eşim cocugumu bnden alabilir mi?velayeti kaç yaşına kadar bnde kalır.eşim evimin kilidini degiştirmiş.evime giremiyrum herşeyim orda hç bişeyimi vermedi.çocugumun ve benim kişisel eşyalarımı almak istiyorum hangi yola başvurmam lazım.adliyeye gittim eşyalarım için dilekçe yazdım ama bi sonuç alamadım polis eşiliginde gitmek istedim polis memurları da ilgilenmediklerini söledi en masrafsız hangi yola başvurmam lazım.boşanma olmadan alabiliomuyuz çeyizleri ve kişisel eşyaları.eşim cocugunu icra kakarı ile görüo karar da o şekilde çıkmış icra memursuz geldi vermedim sonra polis getirdi gene vermedim suç işlemiş oluyomuyum bi de boşanma oldugu zaman icra memurlarının masraflarını bn ödeyecekmişim polis memuru böle söledi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim ilginize şimdiden teşekkürler...
Old 05-04-2011, 18:02   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

9 Aylık bir çocuğun velayeti için önce anne düşünülür. Velayetin anneden alınması için de önemli sebeplerin varlığı aranır. Çocuğun zarar gördüğü kanıtlanmalıdır. Eğer annenin velayet görevinin yükümlülüklerini yerine getirmediği, ihmalinin bulnduğu kanıtlanırsa velayet el değiştirebilir veya bebeğe vasi atanır.

Kendi kişisel eşyalarınız ve çocuğunuzun eşyaları için hakiminden tedbire yönelik bir karar vermesini talep edebilirsiniz. Bunun dışında kişisel eşyaları her zaman alma hakkına sahipsiniz. Aksi halde, dökümünü verdiğiniz eşyaların bulundukları yerde tespitlerini ve tarafınıza teslimini mahkemeden ayrı bir harç yatırarak istemelisiniz.

Eşiniz mahkemenin ara kararını icra takibine konu yapmalıdır ve icra memuru eşliğinde çocuğunu teslim almalıdır. Bu yasal işlemler olmadığı sürece bebeği eşinize teslim etmemeniz suç teşkil etmez. Polis memurunun söylediği de doğru değildir.

Boşanma davası içinde, kendiniz ve çocuğunuz için nafaka, velayet, maddi tazminat ve manevi tazminat taleplerinizin olabileceğini de hatırlatırız.

Nafaka ödememek SUÇTUR. Önce nafaka için icra takibi başlatmalısınız, bu takibe rağmen ödemezse, icra ceza mahkemesinde dava açılmalıdır.

Hak kaybına uğramamak ve hata yapmamak için bir avukattan DOĞRUDAN destek alınız.

Saygılarımızla,
Old 06-04-2011, 08:36   #3
Konuk

çok tşk ederim bni aydınlattıgınız için.peki kendi ve çocugumun kişisel eşyalarını almak için mahkeme benden ücret talep edermi.ayrıca hangi mahkemeye başvuru yapıcam aile mahkemesi mi bilmiyorum.bu konuda adliyeye bi dilekçe yazdım verdim.savcı bey sadece ifademi aldı.başka da bşy yapmadım kişisel eşyalarımı alma konusunda savcı bey bi yazı yazabilir mi yada karar çıkabilir mi?aslında polis eşliginde gitmek istiyorum ama polis memurları gelmediklerini sölüolar onların ben talep ettikten sonra görevleri deil mi gelmek.savcılıktan yazı gelmesi gerekiomuş gitmeleri için öyle mi?aslında evime çilingir alıp açtırabiliomusum ama eşim buna müsade etmez ve orda tatsızlık çıkarır.gtsem çilingir götürsem bana bi hakatette yada müdahale de bulunsam oraya polis çagırsam uygun olur mu?çocugu görme talebinde bulunan eşim vee karar da icra memurları ile çıkmış istedi icra memursuz bnde vermeyecegim onlar olmadan söledim.polis getirmiş polis e de icra memuru olmadan vermiyorum dedim eşimin maddi sıkıntıları var.icra memurlarının masraflarını karşılayamıyorum karşılayamadıgım için de ben çocugumu göremeyecekmiyim eşimde icra memeursuz vermiyo derse eger bu konuya ilişkin bi dava mı açılıyı savcılıga dilekçemi veriliyo bilmiyorum ama icra memursuz başka şekilde mahkemeden karar çıkar mı görmesi için.
Old 06-04-2011, 10:33   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşyalarınız için sulh veya asliye hukuk mahkemeleri fark etmez bir mahkemeden tespit istemelisiniz. Ayrı bir dava harcı yatırılıp, tespit masrafları karşılanır.

boşanma davanızın görüldüğü aile mahkemesi hakiminden, kişisel eşyalarınızın size verilmesini teslimini de yazılı olarak talep etmeyi deneyiniz. Hakim boşanma davası süresince tarafların barınmasına, geçimine ve korunmasına yönelik önlemleri almak zorundadır. Çocuğunuzun ve sizin giyim gibi kişisel eşyalarınızın size teslim edilmesi yönünde bir tedbir kararı verebilir. Sonrasında bu kararın icra yoluyla yerine getirilmesi istenebilir.

Özel eşyalarınızı alamamanız şu halde savcılığın konusu değildir.

Eşinizin çocuğunuzu görmesi için neler gerektiğin yukarıda açıkladık.

Sayın Katılımcı,

Amacımız sizi tek başınıza hukuki işlem yapmaya yönlendirmek değildir. Aksine, hukuk eğitimi almamış bir insanın, dava takip etmesi, davasını ispatlaması, kararların icra için uğraşması ve neyin nelerin suç unsuru olduğunu bilmesine olanak yoktur. Bu şekilde HAK KAYBINA UĞRARSINIZ.

Lütfen bir avukattan DOĞRUDAN destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi