Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası sürerken..

Konuyu Kilitleyin
Old 02-02-2010, 18:47   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davası sürerken..

Merhaba;

Bir seneye yakın çekişmeli boşanma davamız sürmekte ve ben eşimin üzerine kontratlanmış olan kiralık evde ikamet etmekteyim. Eşim evden ayrıldı ve davayı açtı. Ancak öncesinden anlaşma yapmıştık fakat ben anlaşma şartlarından vazgeçtim, dava çekişmeliye döndü.

Benim sorum şu; ben şu anda eşimle ortak evimiz olan daireyi kullanıyorum ve içindeki eşyalar da eşimin evlenirken aldığı eşyalar.

Bu eşyaları davamız sürerken gelip alabilir mi?
Bu mahkemede onun aleyhine olur mu?

Ya da ben bu eşyaları alıp memleketime gidebilir miyim dava sona ermeden?

Evdeki tüm eşyaların faturası eşimin üzerine. Ben kilidi değiştirdim ama eşim evi gelip kapıyı kırıp eşyaları alabilir mi?

Evde iki yaşındaki kızım ve ben oturuyoruz.

İlginiz için teşekkür ederim.
Old 03-02-2010, 14:05   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ev eşyalarınız evlilik birliği kurulduktan sonra alınmış ise ve evlilik tarihi 2002 yılı sonrası ise, edinilmiş mal durumundadır.

Eğer evlilik birliği kurulmadan önce eşiniz tarafından alınmışlarsa, eşinizin kişisel malı durumundadır.

Eşiniz kişisel malını istediği zaman alabileceği gibi dava açıp alma yolunu da seçebilir. Yalnız kapıyı kırmak Türk Ceza Kanunu anlamında suçtur. Bu şekilde yapılmamalıdır.

Eşyalar edinilmiş mal durumunda ise, bu eşyaların yarı değerleri üzerinde sizin alacak hakkınız bulunmaktadır. Bu durumda eşyaları sizin kullanmanızda, götürmenizde bir sakınca olmayacaktır. Eşiniz size dilerse, kendi hakkı olan yarı değerin ödenmesi için dava açabilir.

Halen evli olduğnuz için de Türk Ceza Kanunu size eşyaları alıp götürdüğünüz için ceza veremeyecektir.

Boşanma davanızın içinde, şu an oturulmakta olan evden ve ev eşyalarından boşanma kesinleşene kadar sizin ve çocuğunuzun yararlanmasına yönelik TEDBİR kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Mahkemeye yazılı bir taleple bunu yapabilirsiniz.

Yoksulluğunuzu kanıtladığınız taktirde, bulunduğunuz yer barosu size ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayacaktır. Haklarınızı bir avukat aracılığı ile savununuz.

Saygı ile,
Old 03-02-2010, 14:28   #3
Levent Cirit

Ekleme;
Söz konusu eşyaların edinilmiş mal olarak kabulü için evlilik tarihi önem taşımaktadır. Eğer söz konusu eşyalar 2002 yılından önceki bir tarihte alınmış ise mal ayrılığı rejimine tabi olacaklarından bunlar üzerinde sizin herhangi bir hakkınız doğmayacaktır.

İkinci olarak oturmakta olduğunuz evin kira kontratı eşinizin üzerine olduğundan o eve girip eşyaları almasında hukuken hiçbir mani bulunmadığı kanaatindeyim.

Saygılarımla;
Av.Levent Cirit
Old 03-02-2010, 15:26   #4
Konuk

Teşekkür ederim.

Benim korkum şu; şu anda çalışmıyorum ve gelirim yok. Kirayı üç ay öncesine kadar ailemin desteğiyle ödüyordum ancak üç aydır ödeyemiyorum.

Ev sahibim beni evden çıkartabilir mi? Kontrat eşimin üstüne eşimden alınabilir mi kiralar?

Şimdiye kadar ödediğim 11 aylık kira tutarını mahkemede bana ödemesi mümkün müdür?

Teşekkür ederim.
Old 04-02-2010, 10:39   #5
Levent Cirit

Türk Hukuk Sisteminde "Aile Konutu" diye bir kavram vardır ancak bir konutun aile konutu olabilmesi için sizin gidip "Burası bizim Aile Konutumuzdur" diye beyanda bulunmanız gerekir.

Eğer böyle bir beyanda bulunmuş iseniz kiralardan siz de eşiniz ile birlikte müteselsilen sorumlu olursunuz.

Böyle bir beyanınız yok ise mülk sahibinin kiraları sizden tahsil etmesi pratik olarak mümkün değildir ancak temerrüt sebebi ile açacağı tahliye davası sonucunda sizi evden çıkartması mümkündür. Ayrıca kira kontratı eşinizin üzerine olduğundan o evdeki eşyaları da kira bedelinin tahsili gayesi ile haczettirebilir.

Bu güne kadar ödediğiniz kiraları ise maalesef geri almanız mümkün değil.

Size tavsiyem süre gelen boşanma davanızda bugüne kadar istemediyseniz kendiniz için ve varsa sizin yanınızda kalan çocuklarınız için tedbir nafakası istemeniz. Bu nafakaları da icra kanalı ile eşinizden tahsil edebilirsiniz. Eğer ödemezse şikayet üzerine 3 ay hapis cezasına çarptırılacaktır.

Saygılarımla;
Av.Levent Cirit
Old 05-02-2010, 03:09   #6
Konuk

İlginize çok teşekkür ederim. Avukatımdan yetrince bilgi alamıyorum. Sadece geçici velayeti bana verilen çocuğum için 600 tl nafaka bağlandı. Bana nafaka bağlanmadı. Bunu anlayamıyorum ben de. Herhangi bir gelirim yok ama nafaka bağlanmadı. Eşim devlet memuru ve doktor.
Old 05-02-2010, 12:40   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
İlginize çok teşekkür ederim. Avukatımdan yetrince bilgi alamıyorum. Sadece geçici velayeti bana verilen çocuğum için 600 tl nafaka bağlandı. Bana nafaka bağlanmadı. Bunu anlayamıyorum ben de. Herhangi bir gelirim yok ama nafaka bağlanmadı. Eşim devlet memuru ve doktor.

Sayın Katılımcı;

Sürekli geliriniz yok ise MK. 169 Maddesi gereğince hakim tarafların geçimi için gerekli tedbirleri almak zorundadır.

Sadece çocuğunuza bağlanmış olması sizin kendiniz için de talep de bulunmanıza engel değildir.

Tekrar yazılı tedbir nafakası talebinde bulunun.

Ayrıca bu tedbir nafakalarının boşanma kararı verilip kesinleşmesi halinde de devamı isteyiniz.

Mutlaka fiili avukat desteği alınız. Hak kayıpları yaşamazsınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi