Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Acİl Yardim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2009, 15:13   #1
Konuk

Varsayılan Acİl Yardim

Merhaba ben daha öncede durumumla ilgili sizinle yazışıp çok bilgi verici cevaplar almıştım.Benim kocam beni 24 temmuz gününden beri yabancı uyruklu bir kadınla aldatmaktadır.Eve haftanın dört günü gelmemekte geldiği zamanlar sabah karşı gelmekte.Evi yıkanıp paklanmak için kullanmakta.Ne cocukla ne de benimle ilgilenmemekte.Ben bir şirkette 13 senedir çalışmaktayım.Herşeyi beraber yaptık şimdide bunları yaşattı.Elimde kadınla Kırgızistandan telefon görüşmeleri ve msajları kadının gelmesi için göndermiş olduğu paranın makbuzu tüm kredi kartlarında bulunan gece kulubü ekstresi, beraber kaldığı otelde harcaması ekstrede yansımaktadır.Ayrıca bir kaç resimde bulunmaktadır.Ogs den geçişleri sabah karşı 03,04,05,06 saatlerinde boğaz köprüsünden geçişleri fakat eve gelmediği günler haftanın dört günü.Aldatmaya dayalı dava açabilirmiyim.Benim 8 yaşında bir oğlum var.DERDİM O onu alamasız defol git babanın evine diyor.
1-Oğlumu benden alabilirmi.
2-Onun ve benim adıma bir evimiz bulunuyor 2002 den sonra alındılar
onun adına olan evde ikametgah ediyoruz.Beni evden ata bilirmi.
3-Benim evim kirada değer olarak onun adına olandan düşük.
Kira gelirini o almakta.
4-arababamız bulmakta onun adına.
5-ikimizin adına yarı yarıya arsamız bulunmakta 1999 yılında alınmıştı.
BENİM HAKKIM OLAN NEDİR BUNU BİLMEK İSTİYORUM bAŞTAN AŞAĞI KUSURLU OLAN OOOOOO
Old 31-03-2009, 16:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Eşinizin sadakat yükümlülüğünü yerine getirmediğinden ve evlilik birliğinin şiddetli geçimsizlik nedeni ile temelinden sarsıldığına ilişkin olarak boşanma davası açabilirsiniz. Aldatma olayını bu dava içinde kanıtlayabilirsiniz. Elinizdeki delilleri kullanabilir, dahası tanık beyanlarından da yararlanabilirsiniz.En yakın akrabalarınız dahi tanık olabilirler.

Davanızın içinde eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamanız gerekecktir ki, anlatımlarınızdan eşinizin kusurlu olduğu sonucu çıkmaktadır.

Boşanma davası içinde manevi tazminat isteyebilirsiniz. Kişilik haklarınız, aldatma eylemi sonucu büyük zarar görmüş durumdadır.

Yine maddi tazminat isteğinde bulunabilirsiniz. Çünkü boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarara uğrayacaktır.

Çocuğunuzun velayeti konusunda ise, anne ilgi ve şefkatine muhtaç yaştaki çocuğunuzun velayeti normal koşullarda size verilecektir.

Ayrıca çocuğunuz gerekirse velayet hususunda dinlenebilir. Hakim çocuğun yüksek menfaati gereği, uzman bilirkişilerden tespit ve rapor da isteyebilecektir.

Açacağınız davada velayetin tarafınıza verilmesi normal olandır diye düşünüyorum.

Boşanma davasında çocuğunuz için önce TEDBİR sonrasında kararın kesinleşmesinden sonra İŞTİRAK nafakası olarak devamını isteyiniz.

2-Mülkiyeti eşinize ait halen oturmakta olduğunuz konut ile ilgili olarak Aile Konutu şerhini tapuya işletebilirsiniz.

Böylelikle, evin açacağınız boşanma davası sonuçlanana kadar , davalı eşiniz tarafından satılmasını veya borçlandırıcı tasarruflarda bulunmasını önlersiniz.

Alıntı:
Aile konutu, ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.
İstenen Belgeler
1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
2- Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
3- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
4- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
İstem Belgesinin Yazımı
Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İşlemin Mali Yönü
Aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı ve şerhin terkini için her hangi bir harç veya vergi alınamaz. Çünkü Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifede böyle bir harç alınacağı öngörülmemiştir.

Sayın Katılımcı;

2002 tarihinden sonra karşılığını vererek edindiğiniz tüm mallar üzerinde sizin tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Eğer bu mallardan; alınmasına, iyileştirilmesine, korunmasına katkınız olanlar var ise, bunlar üzerinde de ayrıca değer artış payı alacağınız bulunmaktadır.

Bu şekilde müykiyeti size ait olamayan ama yasal mal rejiminden kaynaklı iki tür alacağınız için boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 YIL içinde dava açabilirsiniz.

2002 öncesinde alınan mallar kimin adına kayıtlı ise aynen mülkiyet hakkı olarak onun veya yazdığınız arsa için 1/2, 1/2 mülkiyet hakkı olarak devam edecektir. Eğer bu arsa 2002 senesinden sonra bir gelir getirmiş ise, bu gelir tasfiyede dikkate alınacaktır.

Sayın Katılımcı;

Haklarınız oldukça çeşitlidir ve bunları doğru ve etkin biçimde kullanmak için MUTLAKA bir avukatın DOĞRUDAN desteğini alınız.

Zaman, hak ve masraf kaybına uğramazsınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi