Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yıllık ödenen kiralar ve İİK 269 vd. ile tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2012, 12:41   #1
ACGürkan

Varsayılan Yıllık ödenen kiralar ve İİK 269 vd. ile tahliye

İyi çalışmalar şöyle bir sorum olacaktı:
Yıllık ödenmesi kararlaştırılan bir kira bedeli ödenmez, 13 Örnek ile (Adi kira ve hasılat kirasına ait takip il) takip gerçekleştirir, takibi kesinleştirerek tahliye isterseniz ortaya şöyle bir durum çıkmaz mı?
Bütün yılın kira bedelini istemenize rağmen yılın sonu gelmeden kiracıyı tahliye ettirmiş olacaksınız.(Mesela 2012 yılının kira bedelini istiyorsunuz ama Ağustosta tahliye ettirdiniz ve kiracı tahliye edilmiş olmasına rağmen Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarının kira bedelini de ödemek zorunda kaldı.)
Hem bütün yılın kira bedelini alıp hem de kiracı nasıl tahliye ettirilebilir?
Benim aklıma şöyle bir öneri geldi: Ödeme emrini "kira akdinin süresi sonunda feshi ve tahliye taleplidir" diye gönderip icra mahkemesinden de kira akdinin sonunda kiracının taşınmazdan tahliyesi istenebilir. Fikir ve mümkünse içtihatlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
Old 17-05-2012, 08:39   #2
SEDAT BAYSAL

Yıllık ödenmesine kararlaştırılan kira bedelinin ödeme tarihi olarak yıl başı belirlenmiş ve ödeme tarihinde o yıla ait kira ödenmemiş ise, takibin başlatıldığı tarihe kadar olan kısmı için takip başlatılabileceğini düşünüyorum. Şayet tüm yılın kirasına ait takip başlatmış ve kira bedeli yatırılmamış ve tahliye kararı alınmış ise; Tahliyenin gerçekleştiği tarih itibari ile dosya borcunun hesaplanması ve daha sonraki aylara ait kısmın dosya borcundan düşülmesi gerekir ki; Kesinleşmiş bir borç için icra müdürünün bu şekilde bir işlem yapması mümkün değildir. Burada iki çözüm olabilir. 1) alacaklı tarafın tahliye tarihinden sonraki aylara ait kısım için alacağının bu kısmından vazgeçmesi 2) Borçlunun bu hususla ilgili mahkemeye müracaat etmesi. Ancak benim önüme bu şekilde bir takip talebi gelse, henüz gelmemiş aylara ait muaccel olmayan alacak yönünden takip talebini reddedir, geçmiş aylara ait örnek 13 ödeme emri tebliğine karar veririm.
Old 17-05-2012, 08:40   #3
SEDAT BAYSAL

Ancak geçen ay bir tanıdığıma İstanbul İcra Müdürlüğünden (hangi icra olduğunu hatırlayamıyorum) bu şekilde bir ödeme emri tebliğe gönderilmişti. Uygulamada bu yapılmaktadır. Ancak yasal dayanağı var mı bilemiyorum. Bence yanlış bir uygulama
Old 17-05-2012, 17:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan SEDAT BAYSAL
. Ancak benim önüme bu şekilde bir takip talebi gelse, henüz gelmemiş aylara ait muaccel olmayan alacak yönünden takip talebini reddedir, geçmiş aylara ait örnek 13 ödeme emri tebliğine karar veririm.

Böyle bir yetkiniz bulunmamaktadır. Ayrıca borçlunun takibe itiraz etmeyeceğini, itiraz vaki olursa davanın ve akabinde cebr-i icra işlemlerinin, bakiye kira süresi içinde tamamlanacağını önceden bilemezsiniz.Belki kiracı tüm yargılama süresince orada oturacak, belki de bu süre 2-3 yılı bulabilecektir.
Old 17-05-2012, 17:42   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ACGürkan
İyi çalışmalar şöyle bir sorum olacaktı:
Yıllık ödenmesi kararlaştırılan bir kira bedeli ödenmez, 13 Örnek ile (Adi kira ve hasılat kirasına ait takip il) takip gerçekleştirir, takibi kesinleştirerek tahliye isterseniz ortaya şöyle bir durum çıkmaz mı?
Bütün yılın kira bedelini istemenize rağmen yılın sonu gelmeden kiracıyı tahliye ettirmiş olacaksınız.(Mesela 2012 yılının kira bedelini istiyorsunuz ama Ağustosta tahliye ettirdiniz ve kiracı tahliye edilmiş olmasına rağmen Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarının kira bedelini de ödemek zorunda kaldı.)
Hem bütün yılın kira bedelini alıp hem de kiracı nasıl tahliye ettirilebilir?
Benim aklıma şöyle bir öneri geldi: Ödeme emrini "kira akdinin süresi sonunda feshi ve tahliye taleplidir" diye gönderip icra mahkemesinden de kira akdinin sonunda kiracının taşınmazdan tahliyesi istenebilir. Fikir ve mümkünse içtihatlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.

Yıllık kira bedeli tayin edilen tarihte ödenmezse, borç muaccel hale gelir. Yapılacak icra takibinde "yıllık kira" talep edilir. Bu hususu denetlemek ne icra müdürlüğünün ne icra mahkemesinin görev kapsamındadır. Vaki itiraz üzerine açacağınız "itirazın kaldırılması ve tahliye" davasında dava kabul edilecek muhtemelen %40 inkar tazminatına da hükmolunacaktır.

Borçlu-Kiracı yeni kira dönemi gelmeden mecuru tahliye ederse ve dosya borcunu ödememişse, kalan aylar için menfi tespit davası açabilir ya da borcu ödemek zorunda kalırsa istirdat davası açabilir. Her iki davada da "boşta geçen süre" hesaplanacak, Yargıtay uygulamasına göre 2-3 aylık boşta geçen süre de kiralayanın alacağı olarak kabul edilecektir.
Old 18-05-2012, 08:02   #6
SEDAT BAYSAL

Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkürler. Burada bu hususu hukuki manada tartıştığım avukat arkadaşlar da kira kontratında ödeme tarihinde yıllık kira bedelinin yatırılmaması halinde o yıla ait kira bedellerinin muaccel olacağına ilişkin bir husus belirtilmemiş ise günü gelmemiş aylara ait kiraların muaccel olamayacağını belirtmişlerdir. Bende sözleşme ile (veya kira kontratında) belirlenmemiş olması halinde yıllık kiranın yatırılacağı tarihin kontratta yazılmasının sonraki aylara ait kiraların muaccel hale gelmeyeceği şeklinde yorumlamıştım. Aydınlattığınız için tekrar teşekkürler
Old 18-05-2012, 10:28   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan SEDAT BAYSAL
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkürler. Burada bu hususu hukuki manada tartıştığım avukat arkadaşlar da kira kontratında ödeme tarihinde yıllık kira bedelinin yatırılmaması halinde o yıla ait kira bedellerinin muaccel olacağına ilişkin bir husus belirtilmemiş ise günü gelmemiş aylara ait kiraların muaccel olamayacağını belirtmişlerdir. Bende sözleşme ile (veya kira kontratında) belirlenmemiş olması halinde yıllık kiranın yatırılacağı tarihin kontratta yazılmasının sonraki aylara ait kiraların muaccel hale gelmeyeceği şeklinde yorumlamıştım. Aydınlattığınız için tekrar teşekkürler

"Yıllık" olarak ödenecek kira aylıkları için "muacceliyet şartı" konulmasına gerek yoktur. Konulursa da hüküm ifade etmez. Yukarıda da izah ettiğim gibi, yıllık kira bedeli sözleşmenin başında ödenmesi gerekeceğinden, ödenmediği anda temerrüt oluşur.
Old 21-05-2012, 10:11   #8
ACGürkan

Alıntı:
Burada bu hususu hukuki manada tartıştığım avukat arkadaşlar da kira kontratında ödeme tarihinde yıllık kira bedelinin yatırılmaması halinde o yıla ait kira bedellerinin muaccel olacağına ilişkin bir husus belirtilmemiş ise günü gelmemiş aylara ait kiraların muaccel olamayacağını belirtmişlerdir.

Meslektaşlarımızın bir konuda yanıldığını düşünüyorum. Kira aylık olarak ödenmiyor yıllık olarak ödeniyor.Dolayısıyla "o yıla ait kira bedelleri" yok sadece o yılın bir tane bedeli var o da bir yıllık kira bedeli.Muacceliyet şartına da gerek yok zira sözleşmede zaten kira bedelinin yıllık peşin olarak yatırılacağına dair ibare mevcut.Yıllık peşin yatırılacak kira varken "günü gelmemiş aylardan" bahsetmek de mümkün olmaz görüşündeyim.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi