Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Yatay geçiş ile ilgili bir soru?cevaplarsanız sevinirim..

Yanıt
Old 09-01-2007, 16:53   #1
aybupqe

Önemli Yatay geçiş ile ilgili bir soru?cevaplarsanız sevinirim..

Öncelikle merhabalar!ben bu siteye yeni üye oldum.Maltepe üniversitesi(burslu)hukuk fakültesi öğrencisiyim.1 sınıftayım,ve Marmara üniversitesi ya da İstanbul üniversitesine yatay geçiş yapmak istiyorum;ancak kafama takılan bir soru var.mesela benim burda anayasa derslerime Doç.Dr.Korkut Kanadoğlu giriyor.sınavlarıda bizleri zorluyor açıkcası ama başka bir şehirde başka bir hocamız daha rahat cevaplanabilecek sorular soruyor olabilir dolayısıyla bana göre daha nitelikli bir ortalamaya sahip olabilen öğrenciler mutlaka vardır.üniversiteler yatay geçiş başvurularını değerlendirirken öğrencinin okuduğu okulun niteliklerini gözönünde bulunduruyor mu?bu sorunun cevabını uzun süredir arıyorum.cevaplarsanız sevinirim...saygılar...
Old 19-01-2007, 04:57   #2
Mert Evrenkaya

Sayın Aybupqe yatay geçiş hakkında en detaylı bilgiyi bizzat YÖK'ün yatay geçiş hakkındaki yönetmeliğini okuyarak edinebilirsin.Adı geçen yönetmeliğe YÖK'ün kendi sitesinden ve diğer üniversitelerin sitelerinden ulaşabilirsin.Ankara Üniversitesi'nin web sayfanını öneririm.Hatta sana kolaylık olsun:http://www.istanbul.edu.tr/iktisat/yatay.htm
Old 19-01-2007, 14:46   #3
Av.Elif KALELİ

Sayın Aybuke Demir,ben de 1.sınıf öğrencisiyim ve yatay geçiş düşünüyorum.Benim merak ettiğim şu burslu okuyan bir öğrenci neden devlet üni.ne geçmek ister?
Old 19-01-2007, 17:02   #4
oguzhand0

Adınızı algılayamadığım için isminizle hitap edemiyorum.

Neyse...

Okullar yatay geçiş başvurularını değerlendirirken; kaydının bulunduğu okulda okuduğun yılların not ortalamasına bakarlar.Ve genelde de yatay geçiş başvuruları kabul edilen öğrencilerin not ortalamaları 4 üzerinde 3,80 civarındadır
Old 20-01-2007, 16:43   #5
aybupqe

Alıntı:
Yazan Elif Kaleli
Sayın Aybuke Demir,ben de 1.sınıf öğrencisiyim ve yatay geçiş düşünüyorum.Benim merak ettiğim şu burslu okuyan bir öğrenci neden devlet üni.ne geçmek ister?

sayın Elif Kaleli,evet okulumda burslu bir öğrenciyim ama hukuk alanında köklü bir üniversiteden eğitim almamın bana daha yararlı olabilceği kanısındayım..bununla birlikte burslu olduğum için bu başvuru sonrasında bir kaybım olmayacaktır..derslerinde başarılı bir öğrenciyim bu yüzden böyle bir fırsatı değerlendirmek istiyorum...ayrıca devlet üniversiteleri pratik açısından çok daha avantajlı...umarım sorunuza yanıt bulmuşsunuzdur..saygılar...
Old 20-01-2007, 16:53   #6
aybupqe

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Adınızı algılayamadığım için isminizle hitap edemiyorum.

Neyse...

Okullar yatay geçiş başvurularını değerlendirirken; kaydının bulunduğu okulda okuduğun yılların not ortalamasına bakarlar.Ve genelde de yatay geçiş başvuruları kabul edilen öğrencilerin not ortalamaları 4 üzerinde 3,80 civarındadır

öncelikle belirteyim Oğuzhan bey adım Aybüke.evet ortalamayı biliyorum ama işte benim problemim ben çok uğraşarak belki 70 alabiliyorum ama bir başkası daha rahat birşekilde daha yüksek notlar almış olabilir bu yüzden üniversite bunları ve okulların niteliğini göz önünde bulunduruyormu bunu merak ediyorum..saygılar..
Old 20-01-2007, 17:23   #7
oguzhand0

Yatay geçiş başvuruları değerlendirilirken öğrencinin okuduğu okulun niteliklerini çok alışılmamış durumlar hariç* göz önünde bulundurulmuyor.

*Değerlendirilmeye alınan not ortalamalarının aynı olması durumu gibi durumlar.

Not:Bu konuda bilgilerim sınırlıdır.Yanlışta çıkabilir.Ben bildiğim kadaruyla söylüyorum.Yetkili kurumlardan alacağınız bilgilerin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim..

SAYGILARIMLA
Old 20-01-2007, 18:34   #8
Av.Elif KALELİ

Cevabınız için teşekkür ederim Aybuke hanım.Eğitiminizde başarılar dilerim...
Old 27-01-2007, 20:15   #9
iustinianus

Kocaeli Hukuktan Marmara hukuka geçmiş biri olarak söylemem gerekirse 65 ortalama ile 1.öğretime 4.sıradan girdim.belirtmek gerekir ki başvuruda sıralama ilk önce okul kalitesine sonra ortalamaya bakılıyor.marmara hukuka özgü olaraksa her okuldan yalnıca bir alınabiliyor.mesela Dicle hukuktan başvuran bir kişinin ortalaması 85 ti ve 3. sıradan girmişti.aslında bir bakıma şans işi ama ortalama daha önemliş tabi ki.
Old 27-01-2007, 22:32   #10
Av.Elif KALELİ

Iustinianus diye hitap etmek garip geliyor hele de Roma sınavı arifesindeyken ama söyledikleriniz çok umut verici.Teşekkürler...
Old 28-01-2007, 19:04   #11
PINAR YILMAZ

Bende ortalamaya önem verildiğini düşünüyorum.Özellikle marmara üniv. ortalamaya göre sıralayıp en yüksek olandan başlıyor.Hocaların ozr sorması yüzünden ortalamanın düşük olmasını dikkate almazlar sanırım..umarım geçersiniz..
Old 30-01-2007, 19:27   #13
aybupqe

Umarım geçebilirm..ilginiz için teşekkürler...
Old 30-01-2007, 19:30   #14
aybupqe

iustiniausortalamanın 85ten 65 e düşmesi çok güzel olmuş adınıza umarım aynı şanstan elif hanım ve bende yararlanabiliriz...
Old 01-02-2007, 01:15   #15
Av.Elif KALELİ

Bana mucize gibi geliyor 65 puanla 4. sıradan geçiş.Ama şans evet şanş gerçekten inanmak lazım.
Old 10-02-2007, 21:17   #16
piyanist

slm ben anadolu hukuktan ank hukuka ytay geçşş yaptm bu sne yazmakla grevli hissttm kendmi yol gsterci olmsk açsndan..bnm not ortlmm 3,69 du 100 üzernden 95t..ank hukuk için söyleym bi fklülteden sadece 1kşi alınıyor toplam 6kişi aldlr bu sne 2.snfa..doğrusu fakülteler arasnda bi sırlama var mı yok mu bn de merak edyrdum ama anadolunun 1.sinn çok byük olaslkla geçebldiğini dydm zten çok yüksek de deildi ortlamm (3,90lar vardı geçneler arasnda) emnm bşka üniversitelerde bnden yüksek ortlamalı vardır ama sanyorum ki össye göre fakültelern min puanları da göz önnde blnduruluyor ama öncelikle ortlma önemli kanmca sonra fakültelere baklyor dye dşnyorum..kolay gelsn hepnze...
Old 11-02-2007, 20:10   #17
aybupqe

teşekkür ederim bilgilendirdiiğiniz için...
Old 15-02-2007, 20:23   #18
iustinianus

okul kalitesi önemli mi değilmi konusunda söylemem gerekirse kocaeli hukuk hakimlik savcılık sınavında geçen yıl birinci oldu.bu da okul kalitesini gösteren kriterler brisi olabilir.
Old 24-02-2007, 16:04   #19
berkiten

üniversiteleri kıyaslayacak olursan hepimizin okudugu üniversite kendine göre iyi bir egitim sağlayan bir yer olarak tanımlanacağı için kesin bir sonuç bulamayız....
Old 24-02-2007, 19:17   #20
oguzhand0

Alıntı:
okul kalitesi önemli mi değilmi konusunda söylemem gerekirse kocaeli hukuk hakimlik savcılık sınavında geçen yıl birinci oldu.bu da okul kalitesini gösteren kriterler brisi olabilir.

Bu bilgiyi nerden edindiniz ayrıca bu birincilik kavramı nasıl ortaya çıkıyor, o okuldaki sınavı kazanan öğrenci sayısından mı, başvuran öğrenci sayısından mı yoksa orandan mı?

Yani bu birincilik kavramını açıklarsanız sevinirim..
Old 24-02-2007, 22:09   #21
Av.Görkem TURGUT

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Bu bilgiyi nerden edindiniz ayrıca bu birincilik kavramı nasıl ortaya çıkıyor, o okuldaki sınavı kazanan öğrenci sayısından mı, başvuran öğrenci sayısından mı yoksa orandan mı?

Yani bu birincilik kavramını açıklarsanız sevinirim..

Sayın Dayar izninizle ben açıklayayım;birincilik kavramı üniversitelere göre başarı oranlarına bakılarak tespit ediliyor.Yani sınava katılan aday sayısıyla,sınavı kazanan aday sayısı oranlanıyor.Örneğin Kocaeli Üniversitesinden mezun olan 63 aday sınava katılmış,bu adaylardan 14 tanesi sınavda başarılı olmuş(7 kasım 2005 tarihinde düzenlenen adli yargı hakim adaylığı sınavı resmi bilgileridir)Bu durumda üniversitenin başarı oranı %22 olarak belirleniyor.Bir başka örnek;Ankara Üniversitesinden mezun olup sınava katılan aday sayısı 728,başarılı olan aday sayısı 147;başarı oranı%20.1.Bu oranlama her üniversite için ayrı ayrı yapılmak suretiyle sıralama belirleniyor.Umarım aydınlatıcı olabilmişimdir.Ayrıca diğer üniversitelerin durumuna da bakmak isterseniz;aşağıdaki linki kullanabilirsiniz...
http://www.anayasa.gen.tr/adli-hakimlik.htm

Saygılarımla.......
Old 24-02-2007, 22:59   #22
oguzhand0

Sayın görkemm ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim ancak benim baz aldığım Adli Yargıçlık Sınavı 15 Nisan 2006 tarihli sınav idi.O yüzden bir anlaşılmazlık arattım.
Gerekli detayları http://www.hukuk.selcuk.edu.tr/abc.html linkinde bulabilirsiniz.

Tekrar Teşekkür Ederim..
Old 25-02-2007, 14:57   #23
berkiten

sevgili arkadaşlar;
okullarda aldığımız eğitim kıyaslanacak olursa tabiikide üniversitenin eğitim kalitesi tartışılır fakat;eğitim ne kadar iyi olursa olsun iş her zaman o eğitimi alan kişi ve kişilerde yatar,üniveristelerdeki başarıları üniversiteler değil kişiler başarır,şu üniversiteden şu kadar savcı sınavı kazanmış diyerek diğer üniversitelerin eğitimine gölge düşüremeyiz...saygılarımla...
Old 15-03-2007, 12:07   #24
seymen

öncelilke sayın berkiten in görüşlerine kesinlikle katıldığımı düşünüyorum..Hakimlik savcılık sınavlarının başarılarına bakarak bunu okulun kaliteli veya kalitesiz olduğu kanısına varamayız.Galatasaray Üniversitesi bildiğim kadarıyla geçen sene hakimlik ve savcılık sınavında sıfır çekti.Fakat kalitesini tartışamayız sanırım..

sevgili aybüke;
bildiğim kadarıyla yatay geçişte sizin öss sınavında fakülteye girdiğiniz puanın geçmek istediğiniz okulun öss puanıyla denk olması gerekiyor.Bu konuyuda araştırmanızı tavsiye ederim.Başarılar...
Old 15-03-2007, 12:09   #25
seymen

Bu nasıl bi cümle yanlışlığıdır ya kesinlikle katıldığımı DÜŞÜNÜYORUM arkadaşlar hepinizden özür dilerim saygılar..
Old 16-03-2007, 13:19   #26
iustinianus

okulun puanına bakarak da kaliteli olduğu kanısına varamayız sanırım
Old 16-03-2007, 13:24   #27
seymen

hakimlik savcılık sınavı kriter değil okulun puanı kriter değil ozaman okulun başarısını belirleyen krterler hangisi sizce
Old 17-03-2007, 14:34   #28
iustinianus

galiba okul kalitesini gösteren objektif bir kriter yok.
Old 19-04-2007, 20:53   #29
law.stud.başak

aybükecim geçeceksin inşallah merak etme canım sevgiler başakcan
Old 01-07-2007, 21:24   #30
arif7

merhabalar ben istanbul kültür üniversitesi hukuk fakültesi 2. sınıfına geçtim. 3,14 genel ortalamam bu ortalamayla yatay geçiş yapabilirmiyim?Bir başka sorum üniversiteler yatay geçişle öğrenci alırken öncelikli olarak genel ortalamaya mı bakıyor yoksa üniversiteye girdimiz taban puanına mı?örnek üni. marmara ve selçuk üni.lerini göz önüne alarak cevaplarsanız sevinirim teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi