Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk öğrencisinin kendini geliştirmesi

Yanıt
Old 10-03-2010, 12:53   #1
cebba

Varsayılan hukuk öğrencisinin kendini geliştirmesi

Öncelikle merhabalar ben henüz hukuk öğrencisiyim, ths yi sürekli takip ediyorum hukuki soru ve cevapları neredeyse hergün okuyorum; ama bana biraz zor gibi geliyor aceba halen öğrenciyken ne yapabilirim yani kendimi nasıl geliştirebilirim değerli görüşlerinizi bekliyorum SAYGILARLA
Old 10-03-2010, 14:30   #2
güzel_hukukçu

Merhabalar..
Kaçıncı sınıfta okduğunuza dair bir bilgim olmasa da aldığınız hukuk eğitiminin sizin için şu aşamada yeterli olacağını düşünüyorumm.Siteyi takip etmenizin yanında güncel hukuk yani günlük olaylara ilişkin haberlerden birşeyler öğrenmeye çalışmanız da etkili olabilir.Bunun dışında öğrenciliğin keyfini çıkarın şu aşamada zor gelmesi çok normal anlamaktan ziyade görgüye dayalı bilgi edinmenizi tavsiye ediyorum.Başarılar dilerim..
Old 10-03-2010, 15:07   #3
Aslı Aydın

Merhabalar,

Ben de hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim.Açıkçası bu soruyu ben de kendime sürekli soruyorum. Burada birçok deneyimli kişi var. Umarım bizler gibi henüz hukuk öğrenimini sürdürmekte olanlara yardımcı olabilirler.

Şimdiden teşekkürler.
Old 12-03-2010, 12:49   #4
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan cebba
Öncelikle merhabalar ben henüz hukuk öğrencisiyim, ths yi sürekli takip ediyorum hukuki soru ve cevapları neredeyse hergün okuyorum; ama bana biraz zor gibi geliyor aceba halen öğrenciyken ne yapabilirim yani kendimi nasıl geliştirebilirim değerli görüşlerinizi bekliyorum SAYGILARLA
Bence bunlara çok takılmayınız.Daha 1.sınıfsınız.Kıymetini bilin.Sınavlarınıza çalışın ve bol bol gazete okuyun(her türlü yayını)
Old 12-03-2010, 15:57   #5
cebba

2.sınıf öğrencisiyim çoooooook okumam lazımmm çoook
Old 12-03-2010, 20:09   #6
hukukun-üstünlüğü

İleri ki yılarda göreceğiniz ana hukuk dersleriyle kavramlar yerli yerine oturur. Şuan için anlamakta zorlanmanız gayet doğal. Aynı durumu biz de yaşadık.
Old 13-03-2010, 13:28   #7
av.araf

Hukuk fakültelerinde devam zorunluluğu olmaması ve eğitimin günün yarısnı kapsamasını düşünürsek bir meslektaşımızın yanında yarı zamanlı olarak çalışabilrsiniz.Öğrenci olmanız sebebiyle yetkiniz olmayacaktır ancak dava dosyalarını okuma, dilekçe yazma, adliye havasını tenefüs etme şansınız olabilir böylelikle.
Ancak bu durum eğitim hayatınızı olumsuz etkileyebileceğinden tatillerde de deneyebilirsiniz.Birde hukukla ilgili toplantı, seminer, panel vb. programlara katılabilirsiniz.
İnternet ortamından kanunları, yargıtay kararlarını, kanun maddelerinin şerhlerini okuyabilirisiniz.İstanbul barosunun çıkardığı baro dergilerini adliyelerden ücretsiz temin edebilir ve bu dergilerle hukuku güncel olarak takip edebilirisniz.
Sizler gibi istekli arkadaşlarınızla farazi davalar düzenleyebilir hakim, avukat,savcı olarak olaylara bakış açınızı ortaya koyabilir, hatta bu konuda yarşmalar düzenleyebilirsiniz.(Tabiki okul yönetminin katkıları ile olursa daha başarılı ve eleştirel olabilir.)

Şu anda aklıma gelen bir fikir
Adminden sitemize üyelerinin öğrencilerden oluşacağı farazi dava bölümü koymasını rica edebilirsiniz.Böylelikle sizler bir olay üzerinde yorumlarınızı görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz ve meslekte tecrübesi olan diğer meslektaşlarımızın sizlere yol göstermesi ile kısmen de olsa tecrübe sahibi olabilirsiniz.Bir meslektaşın ya da yardım isteyen bir vatandaşımızın sorularına cevap vermekte çekinebilir ya da kendinizden emin olmayabilirsiniz ancak olayları ve kişileri gerçek olmayan bu tür bir forumda çok rahat düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
(ancak bu fikrimin uygulamasının mümkün olup olmadığı konusunda karar verecek en yetkili kişi Sayın Admin olacağından sadece bir tavsiye olarak değerlendirin , ve internet ortamında kendi imkanlarınızla böyle bir uygulama oluşturma imkanınız varsa sizler de çaba sarfedin)

Ve son tavsiye derslerinize çalışın, öğrenciliğin keyfini çıkarın zamanı gelince tecrübe sahibi olursunuz.
Old 13-03-2010, 15:28   #8
cebba

Teşekkür ederim sayın Araf öneriniz gerçekten çok iyi umarım sayın Admin de yardımcı olur bize.
Old 14-03-2010, 11:59   #9
Admin

Sayın av.araf,
Alıntı:
Yazan av.araf
Adminden sitemize üyelerinin öğrencilerden oluşacağı farazi dava bölümü koymasını rica edebilirsiniz.Böylelikle sizler bir olay üzerinde yorumlarınızı görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz ve meslekte tecrübesi olan diğer meslektaşlarımızın sizlere yol göstermesi ile kısmen de olsa tecrübe sahibi olabilirsiniz.Bir meslektaşın ya da yardım isteyen bir vatandaşımızın sorularına cevap vermekte çekinebilir ya da kendinizden emin olmayabilirsiniz ancak olayları ve kişileri gerçek olmayan bu tür bir forumda çok rahat düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.
(ancak bu fikrimin uygulamasının mümkün olup olmadığı konusunda karar verecek en yetkili kişi Sayın Admin olacağından sadece bir tavsiye olarak değerlendirin , ve internet ortamında kendi imkanlarınızla böyle bir uygulama oluşturma imkanınız varsa sizler de çaba sarfedin)
Eğer siz de uygun görürseniz, bu konuyu ayrı bir başlık halinde site yöneticileri ile iletişim alanında açarsanız, biz "site hakkında tartışmala"r alanına taşıyabiliriz (siz doğrudan bu alanda konu açamayacağınız için bu şekilde önerdim) ve daha sonra tüm üyelerimizle birlikte tartışarak bir karar verebiliriz.

(not: Bu alanı düzenli takip etmiyorum, o nedenle bu başlık altına yanıt yazılırsa göremeyebilirim)
Old 17-03-2010, 14:20   #10
av.araf

Öğrenci arkadaşlarım yukardaki mesaj ençok sizleri ilgilendirdiğinden bu konuda istekli iseniz Admin tarafından gösterilen yöntem ile ilk adımı atabilirsiniz.
Old 17-03-2010, 16:09   #11
cebba

Bizimle ilgilendiğiniz için teşekür ederim Sayın Araf. Okullar tail olduktan sonra özellikle ben ilgileneceğim bu konuyla;çünkü biraz zaman alacak bir konu bu, yani özgün ve farazi olaylar oluşturup yayınlayacağız ona göre de arkadaşlarımızın cevap vermesini ve kendi düşüncelerini ifade etmesini sağlayacağız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi