Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma sonucu Fahiş Tazminat-100.000,00

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2012, 15:15   #1
ssahin9

Varsayılan Boşanma sonucu Fahiş Tazminat-100.000,00

Merhaba,
Boşanma davası sonucu maddi ve manevi toplam 50+50=100.000,00 TL tazminata hükmedildi. Kadının mal varlığının bir hayli olması karşısında bu karara karşı nasıl bir savunma yapılabilir yardımcı olursanız sevinirim.
Old 22-02-2012, 15:19   #2
av.suleyman

Dosyayı ve tarafları bilmeden bu konuda yardımcı olmanın mümkün olmadığı sanıyorum.
Ayrıca karar verilmiş temyiz aşamasında olduğunuz anlaşılıyor.Yani deliller toplanmış ve savunmalar yapılmış.
Old 22-02-2012, 15:31   #3
ssahin9

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Dosyayı ve tarafları bilmeden bu konuda yardımcı olmanın mümkün olmadığı sanıyorum.
Ayrıca karar verilmiş temyiz aşamasında olduğunuz anlaşılıyor.Yani deliller toplanmış ve savunmalar yapılmış.
fahiş bir şekilde verilen (iki tarafında Almancı olması ve durumlarının ikisininde iyi olması)maddi ve manevi tazminatın bu şekilde karara bağlanması ki nafakaya dahi hükmedilmemesi karşısında, bu tazminat miktarında indirim için temyiz edilmesi gerekiyor.
Old 22-02-2012, 16:04   #4
Av. Öznur Aktürk

Alıntı:
Yazan ssahin9
fahiş bir şekilde verilen (iki tarafında Almancı olması ve durumlarının ikisininde iyi olması)maddi ve manevi tazminatın bu şekilde karara bağlanması ki nafakaya dahi hükmedilmemesi karşısında, bu tazminat miktarında indirim için temyiz edilmesi gerekiyor.
Sayın ssahin9,
Sayın avsüleyman'ın da dediği gibi dosyayı ve tarafları bilmeden bu genel soruya cevap verebilmek mümkün değil. Ancak maddi tazminat rakamının hesabına yönelik itirazlarınızı ve tabi ki manevi tazminat yönünden de, hükmedilecek manevi tazminatın tarafların zenginleşmesi-fakirleşmesine yol açmayacak, ihlalle orantılı seviyede olması gerekliliğinden hareket ederek dosyanız ve taraflar özelinde temyiz başvurunuzu yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Old 22-02-2012, 16:21   #5
ssahin9

tazminatın fahiş olmaması gerektiği ile ilgili yargıtay kararı sunarsanız sevinirim.
Old 22-02-2012, 16:56   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ssahin9
tazminatın fahiş olmaması gerektiği ile ilgili yargıtay kararı sunarsanız sevinirim.

Boşanma davalarında maddi ve manevi tazminatla ilgili Yargıtay kararlarını şu adreste toplu olarak bulabilirsiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4050
Old 22-02-2012, 23:43   #7
ALAMUT

Her ne kadar tarafların "almancı" yani zengin olduklarını belirtmişseniz de, zannımca maddi ve manevi tazminatlar bir zenginleşme aracı değildir. Kişinin uğradığı maddi ve manevi zararın karşılığı,onu bir nebze de ols tatmin etme amacıdır. Olayları, sebepleri ve özellikle gerekçeyi bilmeden kimsenin sağlıklı bir yorum yapacağını sanmıyorum. Kaldı ki 100 bini fahiş bulmuyorum. Nitekim benim bir davamda müvekkilime 150 bin lira lehe karar verilmişti.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi