Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Arzuhalcİler... İdarİ Yaptirim Karari...

Yanıt
Old 21-11-2009, 12:16   #1
erkoo1733

Önemli Arzuhalcİler... İdarİ Yaptirim Karari...

Sevgili meslektaşlar örnek karar yeni elime ulaştı, aşağıda...

MALATYA
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
Kabahatler Bürosu

İDARİ YAPTIRIM KARARI

KABAHAT DEFTERİ NO:2009/871
KARAR NUMARASI :2009/1003

DAVACI :K.H.
MÜŞTEKİ :AV. E.N.-MALATYA

KABAHATLİLER :x,y,z…
SUÇ :1136 sayılı kanuna muhalefet
SUÇ TARİHİ :24/09/2009

KABAHAT EVRAKI İNCELENDİ
Müşteki Av. E.N. ‘nin C. Başsavcılığımıza 24/09/2009 havale tarihli vermiş olduğu dilekçesinde;
Şüphelilerin adliye çevresinde seyyar olarak ve fotoğrafçı dükkanlarında arzuhalcilik yaptıklarını, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 63. Maddesinin 2. Fıkrasının Avukatlık yetkilerinin başkaları tarafından kullanılmasını yasakladığı, sözkonusu fıkrada Birinci fıkra hükmüne aykırı eylemde bulunanlara C. Savcısı tarafından 500 Türk Lirasından 2000 Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir, Mahkemeler, icra ve iflas daireleri ve Barolar, bu maddenin kapsamına giren bir olayı öğrenince C. Savcılığına bildirmek zorundadırlar, yapılacak kovuşturma sonucu C. Savcısı tarafından Baroya bildirilir dendiğini,
Ek’te sunulan gerekçeli karardan da anlaşılacağı üzere Manisa 2. Sulh Ceza Mahkemesi adliye çevresinde arzuhalcilik yapan sanıkların cezalandırılmasına karar verdiği, bu nedenlerle kimlikleri tespit edilecek şüphelilerin cezalandırılmasının talep edildiğinin anlaşıldığı,
(………..)

Şüphelilerin, Avukatlık Yasasının sözkonusu düzenlemesine aykırı hareket ettikleri, bu durumda kabahatlilerin 500-TL’den 2000-TL’ye kadar idari para cezası verilmesi gerektiği tüm kabahat evrakından anlaşılmakla;

1-)Kabahatliler B.K., İ.Y., H.G., N.K., K.A. ve H.L.’nin üzerlerine atılı bulunan 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’na aykırılık kabahati sabit görülmekle takdiren 500-TL İDARİ PARA CEZASI İLE CEZALANDIRILMALARINA,
2-)Kararın şüphelilere ve müşteki Av. E.N’ye ayrı ayrı tebliğine,
3-)Kararın bir örneğinin Malatya Baro Başkanlığına tebliğine,
4-)…………
5-)…………

Karar verildi.11/11/2009
Hasan KARAGÖZ
C.Savcısı 38808
Old 26-11-2009, 22:38   #2
didem kunal

Bir anlamda korsan avukatlık yapan arzuhalciler kendilerini o kadar bu işe kaptırmışlar ki yazdıkları dilekçelerin ücretlerini AVUKATLIK ÜCRET TARİFESİ ne bakarak belirliyorlar. Bir de utanmadan " tarifede bunun bedeli 215 görünüyor ama sen tanıdıksın ben sana bunu 80 TL ye yazıcam" diyor. Bunu öğrendiğimde saçımı başımı yolmak istedim. Ben avukat olarak o tarifeyi uygulayamıyorken korsan avukat çatır çatır bu paraları alıyor. Vatandaşta azzuhalcilerin uygun fyatlarla dilekçe yazdıklarını, bu bırakın düzgün doğru ve yasal bir dilekçe ile mahkemeye başvurduklarını zannediyorlar. PESSSS

Şimdi bu arzuhalci adliyeden emekli memur, sonra 4-5 sene kadar bir avukat yanında çalışmış daha sonra açmış kendine özel bir ofis dizmişte hukuk kitaplarını, almış önüne daktiloyu çat çat azıyor ve ben bu arzuhalciden inanılmaz rahatsız oldum.

Vergi dairesine ne meslek icra edeceklerini bile yazdırmayan bu kişilerin bu işi adliyenin dibinde göz göre göre yapıyor olmaları da ayrı bir tartışma konusu bana kalırsa. Şimdi ben bu arzuhalciyi şikayet ettiğimde yukarıdaki emsal kararda olduğu gibi idari para cezası mı alacak? peki bu caydırıcı olacakmıdır?
Old 27-11-2009, 18:43   #3
üye31284

Adliyenin hemen yan tarafında yan yana oturan ve hiç boş görmediğim 4-5 arzuhalci var. Savcıların gözlerinin önünde gerçekleşen bu durumu göz ardı etmelerinin de bir yaptırımı yok mu? Neticede savcılığa bildirim zorunluluğu savcılığın haberdar olması açısından önemli, zaten haberdarsa ille de biri bana bildirsin diye savcılığın bekleme hakkı var mı? Barolar, mahkemeler ii. daireleri bildirmiyorsa ( madem bildirmek ZORUNDALAR ) bu kurumlar açısından yaptırım yok mu?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi