Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik Beyani Yapilmadan Cocugun Nesep Duzenlenmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 17-09-2016, 13:37   #1
Yasemin39

Varsayılan Evlilik Beyani Yapilmadan Cocugun Nesep Duzenlenmesi

Merhaba,

Oncelikle tesekkur ederim degerli gorus ve bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin.

Benim soyle bir sorunum bulunmaktadir. Yurtdisinda evlilik gerceklestirdim ve yine yurtdisi dogumlu cocugum bulunmaktadir. Fakat evliligim bir turlu yolunda gitmedigi icin beyanda bulunmak istemedim. Evli oldugum kisi bir turlu bosanma yoluna yanasmamaktadir. Kendisi ben ve cocuk konusunda oldukca ilgisizdir.
Ben ise ayni zamanda cocugumu nufusa kaydetmek icin basvuru da bulundugumda konsolosluk bu islemimi gerceklestirmedi. Once evliligi bildirip bu sekilde cocugumu nufusa kaydedebilecegimi belirttiler.
Fakat ben hicbir sekilde bu evliligi beyan etmek istemiyorum cunku biran once bosanmak istemekteyim.
Bu durumda tavsiye ve goruslerinizi rica ederim.

Tesekkurler.
Old 27-09-2016, 17:10   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Yasemin39
Merhaba,

Oncelikle tesekkur ederim degerli gorus ve bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin.

Benim soyle bir sorunum bulunmaktadir. Yurtdisinda evlilik gerceklestirdim ve yine yurtdisi dogumlu cocugum bulunmaktadir. Fakat evliligim bir turlu yolunda gitmedigi icin beyanda bulunmak istemedim. Evli oldugum kisi bir turlu bosanma yoluna yanasmamaktadir. Kendisi ben ve cocuk konusunda oldukca ilgisizdir.
Ben ise ayni zamanda cocugumu nufusa kaydetmek icin basvuru da bulundugumda konsolosluk bu islemimi gerceklestirmedi. Once evliligi bildirip bu sekilde cocugumu nufusa kaydedebilecegimi belirttiler.
Fakat ben hicbir sekilde bu evliligi beyan etmek istemiyorum cunku biran once bosanmak istemekteyim.
Bu durumda tavsiye ve goruslerinizi rica ederim.

Tesekkurler.

Sayın Yasemin39,
evlendirme yönetmeliğine göre Türk Vatandaşları yurtdışında bulundukları devletin yetkili makamları önünde evlenebilir. Türk mevzuatına uygun şekilde yapılan bu evlilik Türkiye'de geçerlidir evlendirme yönetmeliğine göre.
Bunun Sizin açınızdan açıklaması: Siz yabancı bir ülkede o ülkenin yetkili dairesi tarafından gerçekleştirilen bir evlilik yapmışsanız bu evlilik Türkiye'de geçerlidir, eğer evlilik yapılırken Türk mevzuatı göz önünde bulunduruldu ise. Bu evliliğin Türk makamlarına bildirilip bildirilmemesi evli olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Evli olduğunuz için de evliliği sona erdirmek istediğinizde boşanmak zorundasınız.

Bildirimde bulunmak istemiyorum demekle ne evli olduğunuz gerçeğini, ne de bu evliliği bildirme zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz, benim düşünceme göre. Türk vatandaşı iseniz evliliğinizi bildirmek zorundasınız. Evlendiğiniz makamdan alacağınız bir belge ile evliliği bildirim süresi 30 gündür. 30 günü geçirdiğiniz zaman idari bir para cezası ödemeniz gerekir.

Söz konusu kişinin Size ve çocuğa karşı ilgisiz oluşu onun sizin eşiniz ve çocuğun babası oluşu gerçeğini ortadan kaldırmaz.

Çocuğun doğumunun bulunduğunuz ülke kayıtlarına geçmiş olduğunu ve bu kayıtlarda 'baba' hanesinde eşinizin isminin bulunduğunu düşünüyorum.

Bulunduğunuz ülkedeki herhangi bir mahkeme başka yönde karar almadı ise çocuğun velayeti hem Sizde hem de babasındadır. Böyle olunca da çocuğu konsolosluğa kayıt ettirirken zorluk çekersiniz.
Konsolosluk yetkilileri kendilerine verdiğiniz doğum belgesinde çocuğun evlilik içi doğduğunu ve baba hanesinde eşinizin ismini görünce haklı olarak evliliğin tescil edilmesini isterler.

Evliliğin tescilinden sonra, eşiniz kabul etmese bile boşanma davası açıp boşanabilirsiniz.

Boşanmada veya boşandıktan sonra yeniden evlenmede zorlukla karşılaşmak istemiyorsanız evliliğiniz tescil ettirin.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi