Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

internette taciz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-01-2010, 16:33   #1
Konuk

Varsayılan internette taciz

birkaç yıl önce msn üzerinden yaziıştığım kişi beni facebooktan bulup ekledi.onu arkadaş listemden sildikten sonra sürekli olarak farklı isimlerle yeni profiller oluşturup beni sürekli eklemeye başladı.ben engelliyorum,o yeni bir profil edinip tekrar tekrar ekliyor.bu 2 senedir bu şekilde gidiyor.birkaç kere onu savcılığa şikayet edeceğimi yazmama rağmen ısrarla devam ediyor.ne yapabilrim?savcılığa şikayette bulunsam bir sonuç elde eder miyim?
Old 13-01-2010, 16:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
birkaç yıl önce msn üzerinden yaziıştığım kişi beni facebooktan bulup ekledi.onu arkadaş listemden sildikten sonra sürekli olarak farklı isimlerle yeni profiller oluşturup beni sürekli eklemeye başladı.ben engelliyorum,o yeni bir profil edinip tekrar tekrar ekliyor.bu 2 senedir bu şekilde gidiyor.birkaç kere onu savcılığa şikayet edeceğimi yazmama rağmen ısrarla devam ediyor.ne yapabilrim?savcılığa şikayette bulunsam bir sonuç elde eder miyim?

Sayın katılımcı,
Bildiğim kadarı ile facebook sitesinde siz kabul etmedikçe kimse sizi arkadaş olarak ekleyemez. Ancak arkadaşlık önerisi gönderirken size rahatsız edici mesajlar yazıyorsa aşağıdaki yasa maddesine göre şikayet edebilirsiniz.

Alıntı:
Yazan Türk Ceza Kanunu Madde 123
Kişilerin huzur ve sükununu bozma
MADDE 123. - [1] Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
Old 13-01-2010, 18:30   #3
Konuk

teşekkürler...
Old 13-01-2010, 20:27   #4
Konuk

bu şahıs mesaj yazmıyor fakat bugün gene sahte isimle profil açmış . engelledim.engeller engellemez anında yeni bi arkadaşlık isteği yollamış.bu her gün bu şekilde devam ediyor.inanın huzurum kalmadı.bunu yapan kişinin kimliğini nasıl ortaya çıkarabilirim.savcılığa böyle bir istekte bulunamaz mıyım.çünkü sürekli olarak bu şekilde taciz ediliyorum.sonuçta mesaj olmasada ortada bir taciz edilme var...
Old 13-01-2010, 20:47   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
bu şahıs mesaj yazmıyor fakat bugün gene sahte isimle profil açmış . engelledim.engeller engellemez anında yeni bi arkadaşlık isteği yollamış.bu her gün bu şekilde devam ediyor.inanın huzurum kalmadı.bunu yapan kişinin kimliğini nasıl ortaya çıkarabilirim.savcılığa böyle bir istekte bulunamaz mıyım.çünkü sürekli olarak bu şekilde taciz ediliyorum.sonuçta mesaj olmasada ortada bir taciz edilme var...

Sayın katılımcı,
- Mesaj yollanmıyorsa aynı kişi olduğunu nereden anlıyorsunuz?
- "Bunu yapan kişinin kimliğini nasıl ortaya çıkarabilirim" diyorsunuz, oysa ilk mesajınızda kim olduğunu bildiğinizi söylüyordunuz. Hangisi doğru?
Old 14-01-2010, 08:20   #6
Konuk

kim olduğunu tahmin ediyorum.çünkü 2 sene önce başladı bu tacizler halen sürüyor.o kişi olduğundan %90 eminim.ama kesin emin olmak istiyorum.benimle o dönemler gerçek kimliğiyle yazışmadığını tahmin ediyorum.bakın günde 3-4 arkadaşlık isteği yolanıyor bunun aynı kişi tarafından yollandığına eminim.yardımcı olursanız sevinirim..u şahsın gerçek kimliğini nasıl ortaya çıkartabilirim.bunun yasal bir yolu yok mu?
Old 14-01-2010, 09:39   #7
Adli Tip

Sayın Konuk;

Hukuk her alanda olduğu gibi internette de vardır. Hukuka aykırı eylem, hangi platformda yapılırsa yapılsın korunmaz.

Ancak şöyle durumlar var: Çok hızlı ilerleyen teknolojinin hızına, yasalarımız yetişmekte güçlük çekebiliyor. İşin içine teknoloji girdiği zaman, yasal düzenlemeler yapılmış olsa bile, hukuk uygulayıcıları (yargıçlar, savcılar ve biz avukatlar) çabuk adapte olamayabiliyor.

Diğer bir durum ise, hepimizin bildiği gibi, ülkemizde yargı maalesef yavaş işliyor. Talep konunuz, internetle ilgili olunca bu işleyiş daha da yavaş olabiliyor.

Sıkıntınızla ilgili olarak elbette savcılığa başvurabileceğinizi söyleyebiliriz. Size Facebook’tan arkadaşlık isteği gönderen kişilerin, aynı kişi olup olmadığı IP numarası tespitiyle belki ortaya çıkabilir. (Kişi her seferinde farklı bir bilgisayar ve/veya internet sağlayıcıyı kullanıyorsa tespit edilememesi de ihtimal dahilinde.)

Facebook’un kullanım alanı ve amacı dikkate alındığında, size her gün “arkadaşlık isteği” gönderen kişinin şüphelendiğiniz kişi olması halinde dahi, eyleminin bir suç olduğunu ve cezalandırılacağını kesin bir şekilde söyleyebilmek güç.

Sayın Cengiz Aladağ’ın da değindiği gibi, kişi size mesaj vs. göndermiyor. Dolayısıyla hakaret vs. gibi suçun oluşması da olası görünmüyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak, Facebook hesabınızdaki “gizlilik ayarları” özelliğini kullanarak, ya da Facebook hesabınızı kapatarak, sorununuza daha hızlı ve pratik bir çözüm bulabileceğinizi belirtebiliriz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi