Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Edinilmiş mallara katılım davasında,edinilmiş mal kapsamında sayılan değerlerin hangi bosanma dava açılma süresi esas alınarak tespit edilmesi gerekti

Yanıt
Old 22-03-2011, 15:21   #1
avseyfi

Varsayılan Edinilmiş mallara katılım davasında,edinilmiş mal kapsamında sayılan değerlerin hangi bosanma dava açılma süresi esas alınarak tespit edilmesi gerekti

Taraflar arasında 2007 yılında bir bosanma davası açılmıştır.Ve red ile sonuçlanmıştır.
Yasal 3 yıllık süre dolduktan sonra eş 2011 yılında tekrar fiili ayrılığa dayanarak dava ikame etmiştir.
Davalı taraf edinilmiş mallara katılım davası açacaktır.
ancak edinilmiş mallara katılım davasında 01.01.20002 tarihinden boşanma davası açıldığı tarihe kadar olan edinilmiş mallara bu dava ikame edilebilecektir.
sorumuz ise:
ilk bosanma davası açıldığı tarihe kadar olan mallar için mi 2.boşanma davası açılana kadar olan mallara ilişkin mi dava açılacaktır
başka bir deyişle hangi boşanma davası açılma tarihi esas alınacaktır
teşekkürler
Old 22-03-2011, 15:37   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Boşanma davası açılmakla eşler arasındaki mal rejimi sona erer ve katılama payı davasının görülebilmesi için boşanma davasının kesinleşmesi gerekir dolayısıyla ikinci açılan davanızın baz alınması gerekir.
Old 22-03-2011, 15:43   #3
avseyfi

Varsayılan :)

Sayın meslektaşım..
Öncelikle ilginize teşekkür ederim..
ancak tereddütümüz iki dava arasında edinilen malların kapsam dahilinde olup olmayacağı..
Zira kanun boşanma davası açılına kadar ifadesini kullanmaktadır.
teşekkür Eder iyi çalışmalar dilerim
Old 23-03-2011, 10:52   #4
Y.Kurban

Meslektaşım,

Yargıtay 2. Hukuk Onursal Başkanı Ali İhsan ÖZUĞUR, "mal rejimleri" adlı kitabının 101-111 sayfaları arasında, konuyu ayrıntılı olarak değerlendirmiş. 10 sayfalık yazıyı okuduktan sonra sorunuzu cevaplamak istemedim. Somut olayınıza göre mutlak surette sizin değerlendirmeniz gerektiği kanaatindeyim.

Saygılar.
Old 23-03-2011, 11:15   #5
avmurat

"D. Mal rejiminin sona ermesi ve tasfiye
I. Sona erme anı

MADDE 225.Mal rejimi, eşlerden birinin ölümü veya başka bir mal rejiminin kabulüyle sona erer.
Mahkemece evliliğin iptal veya boşanma sebebiyle sona erdirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi hallerinde, mal rejimi dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer."

İlgili maddeyi yukarıya alıntıladım.Mal rejiminin dava tarihinden geçerli olarak sona ermesi için evliliğin iptal ya da boşanma ile sona erdirilmesine karar verilmiş olması gerekir.Boşanma ile sonuçlanmayan dava mal rejimini sona erdirmez.Olayınızda ilk davanız boşanma ile sonuçlanmadığına göre mal rejimi devam etmiştir.Bana göre madde açık ancak sizi yanıltan konunun ikinci davayı ilk davanın devamı gibi düşünmeniz olduğunu sanıyorum ki iki farklı davalardır.Bununla birlikte Sayın Y.Kurban'ın "10 sayfalık yazıyı okuduktan sonra sorunuzu cevaplamak istemedim." demesi düşüncemde emin olmama rağmen bana da bir acaba dedirtti. Saygılarımla..
Old 23-03-2011, 12:07   #6
avseyfi

sayın meslektaşım..
benim de tereddüte düştüğüm konu aynı..
01.01.2002 tarihinden boşanma davası açıldığı tarihe kadar olan malların değerlendirme kapsamında olduğu hepimizin malumu..
malların tasfiyesinin de boşanmaya karar verilmesi durumunda dava tarihinden geçerli olacağı da kesin.
ancak kilitlendiğimiz konu hangi malların değerlendirmeye esas tutulacağı..
başka bir deyişle 2007 yılında açılan ilk boşanma davasına kadar edinilmiş malların kapsamdra olacağına dair herhangi bir şüphe yok.2007 yılında açılan davadan sonraki 2011 yılında açılan davaya kadar edinilen mallar ne olacak...hesaba alınacak mı?yoksa 2007 açılmış olan boşanma davası sonrası mallar zaten boşanma davası açılmış olduğu için kapsam dışı mı tutulacak?
iyi çalışmalar dilerim..
Old 23-03-2011, 12:10   #7
avseyfi

Benim şahsi kanaatim boşanma davası açılmış olması nedeni ile değerlendirmeye alınacak malların 2007 de açılan davaya kadar olacağı yönünde.Zira 'boşanma davası açıldığı tarihe kadar olan mallar'ifadesi bunu belirtmekte diye düşünüyorum..
iyi günler dilerim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi