Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tanınmış Marka Statüsü

Old 14-08-2006, 16:18   #1
pia

Varsayılan Tanınmış Marka Statüsü

Merhabalar,
Tanınmış marka statüsü, TPE'nin belirlediği 18 kriter de sağlanıyorsa( http://www.turkpatent.gov.tr/tpe/index.jsp?sayfa=226) Türk Patent Enstitüsü'ne başvurulması yoluyla kazanılıyormuş. Ancak hangi belgelerle, hangi kuruma başvurmalıyım, baz alacağım mevzuat 556 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 23. maddesi midir bu konuda inanın kafam karıştı.
Bana yardım edip, yol gösterirseniz en azından hangi kaynaklardan yararlnamam gerektiğini, 556 sayılı KHK'nin hükümlerinin tanınmış markalar için de geçerli olup olmadığını söylerseniz çok sevinirim.
Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Old 14-08-2006, 16:50   #2
Av.Levent

Tanınmış marka hakkında TPE tarafında getirilen 18 adet kriter (belge) sadece markanın tanınmışlığının enstitü nezdinde tescil edilmesi demektir. Tescil olmadan da marka tanınmış/normal markadır.

Dikkat ederseniz o 18 kriter arasında mahkeme kararıda mevcuttur. Size tavsiyem markanızın tanınmış olduğuna inanıyorsanız ve tanınmış markanın sağlamış olduğu korumadan yararlanmak istiyorsanız öncelikle mahkeme kanalı ile bunu tespit ettirin. Acacağınız tespit davasına TPE tarafından istenilen markanın sağlamış olduğu ekonomik kriterleri, reklamı, vs ekleyin ki yapılacak tespitte bilirkişi tanınmışlık düzeyini belirleyebilsin.

Saygılarımla
Old 15-08-2006, 08:12   #3
pia

Yanıtınız için çok teşekkür ederim, bana büyük faydası oldu...
Derin saygılarımla...
Old 15-08-2006, 15:58   #4
kağanulaş

Ufak bir düzeltme yapmak gerekiyor galiba. Orada bahsedilen mahkeme kararı markanın tanınmış marka olduğunun tespitine dair bir karar değil. TPE'nin sayfasında yazılanlar 5000 sayılı Türk Patent Enstitüsü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun madde 13 (d) bendi uyarınca Enstitüye verilen “İlgili mevzuat hükümlerine göre, markaların tanınmışlık düzeyleri ile ilgili esasların belirlenmesi ve uygulamaya konulması işlemlerini yapmak" şeklindeki görevi yerine getirirken Markalar Dairesi Başkanlığı'nın hangi kriterleri kullandığına dair bir bilgilendirme yazısıdır. Yani Enstitü hangi durumlarda bir markayı tanınmış marka olarak kabul ettiğine dair ilgililere önbilgi veriyor. Söz konusu mahkeme kararı muhtemelen şunu ifade ediyor. Bir markanız var, tanınmış marka olduğu iddiasındanız, yapılan bir marka başvurusuna itirazınızda ya da açtığınız bir hükümsüzlük davasında bunu ileri sürdünüz ve mahkeme bu iddianızı kabul edecek şekilde bir hüküm kurdu. Örneğin basit bir anlatım ile "X markası tanınmış bir marka olduğundan Y markasının farklı sınıfta olmasına rağmen hükümsülüğüne" diye bir karar verildi. Bahsedilen mahkeme kararı bunu ifade ediyor. Enstitü böyle bir karar varsa, ben de markanızı tanınmış marka olarak kabul ederim diyor.
Old 15-08-2006, 21:47   #5
Av.Levent

Evet dediğiniz gibi bencede TPE çekişmeli yargıda verilmiş bir mahkeme kararından bahsediyor olabilir. Ama bu demek değildirki TPE Yüce Türk Mahkemelerinin yerine geçerek karar verebilir veya verilmiş bir kararı tanımamazlık yapabilir. Markanın tanınmışlığını mahkeme kararı ile tespit ettirebilirsiniz ve bu kararı TPE'ye verdiğinizde artık TPE sen benim gözümde tanınmış bir marka değilsin diyemez, hakkı yoktur. Bu yolla bir kaç markanın tanınmışlığını mahkeme kanalı ile tespit ettirip TPE nezdinde tescil ettiren avukatları biliyorum. Ama şunuda biliyorum mahkeme hukuki yarar olmadığı gerekçesi ile bu yönde açılan son davayı reddetti.
Saygılarımla;

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi