Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı

Yanıt
Old 13-12-2009, 22:50   #1
Av.GT

Varsayılan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacağı

Sayın Meslektaşlarım;
İnsan kendi başına gelince, konuyu çok iyi bilse de, belki başka biri farklı bir şey söyler diye herkese soruyor.Benim sorunum şu;
Bir avukatın yanında staja başladım ve stajdan sonra birlikte çalışmaya devam ettik. 2 yıılık avukatım bir yılda staj 3 yıldır birlikteyiz. Staj yaptığım dönemde bu avukattın yanında bir katip bulunmaktaydı. Bu şahıs 15 yıldır bu işi yapmakta 7 yıldır da birlikte çalıştığım avukatın yanında avukat katipliği yapmaktadır. Staja başladığım günden beri katip olan şahıs tüm işi üstüme yıkmaya başlamıştır. Ben icra dairesinde çalışırken kendisi büroda arkadaşlarıyla oturmakta, filmler izlemekteydi.Birlikte çalıştığım avukat şehir dışındaydı. İcra da bir baktım ki; 6 ay önce ebligatlar iade gelmiş öylece dosya içinde duruyo, müzekkereler gönderilmemiş, taleplerin görüldüsü yapılmamış vs vs...Artık dayanamadım avukat döndüğü zaman katibin yanında bir bir herşeyi anlattım. Avukat hanım katibe sorduğunda cevap veremedi. Yapmam dedi.Her işi ben mi yapacağım dedi. Her işi ben yapacaksam (benim için) bu niye burada dedi. Birlikte çalıştığım avukat çok sinirlendi. Kendisine benim bir avukat onun ise katip olduğunu hatırlattı. Sen benim katibibmsin dedi. Benim işimi yapmak zorundasın dedi. Bunun üzerine katip ben de o zaman çalışmıyorum dedi çıktı ve gitti. Olaya ben ve sekreterimiz tanıktır. Şimdi kendisi avukata tazminatlarının ödenmesi için dava açtı. Sorun şu ki; dilekçesinde, maaşının 1.500,00 TL olduğunu söylemekte, avukatla öyle anlaştığını ama avukatın asgari ücret verdiğini, bu güne kadar da sürekli avukatı uyardığını ancak avukatın hala asgari ücret ödemesi sebebi ile işi bıraktığını beyan etmektedir. Bankadan kredi çekebilmek için, maaşının 1.500,00TL olduğuna dair avukatın imzalı dilekçesinin olduğunu söylemekte, bankadan istenilsin demektedir.Avukat böyle bir dilekçe hatırlamıyor ama önüme koyduğu talepleri okumadan imzalıyordum, sonuçta 7 yıldır birlikteyiz diyor. Bu şahıs avukatı vergi dairesine de şikayet etmiştir. Şimdi eksik ücretlerini de istiyor.İşimizi zorlaştıran böyle bir dilekçenin olması(Eğer gerçekten varsa)
Farklı bir görüş bildirecek meslektaşım olursa sevinirim...
Old 14-12-2009, 10:36   #2
E.Polat

Bankadan kredi çekebilmek için verilen maaş bordroları muvazaalı olduğu için itiraz edebilirsiniz yargıtay'ın içtihatlarıda bu yönde.

’'Davacı işçinin son aylık ücreti tartışma konusudur. Bankadan kredi alması için işçi ücretinin 400.000,00 TL bildiren bir yazı söz konusu ise de, kredi talebinin değerlendirilmesi için verildiği anlaşılmaktadır. salt bu belgenin dikkate alınarak sonuca gidilmesi doğru değildir. Konunun ilgili meslek kuruluşlarından araştırılması gerekir. Alınacak cevap bütün dosya kapsamıyla değerlendirmeye tabi tutularak sonuca gidilmelidir. ‘’ ( Y. 9. HD 2004/9287 E. 2005/3641 K 08.02.2005 T )

İyi çalışmalar..
Old 14-12-2009, 21:59   #3
Av.GT

Sayın E.Polat çok teşekkür ederim. Bilginiz doğrultusunda bir araştırma yaptım. Birkaç Yargıtay Kararı buldum. İlk duruşma yarın, umarım hakim de bu yönde karar verir.
İyi çalışmalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi