Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

örnek 13(eski 51) icra Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2014, 20:07   #1
petroçelli

Varsayılan örnek 13(eski 51) icra Takibi

SELAMLAR , örnek 13(eski 51) icra Takibi başlattım,itiraz yok 2 aylık ödeme var.İcra hukuk tahliye davası açtım, . Hakimin ilk celsede 3 kira ödemesi varsa tahliye olmaz gibi bir fikri olduğunu anladım. Değerli fikirlerinizi paylaşır mısınız. Teşekkürler. Düzeltmetakibe konulan kira alacakları 5 aylık.ödeme 2 aylık ) diğer ödemeler icra dosyasına ait değil ,devam eden kiralara ait)
Old 22-10-2014, 11:45   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan petroçelli
SELAMLAR , örnek 13(eski 51) icra Takibi başlattım,itiraz yok 2 aylık ödeme var.İcra hukuk tahliye davası açtım, . Hakimin ilk celsede 3 kira ödemesi varsa tahliye olmaz gibi bir fikri olduğunu anladım. Değerli fikirlerinizi paylaşır mısınız. Teşekkürler.

Hakimin orijinal düşüncesini de barındıran bu kadar kısacık bir mesaja nasıl cevap verelim?

1- Borçlu niye 2 aylık ödeme yapmış? Siz kaç aylık istediniz?

2-Borçlu 2 aylık ödeme yaptıysa, hakim 3 kira ödemesi olduğunu nereden öğrenmiştir?
Old 22-10-2014, 11:58   #3
petroçelli

toplam 5 aylık kira takibe konuldu.Hakim Hanım'ın 3 aylık ödendiyse tahliye olmaz fikri var. Bunun yasal dayanağı var mı ?

Borçlu davalı icra dosyasına istinaden sadece 2 ödeme sunabilmiştir.Diğer sunduğu (evrak)ödemeler devam eden kiralara ait.

saygılarımla
Old 22-10-2014, 15:17   #4
Av.İlker DOLGUN

Hava, su, ateş ve tahta!! Hakim, element uydurmuş zannımca.
Old 22-10-2014, 16:21   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Hava, su, ateş ve tahta!! Hakim, element uydurmuş zannımca.

Bence, soru sahibi meslektaşın halen eksik bıraktığı husus var. Ya da hakimin söylediğini yanlış anlamış.
Old 22-10-2014, 16:44   #6
petroçelli

Hakim Hanım borçlu davalıya '' buradaki belgeler iki aylık ödemeyi tam karşılamıyor Aralık ayını da getirirsen en azından tahliyeden kurtulmuş olursun dedi. Saygılarımla.
(Takibe konulan ayların sadece 2 si ödenmiş ) borçlu 1 belge daha var dedi. diyelim 3 aylık ödensin) 5 aylık icra takibi var.

TAHLİYE ŞARTI borcun ne kadarıyla ilgili..Saygılarımla
Old 22-10-2014, 17:02   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan petroçelli
Hakim Hanım borçlu davalıya '' buradaki belgeler iki aylık ödemeyi tam karşılamıyor Aralık ayını da getirirsen en azından tahliyeden kurtulmuş olursun dedi. Saygılarımla.
(Takibe konulan ayların sadece 2 si ödenmiş ) borçlu 1 belge daha var dedi. diyelim 3 aylık ödensin) 5 aylık icra takibi var.

TAHLİYE ŞARTI borcun ne kadarıyla ilgili..Saygılarımla

Esas olan kira aylıklarının tam olarak yatırılmasıdır. Bu nedenle "tahliye şartı" diye bir miktar söz konusu olamaz.

Hakime hanım, "3 kira ödemesi varsa tahliye olmaz" demişse(!), borçlu da 2 aylık kira miktarını dosyaya yatırdığına göre, toplam 5 ayı ödemiş olmaktadır. Sizin icra takibindeki talebiniz de 5 aylıkmış. Olsa olsa böyle olur, aksi takdirde "tahta" olur.
Old 22-10-2014, 19:33   #8
petroçelli

a)icraya konulan 5 aylık kira
b)borçlunun ödediği +ortaya çıkacak belge= toplam 3 aylık kira
c) hakimin fikri 5 aylıktan 3 tane öderse ve 2 sini ödememişse tahliye kararı vermemek
d)benim fikrim takibe konulan kiraların tamamı ödenmesse tahliye kararı çıkmalı
e) kanunda açık bir madde yok
f)uygulama mahkemeden mahkemeye değişiyor sanırım.

Saygılarımla
Old 22-10-2014, 19:42   #9
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan petroçelli
a)icraya konulan 5 aylık kira
b)borçlunun ödediği +ortaya çıkacak belge= toplam 3 aylık kira
c) hakimin fikri 5 aylıktan 3 tane öderse ve 2 sini ödememişse tahliye kararı vermemek
d)benim fikrim takibe konulan kiraların tamamı ödenmesse tahliye kararı çıkmalı
e) kanunda açık bir madde yok
f)uygulama mahkemeden mahkemeye değişiyor sanırım.

Saygılarımla

Muacceliyet şartlarının geçersizliği ile ilgili bir değerlendirme mi yapıyor acaba? Ama anlatımınıza göre tek tek istenebilir halde olan 5 ayrı süresi geçmiş kira parası alacağı var.
Old 22-10-2014, 19:48   #10
petroçelli

5 kiranın da vadesi gelmiş.ödediği 3 kira, ödenmeyen 2 kira tahliye vermemeyi düşünmüyor.
Old 23-10-2014, 12:27   #11
erkol68

Çok açık bir şekilde 1 aylık kira alacağının dahi ödenmemesi ve bunda ısrar edilmesi tahliye şartını oluşturur. Senin dosyadan çıkacak kararı bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi