Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekaletnamemiz olan dosyalardan fotokopi çekmek için dilekçe gerekir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2008, 16:39   #1
muzio

Varsayılan Vekaletnamemiz olan dosyalardan fotokopi çekmek için dilekçe gerekir mi?

Merhaba arkadaşlar,

Bazı Mahkemelerde, 01.06.2005 tarihli 25832 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhuriyet Başsavcılıkları ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmelik gerekçe gösterilerek vekaletnamemiz olan dosyalara gelen belgelerden fotokopi çekmek için her seferinde ayrı dilekçe isteniliyor. Yani dosyadan her fotokopi çekmek istediğimizde ayrı fotokopi dilekçesi vermek zorunda kalıyoruz. İlgili Yönetmeliğin 83.maddesinde “Mağdurun, şikayetçinin ve suçtan zarar görenin vekilleri ile müdafi vekaletname ibraz ederek dilekçe ile başvurmaları halinde bütün tutanak ve belgelerin örneklerini harçsız olarak alabilirler.” deniliyor. Ben bu maddeden vekaletnamemiz olmayan dosyalara vekaletname sunduğumuzda dosyadan fotokopi çekmek için dilekçe istenildiğini anlıyorum. Vekaletnamemiz olmayan dosyalardan fotokopi çekmek için zaten vekaletname ile birlikte dilekçe veriyoruz ancak içinde vekaletnamemiz bulunan dava dosyalarına gelen belgelerden fotokopi almak için Mahkemeye fotokopi dilekçesi sunmak zorunda mıyız? Dosyaya her gelen evrak için bu isteğimizi içeren dilekçeyi tekrar tekrar Mahkemeye vermek zorunda mıyız?
Old 14-01-2008, 16:44   #2
Kadir COŞKUN

Saygıdeğer meslektaşım,
Bir an için ilgili yönetmeliğin prosedürleri artırarak işimizi biraz zorlşatıdığı düşünülse bile dosyanın aşamalardaki durumu, dosyanın hangi işlemlere maruz kaldığının tespiti vs gibi durumların net görülebilmesi açısından bence doğru bir düzenleme ve uygulama. Nasıl dosyaya sunduğumuz her belgeyi havale ettirdikten sonra dosyaya koyabiliyorsak dosyadan alınan her örneğinde kim tarafından alındığının bilinmesi açısından dilekçe ile başvurunun doğru bir uygulama olduğu görüş ve kanaatindeyim.

Saygılarımla...
Old 14-01-2008, 23:03   #3
Av. Murat Salman

Avukatlık kanunundaki ve CMK' daki düzenlemelerde olmayan bir kısıtlama. Savunma hakkının kısıtlanması sonucunu doğurabilir. Örneğin daha önce fotokopi aldığınız ileri sürülerek talebiniz reddedilebilir. Dosyadaki işlemlerin takibi ya da evrakların nasıl kaybolduğunun tespiti açısından pratik hiç bir yararının da olmayacağı kanaatindeyim. Kanuna aykırı yönetmeliğin iptali için özellikle barolar harekete geçmeli.
Old 14-01-2008, 23:45   #4
Jaap

Alıntı:
Yazan Av.Kadir COŞKUN
Saygıdeğer meslektaşım,
Bir an için ilgili yönetmeliğin prosedürleri artırarak işimizi biraz zorlşatıdığı düşünülse bile dosyanın aşamalardaki durumu, dosyanın hangi işlemlere maruz kaldığının tespiti vs gibi durumların net görülebilmesi açısından bence doğru bir düzenleme ve uygulama. Nasıl dosyaya sunduğumuz her belgeyi havale ettirdikten sonra dosyaya koyabiliyorsak dosyadan alınan her örneğinde kim tarafından alındığının bilinmesi açısından dilekçe ile başvurunun doğru bir uygulama olduğu görüş ve kanaatindeyim.

Saygılarımla...
kimin evrakını kimden saklıyoruz. ben kesinlikle katılmıyorum..AvK'a aykırı bir uygulamanın hatta CMK 'a aykırı bir uygulamanın oldugunu söylemekte yarar var....saygı ile
Old 15-01-2008, 11:24   #5
av_sibelll

Karar

Bence bu durum barodan baroya ve mahkemeden mahkemeye göre değişen bir uygulama. Çünkü ben şimdiye kadar bu durumla karşılaşmdaım. Dosyadan bir belgenin örneğini istediğimde kimlikm bile bırakmadan fotokobi çektirebiliyorum Ancak ceza dosyasının bir örneği olunca mutlaka bir dilekçenin olması gerekiyor. Bu durumu bir kaç kez yaşadığım için biliyorum.
Avukatların kendi dosyasından belge almak için her defasında dilekçe vermesi angaryadan başak bir şey değildir. Ve konuda bütün mahkemeler ve adliyelerde bir uyumun olması gerekir.Bu uyumu sağlamak da biz avukatların göstereceği çabayla olacak diye düşünüyorum. iyi günler.
Old 15-01-2008, 12:03   #6
hbelgin

Merhabalar. Bence de bu uygulama ile avukatların hakları kısıtlanıyor.Zaten adliyede işlem yaparken yeteri kadar zorluk çekiyoruz. Kanunda herhangi bir hüküm yokken yönetmelikle bu şekilde bir kısıtlama getirilmesi doğru değil. Kanuna aykırı bu yönetmeliğin iptal edilmesi gerekir...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi