Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eşimin Borcunun Benden Tahsil Edilmesi

Old 27-02-2002, 20:21   #1
Hülya

Varsayılan Eşimin Borcunun Benden Tahsil Edilmesi

Bir kamu Bankasında Eşimle birlikte çalışmaktaydık. Eşim Bankadan ayrıldı ve oturduğumuz lojmandan çıktık. Lojman eşime tahsis edilmişti, bu nedenle lojmanla ilgili borçlar eşime aitti.Lojmandan çıkmamızdan 6 ay sonra; lojmanla ilgili ve bize ait olduğu da belli olmayan bazı giderleri, faizde uygulayarak, benim maaşımdan kestiler; yazılı itiraz etmeme karşın iade etmediler. İdarenin Eşime ait olan bu borcu enden tahsil etmeye hakları varmıdır? Konuştuğum Yöneticiler lojmanda beraber oturduğumuz için hukuken buna haklarının olduğunu iddia ediyorlar. Lojmanla ilgili giderlere katılacağımı içeren bir taahhüt ve imzam da yoktur.
Bana bilgi verebilirmisiniz?

07-10-2001 15:10:23
Old 27-02-2002, 20:22   #2
av.melek

Sayın Hülya,
Bu lojmandan doğan borcun sizden kesilmesi akla uygun değil. Yöneticilerinizle veya yöneticilerinizin yöneticileri ile bir daha görüşüp sorunu bankanız içinde çözmeye çalışın. Aksi takdirde, idare mahkemesinde dava açmanız gerekecektir. Bu davalar, ne yazık ki, yıllarca sürmektedir.

Kamu Konutları Yönetmeliğinde ortak giderlerin 'oturandan'
alınacağı hakkında hükümler bulunmaktadır. Ancak bu 'oturan'
kavramının yorumlanmasında bazı incelikler de bulunmaktadır:

*Eşiniz lojmandan çıktıktan sonra eşi sıfatı ile oturmaya hakkınız olduğu sürece oturdu iseniz, siz 'oturan' sıfatı ile giderleri ödemekle yükümlüsünüz demektir.

*Eşiniz lojmandan çıktıktan sonra siz tek başınıza oturmadı iseniz, 'oturan' eşiniz olduğundan, giderleri ödeme borcu eşinizin borcudur; size borç ödemek düşmez.

Durumunuzu bu açıdan ve Kamu Konutları Yönetmeliğini okuyarak değerlendirmenizi öneririm.

Saygılarımla.

07-10-2001 21:47:50
Old 27-02-2002, 20:25   #3
Hülya

Sayın Av. Melek;
Ilgiş ve verdiğiniz bilgilere teşekkürler. İdare çözümsüzlüğe itiyor, defalarca konuştum, Çünkü bu giderlerin bir kısmı Bize ait değil ve fazla; Ben lojmann eşinmle birlikte çıktım ve tüm işlemler Onun adına.
Tekrar teşekkürler

08-10-2001 02:18:43
Old 27-02-2002, 20:25   #4
av.melek

Sayın Hülya,
Bu durumda hukuk yolu ile hak arama hakkınız var. Bu hakkınızı kullanmaya karar verirseniz bir avukat ile görüşünüz.

Dava açılmasına veya idare içinde bir üst merciiye müracaat
etmeye karar verilmesi, dava açma süresinin geçip geçmediği
ve diğer pek çok usul ve kural konusunda olayınızın bir
avukat tarafından incelendikten sonra hareket etmenizde
yarar var.

Kolay Gelsin. Saygılarımla.

09-10-2001 18:52:04

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi