Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2015, 13:00   #1
yigiturk

Önemli Terekenin Borca Batık Olduğunun Tespiti

Müvekkile mirasçı sıfatıyla icra takibi yapılmıştır.
Malumunuz Terekenin Borca Müstağrak Olduğunun Tesbiti Davası alacaklı hasım gösterilerek açılmakta. Ancak bu davayı hakiki alacaklıya yöneltme durumunda alacaklı bu davanın reddi için elinden geleni yapacaktır. Davamızın kabulünü daha rahat sağlayabilmek amacıyla acaba "hakiki olmayan" bir alacaklıya davayı yöneltsek, verilen karar herkese karşı geçerli mi olmuş olur sadece davanın yöneltildiği alacaklı açısından mı geçerli olmuş olur ?
Old 06-04-2015, 15:01   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan yigiturk
Müvekkile mirasçı sıfatıyla icra takibi yapılmıştır.
Malumunuz Terekenin Borca Müstağrak Olduğunun Tesbiti Davası alacaklı hasım gösterilerek açılmakta. Ancak bu davayı hakiki alacaklıya yöneltme durumunda alacaklı bu davanın reddi için elinden geleni yapacaktır. Davamızın kabulünü daha rahat sağlayabilmek amacıyla acaba "hakiki olmayan" bir alacaklıya davayı yöneltsek, verilen karar herkese karşı geçerli mi olmuş olur sadece davanın yöneltildiği alacaklı açısından mı geçerli olmuş olur ?

Ben böyle bir dava açmıştım. Başta 1 bankaya karşı açtım. Hakim dilekçemde yazan diğer bankalarada husumet yöneltilmesini istedi. Diğer bankalarıda dahili davalı yaptık. O şekilde terekenin batık olduğuna dair karar çıktı.
Old 06-04-2015, 19:42   #3
yigiturk

Alıntı:
Yazan av.murat kılıç
Ben böyle bir dava açmıştım. Başta 1 bankaya karşı açtım. Hakim dilekçemde yazan diğer bankalarada husumet yöneltilmesini istedi. Diğer bankalarıda dahili davalı yaptık. O şekilde terekenin batık olduğuna dair karar çıktı.

Teşekkürler üstat yani anlamaya çalıştığım şey bu tespit davasının sonucu herkesi bağlar mı ? Örneğin sizin olayınızda banka dışında bir alacaklı daha olsaydı onu da bağlayacak mıydı ?
Old 07-04-2015, 04:53   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan yigiturk
Teşekkürler üstat yani anlamaya çalıştığım şey bu tespit davasının sonucu herkesi bağlar mı ? Örneğin sizin olayınızda banka dışında bir alacaklı daha olsaydı onu da bağlayacak mıydı ?

Bağlamayacağını düşünüyorum.

Y2HD
Esas : 2006/4726
Karar : 2006/11238
Tarih : 18.07.2006
ALACAKLILAR
HUSUMET
MİRASIN REDDİ
TEREKENİN BORCA BATIK OLMASI
TMK.605, 606
Davacı, mirasın reddine karar verilmesini istemiştir. Bu davada husumetin alacaklı görülen kişilere yöneltilmesi, gösterdikleri takdirde delillerinin toplanması değerlendirilip sonucuna göre karar verilmesi gerekir.
DAVA VE KARAR:
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ KARARI:
Terekenin borca batık olması sebebiyle mirasın hükmen reddine ilişkin davanın alacaklılar hasım gösterilmek suretiyle açılması gerekir. Davanın hasımsız açıldığı görülmekle husumetin alacaklılara yöneltilmesi gösterdiği takdirde delillerin toplanılması ve sonucu uyarınca karar verilmesi gerekirken, eksik inceleme ve eksik hasımla inceleme yapılarak yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ: Temyiz edilen hükmün gösterilen sebeple ( BOZULMASINA ), temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi