Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Anket Sonucu: STAJER AYLIKLARI SİZCE NE KADAR OLMALI
200-300 7 2,94%
300-400 16 6,72%
400-500 40 16,81%
500-? 175 73,53%
Oy Verenler: 238. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 111)

Stajyer Ayliklari...

Yanıt
Old 03-10-2006, 01:18   #1
KRALIQ

Varsayılan Stajyer Ayliklari...

Sevgİlİ TÜrk Hukuk Sİtesİ Arkadaslarim!!!!!!!ben Yenİ Mezunum!!! Acaba Şu An Stajer Avukat Ücretlerİ Nekadar Acaba Bİlİyormusunuz....acaba Ne Kadar Alirsam Bosa Calismamis Olurum?cevabiniz Benİ Çok Sevİndİrecek
Old 03-10-2006, 02:17   #2
ibreti

En az 5000.YTL. olmalı.
Ankette üst sınır 500.YTL. olarak belirlenmiş. Kime nasıl yeterki bu kadar ücret? Bu kadarcık ücret karşılığında var gücünle çalışacaksın ve senin sırtından başkaları para kazanacak.. Haksızlık bu..
Old 03-10-2006, 08:19   #3
Av.Nebi

böyle genelleme yapmak yanlış olur Çok çalışan stajyer arkadaşlar olduğu gibi hiç bi iş yapmayan arkadaşlarda var. Çalışma temposuna göre alsın tabi 500+
Old 03-10-2006, 21:59   #4
KRALIQ

Çok TeŞekkÜr Ederİm Cevaplariniz İÇİn Ama Bende GelİŞen Hayat Standartlarina GÖre Ücretlerİn Bİrazdaha YÜksek Olmasi Gerektİgİ Kanisindayim..ÇÜnkÜ Stajyer Arkadaslarimdan ÖgrendİĞİm Kadariyla DevalÜyasyon DÖnemİnden Buyana GelİŞen Ekonomİk Ferahlamaya Ragmen İstenİlen Oranda Hİcbİr Yansimanin Olmadigidir..kİ BİldİĞİnİz Üzere Stajyerlerİn Hepsİ Zengİn Cocugu Olrak Dogmuyor Ve Bu Hayat Kosullarinda Kendİ Kendİlerİnİ Nasil İdare Edecekler Bİ DÜsÜnÜn..bence En Az 1 Mİlyar Cİvari Bİr Ücret Alinmalidir Vede Calisma Potansİyelİne GÖre Artmalidir..degerlİ Avukat BÜyÜklerİme Arz Ederİm..kale Alinmasi Dİlegİyle...
Old 04-10-2006, 13:25   #5
ibreti

Toplu çalışılan avukatlık bürolarında 4-5 yıldır avukatlık yapan, ailesini ve yakınlarını haftada bir (ki çok kere 2-3 haftada bir) görebilen, gündüzü adliyelerde, gecesi de otobüslerde ve terminallerde geçen meslektaşlarımıza aylık ne kadar ücret aldıklarını bir sorarsanız, stajyer arkadaşlarımıza ücret ödenip-ödenmeyeceği ya da ne kadar ücret ödenebileceği kendiliğinden ortaya çıkar..
Old 05-10-2006, 09:51   #6
betulyalim

Merhabalar.Stajyer avukat olarak,sayın kralıq 'ın sorusuna şöyle cevap verebilirim.Eğer ki icra alanında faaliyet gösteren bir büroda çalışmayı düşünüyorsanız alt sınır 600'dür.Hukuk davalarının ağırlıkta olduğu büroların alt sınırı ise 450 civarıdır.Maddi olarak icra büroları daha çok tatmin etmekte ama bir o kadar aşırı performans gerektirmektedir.Üstelik gerçekten öğrenebileceğiniz şeyler sınırlıdır.genelde hacze çıkma,talep açma tezkere yazma gibi .Ve bir yerden sora kendinizi tekrar ettiğinizi ,artık yeni bir şey öğrenemediğinizi fark edeceksiniz.(tecrübeyle sabittir )Ama yine de kısa sürede de olsa icra bürosunda çalışmanızda fayda var.Dediğim gibi hukuk davaları ağırlıkta ücrette pek tatmin olmayabilirsiniz ancak size getirisi hukuki açıdan daha fazla olacaktır ki bir stajyer olarak önceliği paraya değil bilgiye vermenizi tavsiye ederim.İyi günler.
Old 07-10-2006, 09:55   #7
burcinkahya

arkadaşlar neden bu kadar karamsar davranılıyor anlamıyorum bu ülkede canla başla çalışıp hak ettiği ücreti alamayan öyle çok meslek grubu var ki bence biraz daha ılımlı ve olumlu bakalım tamam haklısınız çok cüzi bir miktar bu ama biraz da diğer pencereden bakmak gerek
Old 07-10-2006, 15:41   #8
KRALIQ

sevgili burcinkahya böyle gelmiş böyle gidecekle hareket edilemeyecegi kanısındayım..yani sizin deyiminizle HERKESE ESİT HAKSIZLIK yapılıyor..ben bu görüse katılmıyorum..koşullar daha saglıklı olmalı kanısındayım..helede hukuk fakültesi gibi bir ülkenin dinamiklerinin basında gelen kurumsa,bölümse,vs. bir daha düsünmek gerekiyor..bu deger bugün verilmezse bunu yarın biz yapmalıyız..
Old 07-10-2006, 20:11   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Sevgili Kralıq,
Öncelikle belirtmek isterim ki ben de dahil pek çok arkadaşım stajyerlik dönemimizde beş kuruş para almadan dişimizi tırnağımıza takıp çalıştık! Hatta ne kadar doğrudur bilemem ama staj karşılığında, stajı yapan stajyer avukattan para isteyen bürolar dahi olabiliyormuş, hani nasıl ki özel ders aldığınız bir öğretmene para ödersiniz, bu parayı isteyen avukatların dayanağı da biz size işi öğretiyoruz bunun bir karşılığı olmalı gibi bir düşünce imiş. Ancak dediğim gibi benim başıma gelmedi; ben arkadaşlarımın yalancısıyım!Umarım böyle bir iddia doğru da değildir; çünkü bu zihniyete sahip avukatlar var ise ben kendi avukatlığımdan utanırım!

Eğer ki siz, size emeğiniz karşılığında, emeğinizi tam olarak karşılamayacak olsa dahi belli bir ücret verebilecek bir büro bulabiliyorsanız ne ala, iş de öğrenebileceğinizi düşünüyorsanız kaçırılmaz bir fırsat olur bu sizin için.
Ancak gelin görün ki, günümüz koşullarında ne yazık ki ben de dahil, sigortalı avukat konumunda çalışan pek çok arkadaşım dahi 700,00-800,00 YTL aralığında maaşlar karşılığında çalışıyor.(İzmir ve Ankara'da durum budur.) Durum gerçekten içler acısı... O yüzden siz şimdilik para meselesini bir kenara bırakın ve öğrenme olanaklarınızı değerlendirerek ona göre bir büro seçin. Mesleğe girdiğinizde de sizi üzecek pek çok şeyle karşılaşacaksınız emek-para ilişkisi konusunda... Emeğinizin bedelini uzun yıllar alamayacaksınız, belki de kendi büronuzu açana kadar bu böyle devam edecek! Keşke bunları konuşmaya dahi ihtiyacımız olmasaydı,keşke gerek avukatlık yapan tüm meslektaşlarım gerekse diğer iş kollarında ter döküp emek veren her çalışan emeğinin gerçek karşılığını alabilseydi...Keşke, keşkelerle yaşamasaydık! Sonuna kadar haklısınız, fiziksel ve düşünsel açıdan yorucu bir mesleğe sahibiz, karşılığı bu olmamalıydı! Ancak maalesef önümüzde yadsıyamayacağımız bir Türkiye gerçeği de duruyor. Ücret-emek ilişkisini sorgularken, bu sorgunun esasen ülkemizde yıllardır süregelen ekonomik sorunlardan kaynaklı olduğunu da gözetmek gerekir diye düşünüyorum.

Not:Oyum kesinlikle 500,00-YTL ve üzerinden yana..
Old 08-10-2006, 16:41   #10
KRALIQ

degerli duygu82 gerçekten gerçekse bunlar ve bu gerçek karşısında durumumuz bu kadar acıklıysa bizde zamanı geldiğinde bizim gibi staj yapan arkadaşlarımıza aynı hissiyat ile yaklaşacağız öylemi!...korkutucu...bu arada ankara veizmirde durumlar daha feci gibi görünüyor ama ekonomik durumlar sözkonusu oldugundaistanbul gerçektenbir ögrenci veya bir stajyer için hayli kasvetli..ki ülkenin ekonomik durumunun okadar kötü olduguna inanmıyorum artık..tamam mükemmel degil ama kötüde degil..en azından devalüyasyonun üzerinden çok yıllar geçti ve de bundan sonra ciddi adımlar atıldıgına inanıyorum...yani sözün özü ülke belkide refah içindeyken bizim bu durum içinde olmamız düşündürücü!!yinede çözüm üretmek gerekiyor..sadece davalar karşısında değil hayat karşısındada tıkanıklık söz konusu olursa kendimizi göstermek zorundayız çünkü biz ülkenin en önemli dinamigi olan hukukçularız..bu yolda hepimize kolay gelsin)
Old 08-10-2006, 17:55   #11
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın KRALIQ,
Alıntı:
...bizde zamanı geldiğinde bizim gibi staj yapan arkadaşlarımıza aynı hissiyat ile yaklaşacağız öylemi!...
demişsiniz.Cevabım;

Hayır, tabii ki böyle bir yaklaşımı desteklemiyorum, zaten daha önce gönderdiğim mesajda da bunun karşısında bir duruş sergilemiştim. Aynı hissiyat ile yaklaşabilmek benim açımdan mümkün değildir, kaldı ki hayat görüşüme de aykırıdır. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır.
İlaveten, ülkenin refah içinde olduğu görüşünüze ben ne yazık ki katılamıyorum; bunun için satırlarca sebep yazabilirim ancak başlık konusunun dışarısına çıkmak istemiyorum.
Saygılarımla.

Old 12-10-2006, 14:55   #12
av.m.kılıç

hiç abartmıyorum ben 700,800 hatta 1.100 alan stajyer duydum.ayrıca yol yemek de var tabi...
Old 12-10-2006, 23:39   #13
av. aslı uçaravcı

arkadaşlar izmir piyasasında stajını bitirip asgari ücretle çalışan avukat meslektaşlarımız var...
staj bitip meslek hayatına atıldığınızda şu sorunla karşılaşacaksınız..
iş görüşmesine gittiğiniz bir çok büro size ne kadar cüret istediğinizi soracak...
ve sizden düşük rakam söyleyenler işe alınacak..
zamanla sizde rakamınızı düşüreceksiniz...
baştan stajdan keşke yüksek ücretler alınabilse
Old 12-10-2006, 23:53   #14
Bona_fides

merhabalar..Bilgi parayla ölçülmez ancak emek de karşılıksız bırakılmamalıdır.İnsanların haklarını savunan (savunacak olan) bizler,kendi haklarımızı aramamaktayız.Noterlik kanunda stajyer noterler için ücret verileceği belirtilmişken,kendi kanunumuzda stajyer avukatlara ücret verilir gibi bir ibarenin yer almadığının farkında değiliz.Bu açıdan neye dayanarak ücret talebinde bulunabiliriz?
Old 13-10-2006, 01:52   #15
KRALIQ

MELİSA COYMEN duyumlarınız umarım sadece icra faaliyetleri üzerine olmayan stajlar içindir çünkü gercekten hukuk davaları için cok düsük fiyatlar alındıgı asikar..sayın av.aslı ucaravcı istanbulda durumun vahim oldugunu biliyordum ama izmirde dahada acıklı olması cok üzücü..

''GELECEK UMUTLARA GEBE''
Old 16-10-2006, 21:40   #16
Aşakarlı

benım bir arkadaşım 600 alıyormus bence avukatına göre değişiyor bu yol masrafını yemek masrafını karşılayan avukatlar da var karşılamayanlar da bence en uygunu 600-700 olmalı!
Old 20-10-2006, 14:31   #17
Av_Ece Altunay Önal

İzmir bu konuda ne yazık ki çok umutsuz.Bu neden olmuş nasıl olmuşsa avukatların geneli stajyeri meslektaş olarak değil de işçi gibi görüyor ama işçi gibi de parasını ödeyip sigortasını yapmıyor.Yani; KARLI!! Av.Duygu Işık Poyraz'ın söylediği doğrudur.Ücret sorduğumda ki bunu utana sıkıla ama mecburen sormuştum, "asıl sen bana vereceksin,ben seni sorumluluğum altına alıyorum ve sana eğitim veriyorm" dendi..KAÇTIM Evet İzmir'den resmen kaçtım Şimdi İstanbuldayım, çok fazla icra işleri olmayan konumu ve işleri çok iyi olan bir yerde stajımı yapıyorum ve hem maddi hem manevi anlamda tatmin oluyorum..İşin manevi yönü de çok önemli bence. Çok para verip de köle gibi kullanabiliyorlar hepsinin örneğini gördüm.Bence en ideali 750 bir stajyer için.İsteyen baro kredisi de alır İyi şanslar....
Old 20-10-2006, 22:48   #18
Aşakarlı

Varsayılan Personel DeĞİl HukukÇuyuz

Bence çok haklısın ayrıca staj veren avukat eğitimci değildir biz öğrenciler bize staj mecburiyeti konulduğu için staj yapıyoruz pek ala kendimizi yetiştirebiliriz bence avukatlar staj da bizi hala öğrenci görüyo bizler staj sırasın da kendini geliştirmeye çalışan birer hukukçu niteliğindeyiz inşallah zihniyet değişir ve geleceğin hukukçuları staj sırasın da bu zorlukları yaşamaz
SAYGILARIMLA...
Old 20-10-2006, 23:12   #19
Av.Duygu Keleş

Arkadaşlar stajyerler Trabzon da değil ücret almak adliyeye ve diğer işler için gittikleri yere ceplerinden masraf yapıyolar.Yeni ruhsatname almış bir avukatın 500 ytl ücretle çalıştırıldığı bir baroda satjyerlere para verilmesi düşünülemez.Ben stajda para almak bi yana dursun ruhsatı aldıktan sonra 1.5 yıl 400 ytl maaşla çalıştım.Varın gerisini siz düşünün.
Old 20-10-2006, 23:45   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
acaba Ne Kadar Alirsam Bosa Calismamis Olurum

Ücret almadan da çalışsanız, boşa çalışmış olmazsınız.

Yapacağınız çalışma, tümüyle yarınki size ait.

Hatta ücret almadan çalışırsanız, çok daha iyi olur. Böylece sadece avukatlık stajı yapma hakkınızı kullanmış olursunuz.
Old 21-10-2006, 09:18   #21
ISIL YILMAZ

Arkadaslar,
Stajimi yaparken kücük bir haftalikla calisiyordum ve gecinebilmek icin ailemden yardim almak zorunda kaliyordum. Ben stajimi 10 - 10,5 yil kadar önce yaptim. Durum hala ayni.

Sunu söylemek isterim ki, "stajyerin üste para vermesi lazim, biz onu yetistiriyoruz" mantigi bu alanda emege saygisizligi gittikce körüklüyor. Haydi, staj 6 aylik bir durum deyip gecelim, delmar'in anlattigine ne demeli? 400.-YTL ile 1,5 yil çalismis bir büroda. Yaninda birini calistiramayacak gücte olan meslektaslarimiz bakimindan söylenebilecek birsey yok tabii. Ancak, bildiginiz gibi artik, avukat yaninda istihdam edilecek avukatlar icin asgari bir ücret belirlendi:1.000.-YTL diye aklimda kalmis. Bence büyük kentlerde bir stajyere hic degilse 500 - 600.-YTL civarinda bir harclik verilmeli. Ben, gösterdigi çalismaya göre icra takiplerinden de kücük primler veren avukatlar biliyorum. Bunun yani sira dolmus/otobüs parasini bile cok görenler de var, maalesef. Bu problem ancak bir yasal düzenleme ile giderilebilir.

Bu arada, Sn.asakarli, avukatlar egitimci degil, biz kendimizi yetistiririz serzenisinizin altinda yatani merak ettim. Bu kadar mi ögrenemiyorsunuz, stajinizda? Elinizde dava , takip olmazsa kendinizi hukuk kitabi okuyarak yetistirebileceginizi düsünmeyin, okunanlar pratikle birlikte olmazsa kolay unutuluyor, çünkü.

Staj ile ilgili "eskide kalmis" bir tartisma vardi, stajdan birsey ögrenemiyorum, diye yazmislardi arkadaslar. Ben kücük bir sanal staj önerisi sundum bu görüste olan arkadaslar, kimse ilgi göstermedi. Ancak, harclik meselesi büyük bir ilgi görmeye devam ediyor. Elbette emegin karsiligi mutlaka olmali ve emegi sarf eden bu konuda talepte bulunmali, ama stajin asil anlaminin para kazanmak olmadigini da hatirlatayim ( Sn.Sehper Demirel de bunu söylemek istemis)

Para stajda kazanilmaz arkadaslar, stajda gözler dört acilir, kulaklar bes. Bakilir, sorulur, okunur,ögrenmeye calisilir. Meslege baslayip yeni bir büro actiginizi düsünün, hangi birikim size yardimci olacak saniyorsunuz? Okuldan ögrendikleriniz mi? Müvekkillerle nasil görüsülecegini hiçbir okulda ögrenemezsiniz. Bir büronun nasil idare edildigini hiçbir ders size söylemez. Nasil makbuz kesilecegini okuldaki hocalarin cogu bilmez. Kalemde nasil is takip edilecegini kendi kendinize biraz zor ögrenirsiniz, bunu ögrenme icin sizi kaleme gitmeye zorlayacak bir dosyaya ihtiyaciniz var,zira.

Staj bitip kendi büronuzu actiginizda tam karar veremediginiz bir konuda ilk kimi ararsiniz, biliyor musunuz? Onu,yaninda staj yaptiginiz avukati... ( çok kötü staj gecirmis arkadaslarin ayrik durumlari var tabii ki, ama genellikle sorulacak kisi "o" dur. ) Bence staji mümkün mertebe kendiniz icin verimli bir hale getirmeye calisin. Tüm zorluklarina ve problemlerine ragmen stajda "calismis" olmak ileride bir fark yaratacaktir.

Saygilar.
Old 26-10-2006, 21:36   #22
Nesrin D.

Alıntı:
biz öğrenciler bize staj mecburiyeti konulduğu için staj yapıyoruz pek ala kendimizi yetiştirebiliriz
asakarlı,sanırım merak edip de hiç ufak bir araştırma yapmamışsın.okulda öğretileni küçümseyemem ama iş hayatı çok daha farklı.yani okulda öğrendiğinle bir arpa boyu yol katedemezsin.teoriden ziyade sana fayda sağlayacak olan pratiktir.bunu da staj yaparak (özellikle de ilgili bir avukatın) yanında öğrenebilirsin ancak.
öncelikle stajı bir mecburiyet olarak görmen bile hukuku sevmediğini düşündürüyor.tabi hayat bu insanlar yalnış seçim yapabiliyor.ama bu husularda meraklı olmaman,avukat yanında yapılan stajın hiç bir anlamı olmadığını,mesleği tek başına da öğrenebileceğini düşündürmemeli.
bence bu hususta biraz daha araştırma yaparsan adliyede yada avukatın yanında yapılan stajın gerekli olduğunu anlayacaksın....
Old 27-10-2006, 03:03   #23
Aşakarlı

ben stajın işe yarayıp yarmadığına ilşkin bir şey yazmadım verilen eğitimin dışarıyı yansıtmadığını yazdım ayrıca dışarıda staj yapmak elbetde bir zorunluluk olarak karşımıza geliyor böylece diploma almadan avukat bulma işine girişiyoruz hem bizi bize bırakmıyorlar hemde 6 ay boş calışmamızı sağlıyorlar ayrıca okuduğum okulu beğenmesem bu sitede ne işim var araştırma demişsin o stajlar sırasın da arkadaşlarım personel gibi calışıp para almıyorla öğrendikleri tek şey yollar oluyo bence pembe gözlükleri cıkarmalısın staj(bence teorinin prtikle buluşduğu emeğin harcanmadığı hukuk eğitimi bölümü) elbetde önemli ama zorunluluk değil eğitimin bir bölümü olursa düşüncelerin için sağol saygılarımla
Old 29-02-2008, 21:14   #24
Bourock_52

Arkadaşlar;
Bu konuda hiç bilgi sahibi değildim taki bu tartışmayı görünceye kadar(çok teşekkür ederim). Ancak takıldığım bir nokta var. Stajyerlik konusunda eğitimin devamı olduğunu düşünüyorum bu bakımdan özel ders mantığını gütmesemde nispeten benzedeğinin doğru olduğu söylenebilir bu madalyonun bir yüzü bir de verilen emeğin karşılığı söz konusu olmalı. Hiçkimse çalıştığının karşılıksız kalması durumunda sakin kalamaz, ancak tam bir karşılık olmasa bile yaşamayı başaracak kadar bir karşılık olmalı,bana göre sorun burda bu yaşamaya yeten karşılık nasıl belirlenecek? bence burda bir çatışma var bunu halletmeden nasıl bir orta yol bulabiliriz ki? ayrıca bulunsa bile ben staja önümüzdeki yıl başlamayı düşünen bir hukuk öğrencisi olarak çalışmamın karşılığı ne kadar olur ve alabilirmiyim (benim gibi çok sayıda öğrerncide)bilmiyorum. sizcede bu konuda bir yasal boşluk yok mu? Saygılarımla
Old 26-03-2008, 17:30   #25
ozlemdurucan

nerde staj yaptığına bağlı.istanbulda yapacaksan ki öğrenciolmama rağmen çalışıorum. 600 den aşagı olmamalı bence
Old 27-03-2008, 15:36   #26
nur26

Mutsuz Stajda aylık mı dediniz!!!

Staj süresinde alacağınız ya da almayı düşündüğünüz aylık öncelikle hangi ilde ve nasıl bir avukatın yanında staj yapacağınıza bağlıdır. Zonguldak'ta staj yapmış birisi olarak bırakın aylık almayı , yol parası,öğlen yemek parası vb. giderleri de düşününce ailenizden hala harçlık almak zorunda kalıyorsunuz. Kendinizi bir süre sonra bedava , hayrına çalışan bir işçi gibi hissediyorsunuz. Avukatınız ayrıca bir sekreterin yaptığı işleri yaptırıyorsa,ve mesleki anlamda bir şey öğrenmiyorsanız günden güne soğuyorsunuz bu meslekten. Hiç mi para alan, ya da bir şeyler öğrenen yok o ayrı tabi. Ancak burada para verilse bile bu aylık şeklinde değil ara ara verilen harçlık gibi oluyor. Benim dönemimde staj yapanlar böyleydi hep.
Old 27-03-2008, 18:58   #27
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan nur26
Staj Hiç mi para alan, ya da bir şeyler öğrenen yok o ayrı tabi. Ancak burada para verilse bile bu aylık şeklinde değil ara ara verilen harçlık gibi oluyor. Benim dönemimde staj yapanlar böyleydi hep.

Hala öyle sayın Nur26
Old 30-03-2008, 01:02   #28
tosbaa

ya arkadaşlar anladığım kadarıyla stajyer aylıkları için 400-600 gibi bir paradan bahsediliyor, doğru mu bu? ben ise baro tarafından 250 lira kredi verildiğini ve başka bir gelir olmadığını duydum. bu konuda daha geniş bilgiye ihtiyacım var,yardımcı olursanız sevinirim.
Old 30-03-2008, 20:51   #29
Av.muhittinköylüoğlu

değerli stajyer arkadaşlarım
20 yılın tecrübesi ile staj döneminin stajyer iken sağlıklı değerlendirilmediğini ve sürekli para ve alınacak ücret konuşuluyor.Dikkatinizi çekerim ücret dedim.Aylık demedim.
Sevgili stajyer arkadaşlar ben staj döneminde hiç avukat yanında çalışmadım.Ekonomik nedenlerle başka işlerde çalıştım.Ama şimdiki aklımla imkanlarımı zorlar mesleğimi daha iyi öğreneceğim ve gerçek bir staj yapabileceğim bir avukatlık bürosunda bu dönemi geçirmek isterdim.
Bu beyanım inanın son derece samimidir.Haklı olarak staj döneminin geçim meselesi söylenecektir.Ama bizim dönemimizde olmayan kredi imkanı şimdi iyi bir fırsat.Ancak bu şahsen beni rahatsız ediyor.geri Ödenmesinde yaşanabilecek sorunlar önem arz edebilir.Kimi arkadaşlar karşılıksız burs olmasını talep ediyor.şahsen bu fikir bana cazip gelmiyor. Bir şeyi karşılıksız almak bana ters geliyor.İnsanın kişiliğini ezici bence.
Peki bir çözüm bulunamazmı.Sorunu daha değişik şekilde tanımlayıp başkaca çözümler bulamazmıyız.Staj döneminin ezikliği ve yanlışlığı ne yazık ki insana ömür boyu zarar verdiği gibi mesleğe de zarar vermektedir.
Stajyer arkadaşlarımız özellikle istanbulda gerçek ve yararlı staj yapamadıkları için mesleki anlamda gelişememekte gerçek staj yapıp mesleği ve meslek ahlakını öğrenmek yerine yoğun icra işleri yapan bürolarda kümelenerek evrak takip elemanı gibi hiç bir hukuki eğitim ve staj görmeden takip memuru olarak stajını tamamlamaktadır.
oysa diğer mesleklerdeki stajyerlere sağlanan bazı yasal imkanları gözewterek ve stajın koşul şekil ve süresini yeniden düzewnleyerek verimli hale getirmek mümkündür.çok büyük hatta orta karar bedeller yerine daha mütevazi ama kurala bağlı çalışma şartı ve ücretlerle staj dönemini geçirmek daha faydalı olacaktır kanaatindeyim .Ancak staj dönemi geçici olduğu için stajyerler kendi stajyerliklerinde bu konuda çok duyarlı iken stajları bittikten sonra ne yazık ki unutmaktadırlar.Stajyerlikle ilgili benim bu güne dek gördüğüm en güzel çalışmayı ilgilenenlere faydası olabileceği düşüncesi istanbul barosu dergisinin 2006/2 sayısında bulabileceğinizi belirtmek istiyorum.İyi çalışmalar
Old 31-03-2008, 21:24   #30
CENTELBOY 54

Arkadaşlar bizim bu ücret konusunda tartışmalarımız tabiki uzar gider öncelikle benim fikrimi sorarsanız 500 ytl den fazla olmalı.Stajyer elbet birşeyler öğrenecek ama öğrenirken sefil olunacak diyede bir kural yok.Sayın baromuzun zamanı geldiğinde bizden alacakları aidatları düşünerek stajyerlere kredi vermek yerine daha akılcı ve mensubu bulunduğu avukatı düşünen ve ona değer veren bir baro gibi davranmalı ve sınırı ve kuralı belli olmayan staj düzenlemsini iyi yapmalı diye düşünüyorum şu dönemde bir sigortamız bile yok hangi yüz yılda yaşıyoruz bir hastalığın başımıza gelmemesi için dua etmeliyiz ne yazık ki durum bubaro biraz bununla ilgilenmeli hemde gerçekten şuanda maalesef mensubu bulundukları avukatları zor durumda ama bunlar onun farkında değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi