Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihtiyati haciz için verilen teminatın iadesine itirazda görevli mahkeme

Yanıt
Old 06-01-2012, 14:35   #1
outlawyer

Önemli ihtiyati haciz için verilen teminatın iadesine itirazda görevli mahkeme

ÇOK ACİL olarak bir sorun yöneltmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler;
Karşı yan ihtiyati haciz talebinde bulunarak teminat yatırmış, sonradan hacze gitmediğinden karar ortadan kalkmıştır. Daha sonra teminatın iadesini talep etmiş ve tarafımıza istem tebliğ edilmiştir. İsteme karşı 7 gün içinde itirazi dava açmamız gerektiği, değilse teminatın iade edileceği belirtilmiştir. İtirazi dava uğradığımız zarar bedeli üzerinden ihtiyati haciz kararını veren mahkemeye açılacaktır değil mi? Karar asliye ticaret mahkemesinde verildiğinden, aynı mahkemeye ZARAR TAZMİNİ davası adı altında dava açacağız, doğru mudur?
Old 06-01-2012, 14:43   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan outlawyer
ÇOK ACİL olarak bir sorun yöneltmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler;
Karşı yan ihtiyati haciz talebinde bulunarak teminat yatırmış, sonradan hacze gitmediğinden karar ortadan kalkmıştır. Daha sonra teminatın iadesini talep etmiş ve tarafımıza istem tebliğ edilmiştir. İsteme karşı 7 gün içinde itirazi dava açmamız gerektiği, değilse teminatın iade edileceği belirtilmiştir. İtirazi dava uğradığımız zarar bedeli üzerinden ihtiyati haciz kararını veren mahkemeye açılacaktır değil mi? Karar asliye ticaret mahkemesinde verildiğinden, aynı mahkemeye ZARAR TAZMİNİ davası adı altında dava açacağız, doğru mudur?

İhtiyati haciz kararı uygulanmadığına göre, zarar oluşmamıştır. Ama ben yine de açacağım derseniz, asliye ticaret mahkemesine açınız.
Old 06-01-2012, 15:47   #3
outlawyer

Meslekdaşım; müvekkilim ısrarlı. Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi'ne mi açacağım, ihtiyati haciz kararını vermiş olan ticaret mahkemesine mi ? teşekkürler
Old 06-01-2012, 16:04   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan outlawyer
Meslekdaşım; müvekkilim ısrarlı. Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi'ne mi açacağım, ihtiyati haciz kararını vermiş olan ticaret mahkemesine mi ? teşekkürler

Nöbetçi asliye ticaret mahkemesine açacaksınız.
Old 06-01-2012, 16:09   #5
outlawyer

İHTİYATİ HACİZDE TEMİNAT :

Madde 259 - '...

Tazminat davası ihtiyati haczi koyan mahkemede dahi görülür.'

dediği için nöbetçide açmakta tereddüt ettim. Görevden dolayı dava reddedilirse biliyorsunuz süreyi kaçırmış oluyorum. Müvekkil beni çiğ çiğ yiyebilir harç parası ve hakkı giderse

Problem yoksa hemen nöbetçide açıyorum, kusura bakmayın çok sordum ama müvekkil yakinen inceliyor, o yüzden sıkıntıdayım. Teşekkür ederim
Old 06-01-2012, 16:14   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan outlawyer
İHTİYATİ HACİZDE TEMİNAT :

Madde 259 - '...

Tazminat davası ihtiyati haczi koyan mahkemede dahi görülür.'

dediği için nöbetçide açmakta tereddüt ettim. Görevden dolayı dava reddedilirse biliyorsunuz süreyi kaçırmış oluyorum. Müvekkil beni çiğ çiğ yiyebilir harç parası ve hakkı giderse

Problem yoksa hemen nöbetçide açıyorum, kusura bakmayın çok sordum ama müvekkil yakinen inceliyor, o yüzden sıkıntıdayım. Teşekkür ederim

"Dahi" denildiğine göre, diğer mahkemelerde de açılabilir.
Old 07-01-2012, 21:38   #7
wellan

Üstadım haklıdır.Siz müvekkilin talebi üzerine ihtiyati haciz kararında yatırılan teminatın iadesine itiraz ediyorsunuz.Şu soruları bence müvekkilinizin talebinden önce düşünmeniz gerekmektedir.

1-İhtiyati haciz kararı yasal süre içerisinde infaz edilip herhanig bir menkul,g.menkul haczi uygulanmış mı?
2-Dava açıldığı zaman;teminatın iadesine itirazın sebebi ne olacaktır?Teminat iadesine itiraz davasının açılması;kararın infazının sonucunda haksız bir zararın meydana gelmesi ve bu zararın ilgili teminat bedelinden karşılanması sonucunu doğurur.Üstadımın belirtmiş olduğu üzere;uygulanmayan bir karar sonucunda görülen zarar ne olacaktır?Hukuki yarar var olacak mıdır?

Yukarıdaki sorular davayı kazanmanızda etkili olacaktır.Dava sonucunda müvekkilinizin ödeyeceği yargılama masrafları ve vekalet ücretinin sonucu ne olacaktır?

Belki kendi düşünceniz belki de çalışma prensibiniz sonuna kadar saygı duyuulması gerekir ancak açılacak olan davanın sonucunun da az çok hesap edilmesi gerektiğini düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi