Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

sigaraya yakın markaj

Yanıt
Old 26-04-2006, 14:24   #1
NİLGÜN SEYMEN

Önemli sigaraya yakın markaj..

DANGER; NİKOTİN BAĞIMLILIĞI...

Sanayi ürünü olan nikotinin o masum beyaz kağıtla kaplı paravanınınn ardında neler olduğunu en acımasızından yazacağım..
ister kızın bana ister gücenin ve isterseniz birdaha hiçbir yazımı okumayın..razıyım.. yeter ki tek bunu okuyunuz...
toplumumuzda ergenlik geçişlerinde genellikle -olgunluk simgesi olarak düşünülerek genellikle arkadaş ortamlarında başlanır o ilk nefese..!
Günümüzde kalp damar solunum sistemi yüksek tansiyon,akciğer kanseri gibi ölümcül yolların virajına hep sigarayla girilir..

İçenler içerek zehirlenir..içmeyenlerse içmeden -pasif içicilikle içmiş gibi zehirlenir..
yolcu peronlarında..oturma odalarında..taksi dolmuş ve otolarda..ve hatta sıkış tepiş girerek yol aldığımız o fatura kuyruklarında en açık havada bile ..payımızı alıveririz önde duran beyefendinin tüttürdüğü sigaradan..
Tütün ilk kez Tabalgo adasında keşfedilen 1 m. uzunluğunda boya sahip,geniş yapraklı bir bitki olarak gündeme gelmiştir..
İlk kez ABD.de yerli bir topluluk kullandı bu bitkiyi..
1560'da Avrupa 'ya İSPANYOLLAR getirmiş ve Jean licco FRANSA'ya taşımıştır.

Nikotin kullanıcılığı toplumda popileriteyi arttıran bir -unsur-olarak algılandığı için çok kolay koşullarda başlanır..
Sigara ateşle temas ettiği an 4.000 adet kimyasal madde açığa çıkar..
<<KETEN,STREOİT,HİDRO KARBON,TEROKSİL,ARSENİK,MONOKSİT,FRON DEOKSİT>>gibi maddeler vücuda saldırır..

ARKOLİDbitkisel kökenli bir maddedir.ve nikotin içinde mevcuttur.
Tütün yanınca küçük katran zerrecikleri halinde NİKOTİN..,bronşlardan geçerek KAN'a ulaşır.
kan ile vücudun en uç noktalarındaki -BEYİN'e ulaşır..
beyin kabuğunda emilir ve baş dönmesi gibi fizyolojik bir tepki başlar..
omurilik lenf düğümleri ve çevrel sinir sistemi tarafından algılanarak;vücutta en hassas noktaya ulaşır..
ASETİL KOLİN LER..
Sinir dürtülerinde iletişim görevi üstlenen asetil kolinler...,beyin nkabuğu tarafından süratle çekilirler..
ASETİL KOLİNLERİN elektro kimyasal yapısı,çok etkilidir..
ve nikotine karşı çık duyarlıdır.
ASETİL KOLİN'ler beyin uyarılarını sinir,kas ve diğer yaşamsal organlara taşırlar.
NİKOTİN asetil kolinlere tutunarak ,organlara taşınırlar.
Hamileyken ceninin zarar görmesi de bu yüzdendir.
<erken doğum ve düşük tehlikeleri ayrıca düşük kilolu doğan bebeklerin sebebi olarak nikotin gösterilebilir.
>Emzirme esnasında da süte geçebilen nikotin,bebeğe zarar verir..
hele hele bebeğin yanında içilen o keyif sigaraları onda 2 kat zararlar yaratır.
Tütünün dumanlarındaki -NİKOTİN-haricindeki kimyasallar,duman yolu ile alındığı için <havadaki toz ve mikropları süzen solunum yolu tüylerini>bloke ederler ve bu toksit kimyasallar,mukoz salgılamayı bozarlar..
Ayrıca sigara tiryakiliği,kronik bronşit,akciğer anfizemine yol açarlar.
Hava keseciklerinin oksijen ile kan değişimini engellerler,akciğerlerde bağışıklık drenci azalır,baktari ve virüsler için çok uygun bir çoğalma ortamı doğar..
Hele sanayi sektörlerinde kimyasallarla burun buruna çalışan tiryakilerde durum daha da vahimdir..
Ayrıca nikotin vücuttaki yağları da etkilediği için damar sertliğinin de mimarıdırlar.
ATARDAMAR duvarlarının sertleşmesiyle sonuçlanandamar sertliği,yüksek kolestrole de davetiye çıkarır.
Sizleri üzdüysem affedin..
ama dost bildiğiniz KATİL SİGARAYI tanımanızı istedim..
H*İ*Ç... B*A*Ş*L*A*M*A*M*K
BIRAKMAYA ÇALIŞMAKTAN!çok daha kolaydır..ne dersiniz ..............!
Hadi masanızın üstündeki paketi hemen çöpe atın ve yaşama yeni bir -SALUT!deyin..
sizleri çok seviyorum..
NİLGÜN.-
26.04.2006//15.23
Old 26-04-2006, 14:32   #2
obaykan

yazdıklarınızı okuduktan sonra bırakma konusunda irademe engel olmaya çalışıcam.ne kadar başarılı olabilirim bilmiyorum ama denemekten zarar gelmeyeceği apaçık ortada
Old 27-04-2006, 12:00   #3
NİLGÜN SEYMEN

Varsayılan SaĞlik İÇİn..!

Bu konuda çok yerinde bir söz vardır..
-En büyük ve en zor savaş kişinin kendi nefsi ile verdiği savaştır.
Ne kadar doğrudur,bu söz öyle değil mi?..
Nilgün/27.04.2006/13.00
Old 30-04-2006, 21:54   #4
irfan AYDIN

Varsayılan Harikasınız

Sn ÇAKICI,
Gerçekten harikasınız. Sigara içiyormusunuz bilmem ama,Siara konusunu bu şekilde ele alışınıza çok ama çok memnun oldum. Umidederim ki onbinlerce insan bu yazıdan sonra sigarayı bırakır. Bırakmasalar yani kendilerini düşünmeseler bile, başkalarını enazından canlarından çok sevdikleri yakınlarını düşünür. Hiç değil onlar için gerekli önlemleri alırlar. Sn. ÇAKICI, siz sürekli yazmalısınız. Öylesine ki hiç durmadan usanmadan çünkü çok öemli konulara değiniyor ve de konuları çok açık ve net bir biçim ve içerikte ortaya koyuyorsunuz. Saygılarımla.
Old 01-05-2006, 16:59   #5
NİLGÜN SEYMEN

4 yıl önce kaybettiğim babacığım lise 2'deyken beni karşısına aldı ve akşam karıştırdığı çantamdan bulduğu malbora sigarasının paketini önüme atarak ..
sigaranın dna.larına kadar anlattı..
ve aynen şu cümleleri kurdu;
-Kızım,şayet içerek mutlu oluyor ve meselelerin çözümünü bu aptal pakette bulmayı düşünüyorsan iç...ve çok rica ediyorum yanımda iç..asla saklı saklı köşelerde yasaklanmış bir tabu gibi içme bu illeti..

Ben o gün bu gündür..çok çok nadir içerim..
ya çok fazla bir acı duyacağım..ya bir kahvenin yanında bir iki nefes sonra hemen söndürülen bir sigara..

hiçbir zaman esiri olmadım sigaranın.

Beni destekleyerek onore ettiğiniz için teşekkürler..

Dilerim sigaradan uzak bir yaşam bizimle olur..
nil./01.06.2006-
17.57
BURSA
Old 26-01-2007, 13:56   #6
yağmurdamlası

Varsayılan içmemeliii...

Sigara gerçekten içmemeliyiz tadı çok kötü...Sınav stresiyle başladım 1 hafta içtim daha ALLAH göstermesin...Zorluklar bizi yenmemeli ve istersek bırakabiliriz yeter ki isteyelimmm...
Old 09-02-2007, 11:46   #7
mehmet emin sezen

9 subat Bugün SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ birgün olsun denemeye varmısınız
Old 10-02-2007, 16:23   #8
yağmurdamlası

Varsayılan Evet...

Sayın mehmet emin bey,
Bende size katılıyorum bizim de bir günümüz olsun gerçekten.Bu günde sigara gibi bir illeti bırakma kadar güzel olamaz.Bu zehiri insan bedeninden çıkardıktan sonra beynindeki düşüncelerden de çıkarabilmeli ve bunu sağlamak için de biz insanlar yeni uğraşlar bulmalıyız.Bu günü belirleme konusunu site genelinde daha ses getirecek şekilde duyurmalıyız.
Old 23-03-2007, 19:41   #9
mehmet emin sezen

Sayın yamurdamlası 9 -2 - 2007 tarihli yazımıdan bugüne kadar hiç sigara kullanmadım birgünlük deneme bugünlere kadar geldi.
Kızımında katkısı var onu unutamam ne kadar basrabilirim bilemem.
Sadece sunu söylemek istiyorum içtiğim suyun tadını lezletini fark etmeye basladım.
Old 07-04-2007, 16:34   #10
Godfather

sigara içmeyip de, avukat olduktan sonra ya da staj döneminde sigaraya başlayanlara uyuz oluyorum. saygılarımla arz ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi