Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İdare HÇG Hakkında...

Yanıt
Old 08-05-2007, 21:58   #1
halit pamuk

Varsayılan İdare HÇG Hakkında...

Merhaba,

İdare HÇG Oluşturulmasını daha önce Admin tarafından teklif edildiğinde bu konuda tek başıma bir şeyler yapamayacağıma düşünmüştüm.Ancak İdare hukukunda bir çalışma grubu oluşturulması üyelerden talep gelince ve çalışmalara katkıda bulunacaklarını iletince çalışma grubuna koordinatörlük yapabileceğimi Sayın Admin'e bildirdim, o da beni bu göreve atadı.

İdare Hukuku kendi adıma söylüyeyim en zevk aldığım kendimi hukukçu olarak en çok hissettiğm bir alan.Ve İdarenin aymaz tavırlarını düzelten, denetleyen ve hukuk devletinin ne olduğunu doğrudan doğruya gözlümleyebileceğimiz bir alan.

Bu alanın kodifiye edilmemiş olması çoğu hukukçunun bu alanda zorlanmasına neden olmaktadır.Ama aynı zamanda genel hukuk ilkelerinin en çok kullanıldığı bir hukuk dalıdır.Ve bu nedenle de nasıl bir hukukçu olduğumuzu görmemiz içinde iyi bir fırsat yaratmaktadır.

Yapacağımız çalışmalar için birkaç şey söylemek istiyorum ve Bu konuyla ile ilgili olarak 2 aylık Eşya HÇG deneyimden çıkardığım sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum: Üye olmak için talepler olacaktır. Ama genelde üye olanlar sadece üye olmakla yetinmekle iş başa düştüğünde baş yere bakmaktadır. Eğer üye olmak isterseniz tek bir şart var: Aktif katılım.Eğer aktif olarak çalışma grubunda çalışma yapmıyacaksınız üyelik talebinde bulunmayın.Aksi takdirde aynı Eşya HÇG'SİNDE Olduğu gibi adı var kensi yok bir gruba dönüşebilir.

İkinci olarak, soru sormak veya cevap yazmaktan genelde kaçınılıyor.Halbuki burada rahat cevaplar verebilirsiniz.Çünkü meslektaş sorunları kısmında verilecek cevaplar kişinin karşılaştığı sorunu doğrudan etkilediği için daha temkinli ve yanlış yönlendirmeme kaygısı ile hareket edilerek cevaplar verilmesi gerekir. halbuki burada meydan boş; istediğiniz kadar uçabilirsiniz.Korkmadan cevaplar verebilirsiniz.

Neler yapılabilir?

1. ilk önce bir çalışma planını oluşturulacak.

2. Çalışma planıdaki konular üyeler arasında paylaştırılabilir.

3. üyeler çalışma yapmayıp yapılan çalışmalara cevap ve içtihatlarala destek verebilir. Ama bunu açıça bildirmesi gerekir.

4. Eleştrilen danıştay içtihatları grup formunda yayınlanabilir.

5. En çok istediğim şey bir tartışma alanı yaratılabilmesi. Eğer bu gerçekleşirse hedefimize daha çabuk ulaşbiliriz. Üyeleren istediğim yazılanları kabul etmeyip eleştrilmesi.Ve bir beyin fırtınası yaratılması.Ne kadar çok zevkli bir şey olduğunu göreceksiniz.

Şimdilik benim diyeceğim şeyler bu kadar. Umarım Hayırlı olur!

Sevgi ve Saygılarımla
Old 09-05-2007, 10:00   #2
myilmazin

Böyle bir çalışma grubuna ihtiyaç vardı. Verimli bir çalışma grubu olacağına inancım var...
Old 09-05-2007, 18:26   #3
YALÇIN ÖNDER

Site yöneticilerine teşekkürlerimizi sunarız.

Ancak,Sayın korayad'ın Koordinatör olarak kimlik bilgilerini de açıklamasının gerektiğini düşünüyoruz.

Özellikle VERGİ HUKUKU alanında, elimiz ve aklımız erdikçe yardımcı olmaya çalışırız.

Başarılar dileriz.
Old 09-05-2007, 18:31   #4
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Sayın korayad'ın Koordinatör olarak kimlik bilgilerini de açıklamasının gerektiğini düşünüyoruz.

Neden böyle düşündünüz acaba, Sn.Önder? Merak ettim.

Saygılar.
Old 09-05-2007, 19:06   #5
Admin

Sayın YALÇIN ÖNDER,

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Ancak,Sayın korayad'ın Koordinatör olarak kimlik bilgilerini de açıklamasının gerektiğini düşünüyoruz.
Sayın korayad'ın kimlik bilgilerinin açıklanması konusunda son karar kendisine aittir. Bu konuda site olarak bir zorlamamız yok bildiğiniz üzere. Ancak kendisinin kimlik bilgilerini ve daha önemlisi mesleki konumunu site yöneticisi olarak ben biliyorum ve Sayın Korayad'ın bu HÇG'nin koordinasyonunda başarılı olacak mesleki donanıma sahip olduğundan da eminiz. Ancak kendisi koordinatör olarak kimlik bilgilerini ve/veya CV'sini paylaşmak isterse veya kendisiyle beraber üyeler açısından da böyle bir zorunluluk getirirse, elbette bu onun takdiri olacaktır.

Alıntı:
Özellikle VERGİ HUKUKU alanında, elimiz ve aklımız erdikçe yardımcı olmaya çalışırız.
İlginiz için teşekkürler ancak Mali Hukuk HÇG'mize haksızlık etmemek açısından, vergi hukukunun İdari Hukuk HÇG yerine Mali Hukuk HÇG içinde yer almasının daha doğru olacağını düşünüyorum. İdare hukuku zaten vergi hukukunu içine almadan da oldukça kapsamlı ve geniş bir alan ancak vergi hukukunu çıkardığınızda Mali Hukuk içinde başkaca hukukla ilgili bir bölüm kalmıyor, bu nedenle tercihen vergi hukuku konularına Mali Hukuk HÇG içinde değinilmesini rica ediyorum.

Eminim Mali Hukuk HÇG Koordinatörümüz ve sizin de meslektaşınız olan Sayın Burhan Sezer sizi özlemle o alanda da bekliyordur.
Old 09-05-2007, 22:08   #6
Seyda

Varsayılan :):)

Yeni çalışma grubumuz hepimiz için hayırlı olsun..Bir kamu hukuku sever

olarak ben de elimden geldiğince desteğe hazırım. Sayın korayad'a da yeni

görevinde başarılar ve kolaylıklar diliyorum.Saygılarımla
Old 09-05-2007, 22:12   #7
halit pamuk

Merhaba,

Sayın Admin'e aynen katılıyorum. Düşüncelerime tamamen tercüman olmuş.Kendisine teşekkür ediyorum.

Eşya HÇG'sinde olduğu gibi burada da üyelerin kimlik bilgilerini açıklamasına gerek yok.Ben de kimlik bilgilerimi açıklamayacağım.

Ama zamanla üyeler arasındaki ilişkinin niteliğine göre kimliğimizi hukuki konumumuzu ve hatta özel hayatımızı birbirimizle paylaşabiliriz.Mail ve özel mesaj ve sohbet odası yoluyla sohbetlerimiz koyulaştıkça birbirimizi daha iyi tanıyacağız zaten.Belki tanışma toplantıları dahi düzenleyebiliriz.

Ancak şunu belitmek isterim: Daha önce de söyledim;İdare hukukundan müthiş bir zevk alıyorum ve bu alana kendimi çok yatkın görüyorum ama hiçbir zaman bu konuda uzman olduğumu yeterli olduğumu iddia etmedim.Bu forum sayesinde hep beraber kendimizi geliştirebilir eksikliklerimizi tamamlayabiliriz.Birbirimize yardımcı olabiliriz.

Şunu da belirtmekte fayda var: İdare HÇG'de vergi hukukunun olmaması gerektiğini düşünüyorum.Sayın Admin'nin de dediği gibi bu konuda zaten açılmış bir forum bulunmaktadır.

Saygılarımla
Old 10-05-2007, 18:35   #8
ad-hoc

Bu yeni HÇG'de ben de elimden gelen tüm desteği vermeye hazırım
Old 10-05-2007, 23:55   #9
eren60

Ben de bu çalışma grubunun açılmasında öncülük eden herkese teşekkür ederim.En çok sevdiğim hukuk olarak idare hukukunda elimden geleni yapmak isterim.

saygılarımla;
Old 11-05-2007, 09:30   #10
faruksa

Hepimize hayırlı olsun,Zamanım ve yeteneğim,bilgim yettikçe faydalı olacağım.Bu grubun site üyelerine faydalı olacağına inanıyorum.saygılarımla
Old 14-05-2007, 09:56   #11
Meryem DUYUL ERDOĞAN

Varsayılan Başarılar...

Merhaba arkadaşlar,

Hukukun önemli bir dalı olan idare hukuku alanında idare hukuku çalışma grubunun olmayışı bir eksiklikti.Bu eksikliğin doldurulmuş olmasına çok sevindim.

Grubun koordinatörlüğünü üstlenen Sayın Korayad'a çalışmalarında üstün başarılar ve kolaylıklar diliyorum.Saygılarımla...

Av. Meryem DUYUL ERDOĞAN
Adana Barosu
Old 14-05-2007, 12:42   #12
REX

Böyle bir çalışma yapıldığı için teşekkür ederim. Önümüzdeki sene idare hukuku göreceğiz bizim için faydalı olacağana düşünüyorum
Old 15-05-2007, 08:58   #13
essra

Böyle bir çalışma grubu açıldığı için çok sevindim.Ben bu sene idare hukuku alıyorum ve açıkçası bu dersten zorlanıyorum.Hepinizin bilgilerinden faydalanmak isterim ve ben de elimden geleni yapmak istiyorum.
Sayın Korayad'a da başarılar diliyorum.
Old 15-05-2007, 17:02   #14
Jeanne D'arc

Sayın korayad,

Tebrik eder, başarılar dilerim.

Saygılarımla.
Old 23-05-2007, 19:20   #15
cemile_ist

merhaba,
ben siteye uzun süredir üyeyim ama çok da fazla aktif olduğumu söyleyemem. İnşallah bundan sonra daha fazla aktif olabileceğim. ben henüz çok yeni bir avukatım ve çok az hukuki bilgimin çoğunluğunu idare hukuku oluşturuyor. bu alanda yardım alabileceğim böyle bir alan olması sevindirici. teşekkür ederim.
Old 14-09-2007, 03:52   #16
veli ercan çetintürk

merhaba ben kamu yönetimi bölümü mezunuyum.
idare ve idari yargı en sevdiğim hukuk dalıdır
böyle bir çalışma grubu hem biz üyeler hemde gelişimini henüz tamamlamamış idare hukuku için çok faydalı olacağını düşünüyorum bu fikrinden dolayı sn korayad'a teşekkürlerimi sunarım
Old 20-01-2008, 11:43   #17
Academic

Merhaba, THS ne üye olma nedenim İdari Hukuk ile ilgili çalışmaları takip etmekti. Bundan dolayı İHÇG çalışmalarını izlemeye çalışıyorum. Olabildiğince çok fikir paylaşımı ve tartışma olursa bizler de yararlanabiliriz.

Teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Old 08-08-2008, 12:09   #19
adalet_85

merhaba,hukuk fakültesi 4.sınıf öğrencisiyim.idare hukuku dersini değerli hukuçu prof.dr.YAHYA ZABUNOĞLU'undan aldım ve ilk senemde çok çalışıp verdim.ancak aynı akademisyenden İDARİ YARGI HUKUKU DERSİNDE aynı başarımı gösteremedim ve hayatımda ilk kez alttan ders alacağım.Severek çalıştığım bir alan olduğu için bu grupta yer almak ve eksikliklerimi gidermek isteğindeyim.herkese iyi çalışmalar
Old 12-10-2008, 20:35   #20
yolcu_354

Merhabalar..Ben de bu alanda bulunmak isterim.Hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim.Bu grupta yer almak isterim.Saygılarımla...
Old 12-11-2008, 00:51   #21
simurganka

Merhabalar
Ben de Kocaeli Hukuk 3.sınıf öğrencisiyim.İdare Hukuku özürlüsü olduğumdan bu grubun bana çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Emeği geçenlere teşekkür ederim.
Old 20-07-2014, 02:41   #22
av.ahmetakbas

Üye olmak istiyorum ancak aktif katılım ve mesleğimize yönelik faydalı bilgiler olması lazım mesleğimin ikinci ayındayım kendimi bu alanda uzmanlaştırmak istiyorum bu yönde olacaksa üyeliğim kabul edilsin aksi takdirde boşuna zama harcamayalyım Tam olarak bize düşen görevleri nelerdir onu da ayrıntılı yazabilirseniz daha iyi olur
Old 08-10-2014, 10:55   #23
mustafa gönülal

Varsayılan Üyelik

Üye olmak istiyorum. Ne yapmam lazım ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi