Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konferans Duyurusu Ve Bildiri Çağrısı

Yanıt
Old 27-05-2008, 20:32   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Kitap Konferans Duyurusu Ve Bildiri Çağrısı

KONFERANS DUYURUSU VE BİLDİRİ ÇAĞRISI
TÜRKİYE’DE TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI: EŞİTSİZLİKLER, MÜCADELELER, KAZANIMLAR

Koç Üniversitesi, 29-30 Kasım 2008 tarihlerinde toplumsal cinsiyet rollerinin yarattığı eşitsizliklerin anlaşılması, bu eşitsizliklerin giderilmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmaların paylaşılması ve bu çalışmaların nasıl geliştirilebileceğinin tartışılması amacıyla kuramsal ve pratik alanlarda çalışmalar yapan akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerini bir araya getiren “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları: Eşitsizlikler, Mücadeleler, Kazanımlar” başlıklı geniş katılımlı bir konferans düzenliyor. Konferansın temel amacı ülkemizde kadın-erkek eşitsizliğinin giderilmesine yönelik mücadelelere yeni açılımlar getirerek toplumsal cinsiyet pratiklerinin dönüşümüne katkıda bulunmaktır. Bu amaçla sizleri aşağıda belirtilen sekiz ayrı tema çerçevesinde düzenlenecek oturumlarda bildiri sunmaya davet ediyoruz.
Konferansta bildiri sunmak isteyenlerin son teslim tarihine kadar 400 kelimeyi aşmayan bildiri özetlerini belirtilen e-posta adresine göndermeleri gerekiyor.

Temalar
I) Hukuk: Anayasa ve kadının insan hakları; uluslararası koruma mekanizmaları ve kadın-erkek eşitliği; aile hukukunda kadın; cinsel suçlar ve ayrımcılık karşısında kadının ceza hukuku aracılığı ile korunması; iş hukuku ve kadın; hukuk normlarının yaratılmasında eşitlik ve cinsiyetçilik; yargısal içtihatta cinsiyetçilik ve uygulamadaki sorunlar.

II) Siyasi Yaşama Katılım: Ulusal parlamento ve yerel yönetimlerde kadınların temsili; kamu bürokrasisinde kadınlar; siyasi partilerde kadınların temsili; kadınların siyasal yaşama katılımını hızlandırıcı araçlar olarak pozitif ayrımcılık, öncelik hakkı ve kota düzenlemeleri; anayasal, yasal ve özel kota uygulamaları; seçim sistemleri ve kadınların temsili arasındaki ilişki; siyasi parti politikalarının konusu ve biçimlendiricisi olarak kadınlar.

III) Sosyal Politika ve Emek Süreçleri: Emek piyasasında ve emeğin değerlendirilmesi sürecinde kadınlar, erkekler, gençler ve çocukların yaşadıkları farklı deneyimler; eşit işe eşit olmayan ücret, kadın ve çocuk emeğinin değersizleştirilmesi; ayrımcılık; kayıt dışı çalışma; cinsiyetçi iş bölümü; bu alanlardaki mücadeleler ve çözüm önerileri; göç (iç göç, yerinden edilme, mültecilik, kaçak göç, insan ticareti) sürecinde kadın, erkek ve çocuk emeğindeki dönüşümler; sosyal yardımlarla ilgili politika önerileri, sosyal dışlanmayla mücadele yöntemleri ve kadın; kadınlara yönelik sosyal güvenlik mekanizmaları; vatandaşlık temeline dayalı sosyal politikalar; sağlık politikaları ve kadın.

IV) Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddet: Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddetin büründüğü farklı biçimler (fiziksel, cinsel, yapısal, sembolik şiddet); “geleneksel” cinsiyet rolleri ve toplumsal yapılar “tehdit edilir” hale gelirken şiddetin artması; medyanın, popüler kültürün, eğitim sisteminin, kamu kurumlarının ve hukukun kadınlara ve çocuklara yönelik şiddeti görülmez kılan veya özendiren uygulamaları; tecavüz; insan ticareti; seks işçiliği ve şiddet.

V) Osmanlı’dan günümüze Türkiye’de kadın hareketleri, toplumsal hareketler içinde kadınların rolü ve kadın kimliği: Milliyetçi, sosyalist, İslamcı vb. siyasi hareketler içinde kadınların rolü; feminist hareketlerin oluşumu ve gelişimi; kadın ve çocuk hakları savunuculuğu; eşcinsel kimlikler çerçevesinde oluşan hareketler; dini ve etnik kimlikler çevresinde şekillenen kadın hareketleri; toplumsal cinsiyet pratiklerinin kimliklerin kurgulanmasındaki rolü; farklı toplumsal cinsiyet anlayışı tahayyülleri.

VI) Toplumsal Cinsiyet ve Felsefe: Toplumsal cinsiyet ve biyolojik cinsiyet kavramlarının sorgulanması; feminist felsefe akımlarının doğuşu, gelişimi ve bu alandaki tartışmalar; toplumsal cinsiyet kavramından bağımsız bir kimlik algılayışının olanaklılığı.

VII) Kadın ve Eğitim: Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği; eğitim politikaları ve kadın; kız çocuklarını okullaştırmayı hedefleyen eğitim kampanyalarına eleştirel yaklaşımlar; kız çocuklarının eğitim sistemi içinde kalabilmesinin önündeki sorunlar ve olası çözüm politikaları; kadın-yoksulluk-eğitim ilişkileri; kadın-göç-eğitim ilişkileri; okul kitapları ve toplumsal cinsiyet; istihdam ve eğitim ilişkileri.

VIII) Toplumsal Cinsiyet ve Sivil Toplum Çalışmaları: Toplumsal cinsiyet alanında sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları çalışmaların tartışılacağı, özellikle eşitsizlik, sosyal politikalar (kadınların çalışma ve siyasi hayata katılımına yönelik politikalar, sağlık ve eğitim politikaları), hukuksal düzenlemeler (sosyal güvenlik tasarısındaki değişiklikler) ve kadına yönelik şiddet alanında yapılan çalışmalar.

Konferans Takvimi
Konferans Tarihi: 29-30 Kasım 2008
Bildiri Özetlerinin Son Gönderilme Tarihi: 15 Haziran 2008
Bildiri Özetlerinin Kabul Bildirimi: 30 Haziran 2008
Özetlerin gönderileceği e-posta adresi: hdurudogan@ku.edu.tr
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi