Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira Zamları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2019, 10:30   #1
sueses

Varsayılan Kira Zamları

Merhabalar,

İlk sorum kira zamlarının zamanına ilişkin olacak. Her ayın 3'ünde açıklanan TUİK verileri bir önceki ayın bilgileri oluyor. Ben 2018 Ocak ayında bir kira kontratı yaptığımda, 2019 Ocak ayının 3. günü Aralık ayının verilerini öğrenmiş oluyorum. Bu durumda zammı bu veriye göre değil, 2019 Şubat ayının 3. günü açıklanacak olan TUİK verilerine göre yapmalıyım değil mi? Ocak ayında eski kirayı almaya devam ediyorum, Şubat ayında Ocak farkı ve Şubat zammını istiyorum. Bu doğru mudur?

İkinci sorum ise, 2019 Ocak ayı itibariyle zam oranlarında Yİ-ÜFE'den TÜFE'ye resmi geçişin yapılıp yapılmadığı ile ilgili.Her ne kadar Resmi Gazete'de YEP yayımlandı ise de bu sadece bir program, resmi bir kanun maddesi değil. Bu sebeple zam oranı halen Yİ-ÜFE'ye göre belirlenmeye devam edecektir, öyle değil mi?

Çok teşekkürler.
Old 03-01-2019, 22:22   #2
Av.Dr.Yahya DERYAL

6098 TBK 344:

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.
Old 04-01-2019, 10:22   #3
sueses

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
6098 TBK 344:

Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır.

Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirlenir.

Bilgi için teşekkür ederim. Ama hiçbir sorumun cevabını alabildiğimi sanmıyorum...
Old 04-01-2019, 12:32   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sueses
Merhabalar,

İlk sorum kira zamlarının zamanına ilişkin olacak. Her ayın 3'ünde açıklanan TUİK verileri bir önceki ayın bilgileri oluyor. Ben 2018 Ocak ayında bir kira kontratı yaptığımda, 2019 Ocak ayının 3. günü Aralık ayının verilerini öğrenmiş oluyorum.

İkinci sorum ise, 2019 Ocak ayı itibariyle zam oranlarında Yİ-ÜFE'den TÜFE'ye resmi geçişin yapılıp yapılmadığı ile ilgili.Her ne kadar Resmi Gazete'de YEP yayımlandı ise de bu sadece bir program, resmi bir kanun maddesi değil. Bu sebeple zam oranı halen Yİ-ÜFE'ye göre belirlenmeye devam edecektir, öyle değil mi?

Çok teşekkürler.

Kira artış miktarı, artış döneminden önceki 12 ayın Yİ-ÜFE ortalamasına göre belirlenir. Buna göre sözleşme 4 Ocak 2018 tarihinde yapıldıysa, 3 ocak 2019 tarihinde açıklanan 2018 aralık Yİ-ÜFE dahil geriye doğru 12 ayın ortalamasını alacaksınız.

Alıntı:
Bu durumda zammı bu veriye göre değil, 2019 Şubat ayının 3. günü açıklanacak olan TUİK verilerine göre yapmalıyım değil mi? Ocak ayında eski kirayı almaya devam ediyorum, Şubat ayında Ocak farkı ve Şubat zammını istiyorum. Bu doğru mudur?

Doğru değil.Verdiğimiz örnekte kiranın başlangıç tarihi 04.01.2018; bitiş tarihi ise 03.01.2019 tarihidir. Bu durumda uzayan/yenilenen dönem ise 04.01.2019 tarihinde başlayacak olup, uygulanacak artış oranının hesaplanma şeklini de yukarıya yazdım. Kiralar "peşin" ödendiği için, İlk kira aylığı 04.01.2019 tarihinde ödenecektir(kontratta başka bir ödeme şekli yazılı değilse). Dolayısıyla kira farkı olmayacak.

İkinci sorunuza da cevap vermiş oldum. Yani Yİ-ÜFE uygulanacak
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi