Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma esnasında velayeti babaya verip daha sonra tekrar dava açabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2008, 23:08   #1
Berfin_Eren

Soru Boşanma esnasında velayeti babaya verip daha sonra tekrar dava açabilir miyim?

Sayın hukukçu;
Eşimle olan sekiz yıllık evliliğim süresince sürekli sorunlar yaşadık ve en sonunda dayanamayıp evi terkettim.İki küçük çocuğum var. Evden ayrılırken amacım çocuklarımı tamamen terketmek değil kendime bir ev tutup durumumu biraz düzelttikten sonra boşanma davası açarak çocuklarımla yeni bir hayata başlamaktı. Malesef ki gelişmeler istediğim gibi olmadı. Eşim ısrarla aç şu boşanma davasını bitsin herşey diyor. Kendi eliyle beni intahara sürüklemesine rağmen bunu mahkemede kullanacağını intahara teşebbüs eden bir anneye hiçbir mahkemenin velayet vermeyeceğini söylüyor. Şu anda tek istediğim biran önce bu evliliğin bitmesi. Eğer şimdi eşimin şartlarıyla boşanmayı kabul edersem daha sonra velayet davası açıp tekrar çocuklarımı alma şansım var mı?
Saygılarımla...
Old 27-03-2008, 23:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Velayetin kaldırılması davasını açabilirsiniz.

Önemine binaen bu davayı geciktirmemenizde de yarar vardır.Çünkü çocuklar sizsizliğe alışacaklardır ve babanın da çocuklara karşı bir kusuru olmadığı müddetçe, üzülen siz olabilirsiniz.

Bu davalarda önemli olan velayetin değiştirilmesini gerektiren sebepler ve çocuğun yararıdır.Mahkeme açmış olduğunuz davanın gerekçelerini ve çocukların mevcut durumları ile karardan sonraki olası durumunu iyice tartışır, uzman kişilerden yardım ve rapor alır çocukları da dinler ve sonunda onların menfaati için en doğru kararı vermek ister.

Sorunuzun yanıtı evet ileride velayetin babadan alınması ve size verilmesi için dava açabilirsiniz,gerekçeleriniz de önemli babanın çocuklarla ilgilenmemesi,çocukların sahipsiz kalması vs.. mahkeme çocukların yararını araştıracaktır.

Bu riskli yolu deneyeceğinize; bırakınız çekişmeli boşanın velayeti isteyin, kendiniz ve çocuklarınız için önce tedbir boşanma karırının kesinleşmesi ile birlikte yoksulluk ve iştirak nafakası isteyin ayrıca, maddi ve manevi tazminat talepleriniz de olsun Belki dava süreci uzar ama ömür boyu pişmanlığını duyacağınız bir sonuçla kaşılaşma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.çocuklarınız daha anne şefkatirne muhtaç yaştalar mutlaka size verileceklerdir. Maddi yardımı da baba kanunen yapmak zorundadır.

Mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım almanızı öneriyorum.Maddi durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz il Barosundan avukat talep ediniz.

Saygılarımla.
Old 28-03-2008, 00:12   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanmayı dilediğiniz zaman açabilirsiniz,eşiniz şimdi istiyor diye dava açmak zorunda değilsiniz.

Boşanma davasını şimdi açmak istemiyorsanız ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu kanıtladığınızda ,eşinizin yapacağı katkı miktarının belirlenmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Aile Mahkemesi hakimi,bu duurmda çocukların görüşünü mutlaka alarak (yaşı uygunsa) bu ayrılık sırasında çocukların kimin yanında kalacağına da karar verecektir.

Hatırlatmalıyım ki,şimdi boşanma davası açmak ve çocukların velayetlerinin babaya verilmesine razı olmak ,daha sonra velayetlerini yeniden istemek yasal olarak mümkün ise de, velayetin değiştirilmesi için " çok önemli " sebepleri ispatlamakta zorluk çekilmesi ihtimali bulunmaktadır.

Çocukları yanında bulunduran kişinin velayet bakımından daha avantajlı olduğunu düşünüyorum.

Bir meslektaştan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi