Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2 aylık evliyim eşimden 17.günde dayak yedim

Konuyu Kilitleyin
Old 10-10-2011, 23:04   #1
Konuk

Varsayılan 2 aylık evliyim eşimden 17.günde dayak yedim

ben iki ay evvel evlendim büyük bir şehirden küçük ve uzak bir şehire gittiğim için evlendikten sonra adaptasyon süreci baya sancılı geçti eşim hemen benden bir ev kadını olmamı bekledi fakat ben onunla düşüncelerimi paylaştıkça eski günlerimi hatırlamamı söyledi 24 yaşındayım ve geçen yıl mezun oldum haliyle gittiğim yerde kimseyi tanımıyorum ve eşim aşırı derece kıskanç olmaya başladı ve hayatımı tamamen değiştirmeye çalıştı bütün iletişim kurduğum internet bağlantılarımı kapattı.kapattıktan sonra açmasını söyledim diye beni arabasının içinde dövdü,ayrıca suçum yokken yüzğümüde attı.yaptığı şeyleri kabul etmiyor ve suçların hepsini bana mal ediyor.artık eşile anlaşamıyorum .kendi merkezli bir hayatımız olmasını istiyor aileme ve bana küfür edip bana sürekli hakaret ediyor.ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.
Old 11-10-2011, 07:59   #2
kezzy

Sayın katılımcı;

Şiddete uğramanız, eşinizden kötü muamele görmeniz ve bunun neticesinde evlilik birliğinin bu haysiyete aykırı onur kırıcı davranışla çekilmez hale gelmesi, nedeniyle boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Bunun için yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse ;

Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan eşiniz hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz. Bu kanunun amacı aile içi şiddeti durdurma, özellikle kadını ve çocukları koruma olduğu sevk gerekçesinde açıklanmıştır.

Aile Mahkemesi mağdurların tekrar şiddete uğrama ihtimalini göz önüne alarak başvurusunun hemen ardından dosya üzerinden, duruşma yapılmaksızın, kararı verebilecektir. Şiddete uğrayanların mahkemede şiddete uğrama ihtimallerini kanıtlama yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Koruma kararıyla eşinizin, sizin üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun size tahsisi, sizi iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi gibi tedbirlere hükmolunur.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde eşiniz hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Yine eşinizin sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Ailenin korunmasına dair aldığınız tedbir kararı, savcılık başvuruları, doktor raporları delildir. Ayrıca anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi