Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak istiyorum..

Konuyu Kilitleyin
Old 25-01-2008, 14:35   #1
svd

Mutsuz Boşanmak istiyorum..

Merhaba..
Kasım 2006 tarihinde eşimle evlendik.Ben kendime ait çeyizimi bekarken almıştım.Eşimle evlenmeden 2 ay önce televizyonu kredi kartımla ödeyerek taksitle aldık,mobilyaları da ablamın kredi kartına taksit yaptırdık ve evlendikten 2 gün sonra da buzdolabını benim ziynet eşyalarımı bozdurarak aldık.Zaten kalan bütün eşyalar bana aitti,evlenmeden önce almıştım.Ben 5 ay kadar çalışmadım,bu esnada eşimin maaşı yetmediği için(gerek taksit-ev giderleri)benim kredi kartlarımdan kullandık.5.aydan itibaren çalışarak eşime destek oldum.Hala kredi kartlarıma borcumuz var(bunlar şahsi harcamam değil)mobilya ve eşya taksidimiz bitti.
EŞimle şiddetli geçimsizliğimiz var ve ayrılmaya karar verdim.Şu anda çalışıyorum.
Hakkımı yedirmeden nasıl bir yol izleyebilirim?
Old 25-01-2008, 15:43   #2
daphne81

Eşyaları evlenmeden önce aldığınızı ispatlarsanız, eşyalar sizde kalır. Ancak evlendikten sonra alınanları mahkeme paylaştırır, kişiye özel eşyalar hariç.
Old 25-01-2008, 19:30   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası ile birlikte şartları varsa,dava sırasında tedbir nafakası (boşanma kararı kesinleşince yoksulluk nafakası olarak devam etmek üzere)talep edebilirsiniz.

Yine boşanmaya yol açan olaylar nedeniyle kişilik haklarınıza saldırı olduğunu ve zarar gördüğünüzü düşünüyorsanız manevi tazminat,boşanma nedeni ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizde zararınız için maddi tazminat talep edebilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla ayrı yaşama hakkınız doğar.Müşterek evin ve eşyaların sizin kullanımınıza tahsisini talep edebilirsiniz.

Müşterek konut eşinizin adına kayıtlıysa veya kira kontratı eşiniz adınaysa,aile konutu şerhi korumasından yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası ve diğer sebeplerle şiddet varsa veya ihtimal ise Ailenin Korunmasına dair Kanun gereği korunma kararı isteyebilirsiniz.

Evlilik öncesi edinmiş olduğunuz mallar kişisel malınızıdr.Yine evlilik sırasında olsa bile takılarınızın karşılığı alınan eşyalar da kişisel malın yerine geçen değer olarak yine kişisel mal grubunda değerlendirilecektir.

Evlilik süresınce ve karşılığını vererek edinmiş olduğunuz mallarda ise katılım alacağınız bulunmaktadır.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz elverişli değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi