Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davasında Yetkisizlik Kararı Verilmesi/ Dosyayı Yetkili Mahkemeye Gönderme

Yanıt
Old 07-03-2007, 11:08   #1
__av.zeynep__

Varsayılan Boşanma Davasında Yetkisizlik Kararı Verilmesi/ Dosyayı Yetkili Mahkemeye Gönderme

degerli meslektaslarım,
bir bosanma davamda davalı tarafın yetki itirazı sebebi ile dosyamızda yetkisizlik kararı verildi.Bundan sonraki aşamalar nasıl olacaktır?yani dosya yetkisizlik kararı sonrası resen yetkili mahkemeye mi gonderilecek? yetkili yerde tekrardan harç yatırmalı mıyım? ve de en onemlisi davam kaldıgı yerden mi yoksa en baştan mı başlayacak bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Old 07-03-2007, 11:22   #2
Defne Elif

Sevgili Meslektaşım,
Neden yetkisizlik kararı verildiğini anlamadım,çünkü yeni yasa ile taraflardan biri,ikametgahı mahkemesinde boşanma davası açabiliyor.Bu durumda sanırım ilgisiz bir yerde dava açılmış olmalı.Sorunuza gelince;yetkisizlik kararı kesinleştikten sonra 10 gün içinde yetkili mahkemeye gönderilmesi için istemde bulunmanız gerekiyor.Bu istem üzerine sadece posta masraflarını ve yetkili mahkeme tarafından çıkartılacak tebligat masraflarını yatırmanız yeterli olacaktır.Sonrasında size ve diğer tarafa yetkili mahkemece duruşma günü tebliği yapılacak ve davanız görülmeye başlanacak.Ayrıca harç yatırmanıza gerek yok. Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 07-03-2007, 12:16   #3
--Av.Derya--

Bir meslektaşımızın hukuki bir mesele hakkında sormuş olduğu bir soru karşısında, kitaba bak diyerek cavep veren üyemizin bu tavrını eleştirmeden geçemiyeceğim.Kendisi de çok iyi bilmektedir ki, kitaplar da yazan bilgiler sadece maddi konuları içermektedir. Uygulamadaki çok basit ve anlamsız sebeplerden ötürü davaların düşürülmesi yada işlerin sürüncemede bırakılması hepimizin karşılaştığı bir sorundur. Daha önceden benzer konuyla karşılaşmamış birisinin, basit gibi görünse de belli konularda teredütte kalması çok doğaldır.Hatta böyle bir soruyu sorması bu kişinin ezbere hareket etmediğini gösterir.
Old 07-03-2007, 12:23   #4
__av.zeynep__

sn meslektasım
takdir edersiniz ki kitaplar ve mevzuat bilgileri pratikte pek bir işe yaramıyor.Bilgi alışverişinde bulunarak pratik hayatta önerilecek trikleri değerlendirerek yanlış yapma riskini azaltmanın nesi kolaycılık pek anlamış değilim?bir çok hukukçunun da benim gibi düşündüğünü düşünüyorum
Old 07-03-2007, 13:54   #5
Defne Elif

Bu soru karşısında yanıt veren kişi ben gözüküyorum ama soru soran ve diğer bir arkadaşın "kitaba bak" diye yanıt veren arkadaşı eleştiren yazılarına bir anlam veremedim. Çünkü benim sayfada böyle yanıt veren birini göremedim.Bu konuda aydınlatılırsam sevinirim.Cavit Tuna
Old 07-03-2007, 14:02   #6
--Av.Derya--

Sayın Cavit Tuna, benim eleştirim size yönelik değildi. Meslektaşımız bu soruyu sorduktan sorna sizin cevabınız dışında da başka bir mesaj gönderilmişti ancak site yönetimi tarafından bu mesajın kaldırıldığını görüyorum. Bu sebeple sanırım bir yanlış anlaşılma oldu.
Old 20-03-2007, 17:28   #8
av.yıldıray

Sayın zeynep;
Bir hususu atlamamanızı öneririm. 10 günlük süre kararın kesinleşmesi ile başlar ama, kararın karşı tarafa tebliği tarhini, postadaki gecikmeler sebebiyle bilebilmeniz mümkün değil. O sebeple siz karar yüzünüze karşı okundu ise sürenizi o tarihten itibaren hesaplayınız ve biran önce gönderme dilekçenizi veriniz. aksi halde hak kaybınız olur.
Saygılarımla
Old 20-03-2007, 22:45   #9
Avukat Canip Kazan

Medeni Kanun davacının ikametgahı mahkemesini de yetkili saymıştır. Fakat Yargıtay yerleşmek niyetiye oturulan yer olarak bilinen ikametgah kavramını çok dar yorumluyor. Hatta nüfusa kayıtlı olunan yerdir diyor ikametgah için. Kadın da erkeğin nüfusuna kayıtlı olduğu için davacı kadının ikametgahı erkeğin ikametgahından farklı olamıyor. Bu sebeple yetkisizlik kararları verilebilmekte. Acaba meslektaşım da bu sorunla mı karşılaştı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi