Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yoksulluk sınırı

Konuyu Kilitleyin
Old 06-04-2012, 12:20   #1
Konuk

Varsayılan Yoksulluk sınırı

selamlar, benim babam vefat etti yaklaşık bir ay oldu ve eşimden yoksulluk nafakası bağlanacak henüz bağlanmadı babam annemden ayrıydı ve boşanırsam bir tek ben alıcam başvurak maaşına ve bu durumda eski eşim bunu bilir ve yoksulluk nafakası vermemek için bir dava açar mı. sanırım 700 tl falan bağlanacak ve bu yokslluk sınırı aşıyo deyip dava açar mı ( yetim maaşını bir tek ben alıcam için yüksek oluyo miktarı başka ortak yok) bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...
Old 06-04-2012, 16:07   #2
kezzy

Sayın kayılımcı;
Medeni Kanun'un "Yoksulluk nafakası" başlığı altında düzenlenen 175. maddesine göre; "Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz."

Nafakanın takdir edilmesinde en önemli ölçüt, nafaka talep eden tarafın boşanmayla yoksulluğa düşecek olup olmaması hususudur. Dolayısıyla sizin boşanma ile yoksulluğa düşecek olmanız durumunda lehinize nafakaya hükmedilmesi için yeterli bir neden olacaktır.Ancak sizin daha fazla kusurlu olduğunuz kanaatine varılırsa nafakaya hükmedilmemesi gerekir.

Hak kaybına uğrmamak için mutlaka bir avukatla birlikte hareket etmenizi öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz
Saygılarımızla..
Old 09-04-2012, 08:51   #3
Konuk

Varsayılan nafaka bağlandı

cevabınız için teşekkür ederim bana nafaka bağlandı sormak istediğim şuki babamın maşaşına da başvurursam bu nafaka kesilir mi yada kesilmesi iç,in karşı taraf dava açabilir mi ( yetim maaşı miktarım 700 tl, nafaka 250 tl bağlandı )
Old 10-04-2012, 21:04   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
cevabınız için teşekkür ederim bana nafaka bağlandı sormak istediğim şuki babamın maşaşına da başvurursam bu nafaka kesilir mi yada kesilmesi iç,in karşı taraf dava açabilir mi ( yetim maaşı miktarım 700 tl, nafaka 250 tl bağlandı )

Sayın Katılımcı,

Babanızdan yetim maaşı almaya başlamanız halinde, nafaka borçlusu ödediği nafaka miktarının kaldırılması veya azaltılması talepli bir dava açabilir.

Bu davada da kıstas yetim maaşı almakla yoksulluktan kurtulup kurtulmadığınızdır. Çoğu yargıtay kararları, asgari ücret kadar daimi gelirin yoksululuktan kurtulmaya yetmediğini kabul etmektedir.

Yorumu mahkeme yargıcı yapacaktır. Olumsuz bir kararı temyiz etme hakkınız da vardır.

Hak kaybına uğramamak için davayı bir avukatla takip etmeniz yararınızadır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05533695 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.