Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlk davamı açıyorum. Ortaklığın Giderilmesi

Yanıt
Old 14-08-2022, 15:54   #1
Metrdotel

Varsayılan İlk davamı açıyorum. Ortaklığın Giderilmesi

Merhaba sayın meslektaşlarım
Ruhsatını yeni almış bir meslektaşınız olarak aslında ilk davalarımın CMK davaları olmasını ve yavaş yavaş özel vekalete geçmeyi düşünüyordum ancak çevreden gelen bir istek ile ortaklığın giderilmesi davasını alacağım. Kaç gündür araştırmadığım konu kalmadı neredeyse ama yine de soru işaretleri var ve sizlerin yardımını bekliyorum bu konuda.
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

1- UYAP'ta ort.gid. davası açarken girdiğimiz esas değerin bir önemi yok mu ? 1 tl de girsek 100.000 tl de girsek masraf değişmiyor zira.

2- Somut durum bir elbirliği mülkiyeti. Dededen kalma bir arsa var ve tapuda malik olarak gözüken müvekkilim dahil 6 kişi var ve hepsi yaşıyor. İntikal gerçekleşmiş. Bu durumda veraset ilamı belgesini sunmak gerekir mi ?

3- Yakın zamanda davacı müvekkil ile bir görüşmem olacak hangi belgeleri istemeliyim hiç bilmiyorum.

4- Ortaklığın giderilmesi davalarında ücret sözleşmesi yaparken nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz genel bir teamül varsa bilmeyi çok isterim .

Sağlıcakla kalın
Old 15-08-2022, 08:27   #2
alagoz81

Ortaklığın giderilmesi davaları maktu harca tabidir. Bende baktım uyaptan şimdi değer istiyormuş. Orda uygun bir miktar yaz. zaten değer bilirkişi raporunda ortaya çıkar. Ortaklığın giderilmesi davası harç ücretleri maktu harç olarak belirlenmiştir. Yani ödenmesi gereken ücret taşınmazın değeriyle orantılı olmak zorunda değildir.

İntikal gerçekleşmiş ise tapuda artık müvekkilin dedesi değil tam aksine mirasçılar tapu sahibi olarak belli olduğundan dolayı veraset ilamına gerek yok.

Müvekkil geldiğinde e devlet şifresi var ise web tapu sitesine girip ordan e devlet şifresi ile girip dava açacağın tapu kaydının bir çıktısını alman yeterli. ayrıca vekalet alırsan tamamdır. Ayrıca bir belgeye gerek yok. Bu arada söz konusu dava açacağın yerin üstünde bina var mı bahçe mi tarla mı tam olarak öğren bunu sor çünkü mahkemece keşif yapılmak istendiğinde sana bu husus sorulacaktır.

İlerde faydalı olması açısından : Ortaklığın giderilmesi davası satış yoluyla giderilmesine karar verilip kesinleştiğinde satış memurluğuna dosya gidecek orda parsel başına satış masrafı istenecek. Bu masraf en son 10.000TL civarı idi. bunu da araştır bence. Normal halde satış yapılırken icra satışları gibi yapılır. % 50 olarak. Ama müvekkilin kısıtlı ise ve kendisine vasi atanmış ise veya karşı davalılardan biri kısıtlı ise bu durumda kısıtlılık kararı verilen Sulh Hukuk Mahkemesine durumu açıklar nitelikte dilekçe yazıldığında Sulh Hukuk Mahkemesi dosyayı kendi alıp satış memurluğunda satış yaptırırki bu durumda taşınmaz değerinin % 50 si olarak satış yapılmaz % 100 üzerinden satış yapılır. Bu durumda taşınmaz satılırken zararın azalabilir. Bunu kendine bir dipnot olarak alabilirsin. başımıza geldi icradan taşınmaz satışı yaparken.

Müvekkilin ile avukatlık sözleşmesi yapman ilerde yararına olur masraflar ile paranı önceden alamaya çalış avukatlık ücretini vermiyorsa önden peşinat almaya çalış kalanı taksit yap sözleşmende yaz. Müvekkilerin hepsi değil ama bazıları parayı ya vermez bazıları vermemek için oyalar bazıları da anlaştığınız altında verir ya da vermeye vermeye çalışır.

Benim bildiklerim bunlar hatam varsa düzelten olursa sevinirim.Bilgilerim eksik olabilir.
Old 15-08-2022, 10:01   #3
Metrdotel

Alıntı:
Yazan alagoz81
Ortaklığın giderilmesi davaları maktu harca tabidir. Bende baktım uyaptan şimdi değer istiyormuş. Orda uygun bir miktar yaz. zaten değer bilirkişi raporunda ortaya çıkar. Ortaklığın giderilmesi davası harç ücretleri maktu harç olarak belirlenmiştir. Yani ödenmesi gereken ücret taşınmazın değeriyle orantılı olmak zorunda değildir.

İntikal gerçekleşmiş ise tapuda artık müvekkilin dedesi değil tam aksine mirasçılar tapu sahibi olarak belli olduğundan dolayı veraset ilamına gerek yok.

Müvekkil geldiğinde e devlet şifresi var ise web tapu sitesine girip ordan e devlet şifresi ile girip dava açacağın tapu kaydının bir çıktısını alman yeterli. ayrıca vekalet alırsan tamamdır. Ayrıca bir belgeye gerek yok. Bu arada söz konusu dava açacağın yerin üstünde bina var mı bahçe mi tarla mı tam olarak öğren bunu sor çünkü mahkemece keşif yapılmak istendiğinde sana bu husus sorulacaktır.

Müvekkilin ile avukatlık sözleşmesi yapman ilerde yararına olur masraflar ile paranı önceden alamaya çalış avukatlık ücretini vermiyorsa önden peşinat almaya çalış kalanı taksit yap sözleşmende yaz. Çünkü müvekkiler para istenince canları gidiyor gibi olurlar yani ketumlar.

İlerde faydalı olması açısından : Ortaklığın giderilmesi davası satış yoluyla giderilmesine karar verilip kesinleştiğinde satış memurluğuna dosya gidecek orda parsel başına satış masrafı istenecek. Bu masraf en son 10.000TL civarı idi. bunu da araştır bence. Normal halde satış yapılırken icra satışları gibi yapılır. % 50 olarak. Ama müvekkilin kısıtlı ise ve kendisine vasi atanmış ise veya karşı davalılardan biri kısıtlı ise bu durumda kısıtlılık kararı verilen Sulh Hukuk Mahkemesine durumu açıklar nitelikte dilekçe yazıldığında Sulh Hukuk Mahkemesi dosyayı kendi alıp satış memurluğunda satış yaptırırki bu durumda taşınmaz değerinin % 50 si olarak satış yapılmaz % 100 üzerinden satış yapılır. Bu durumda taşınmaz satılırken zararın azalabilir. Bunu kendine bir dipnot olarak alabilirsin. başımıza geldi icradan taşınmaz satışı yaparken.

Benim bildiklerim bunlar hatam varsa düzelten olursa sevinirim.Bilgilerim eksik olabilir.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim özellikle sondaki kısıtlılık ile ilgili verdiğiniz bilgilere hiçbir yerde rastlamamıştım o yüzden bilhassa bu kısım için teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi