Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Işçilik Alacaği Davasinda Olumsuz Bilirkişi Raporuna Karşi Islah Mümkün Mü

Yanıt
Old 30-03-2017, 13:36   #1
Ceren Atly

Varsayılan Işçilik Alacaği Davasinda Olumsuz Bilirkişi Raporuna Karşi Islah Mümkün Mü

Sevgili Meslektaşlarım;
Öncelikle herkese iyi çalışmalar diler; soruma verilecek cevaplara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
İkame ettiğim işçilik alacağı davasında dosya iki kez bilirkişiye gitti ve iki raporda davacı vekili olarak bulunduğum dosyada aleyhimize. Son duruşmada itirazlarımı sözlü olarak beyan ettikten sonra; hakim tarafından dosyada ıslahın olup olmadığının sorulması üzerine ıslahın olmadığını; ıslah için süre istediğimi beyan ettim. Araştırma yaptım ise de muallakta kaldım. Bilirkişi raporu olumsuz ise işçilik alacağı davasında ıslah yapabilir miyim ?
Old 30-03-2017, 21:36   #2
av.sercan35

Yapabilirsiniz. Bilirkişi raporu olumsuz ise neden ıslah etmeyi düşünüyorsunuz?
Old 31-03-2017, 12:25   #3
Ceren Atly

Sayın meslektaşım ben ilgili dosyada haklı olduğumuzu düşünüyorum Yüksek meblağda olan kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamaması halinde müvekkilin uğrayacağı hak kaybı da oldukça fazla. Salt bir tanığımızın davacının kendi isteğiyle işten ayrıldığını söylemesi aleyhimize sonuç doğma olasılığını güçlendirdi. oysa müvekkilimizin kendi isteği ile iş akdini feshetmesi söz konusu değil.
Old 31-03-2017, 12:28   #4
Ceren Atly

Takdir mahkemenin olduğu için; ıslahı yapabileceğimi düşündüm.
Old 31-03-2017, 14:18   #5
av.sercan35

Davanın lehinize sonuçlanacağını düşünüyorsanız, davanızı ıslah etmenizde sakınca yok. Diğer tanıklar iddianızı doğrulamış, ıslah talebinde bulunmanız bu sebeple de yerinde.
Old 02-04-2017, 23:33   #6
Mozkul

Alıntı:
Yazan Ceren Atly
Sevgili Meslektaşlarım;
Öncelikle herkese iyi çalışmalar diler; soruma verilecek cevaplara şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
İkame ettiğim işçilik alacağı davasında dosya iki kez bilirkişiye gitti ve iki raporda davacı vekili olarak bulunduğum dosyada aleyhimize. Son duruşmada itirazlarımı sözlü olarak beyan ettikten sonra; hakim tarafından dosyada ıslahın olup olmadığının sorulması üzerine ıslahın olmadığını; ıslah için süre istediğimi beyan ettim. Araştırma yaptım ise de muallakta kaldım. Bilirkişi raporu olumsuz ise işçilik alacağı davasında ıslah yapabilir miyim ?

Islah hukuk yargılamasında tahikat bitimine kadar her zaman yapılabilir. Somut olayda davayı kaybetme riskiniz olduğunuzu düşünüyorsanız ve dava konusu ettiğiniz alacak kalemleriniz açısından zamanaşımı sorunu bulunmuyorsa davayı açtığınız miktarlardaki alacak kalemlerinin tahsiline , bu miktarlar dışında kalan alacak kalemlerinin miktarlarının ise tespitine karar verilmesini (bunu zaten dava dilekçesinde yapmış olmanız gerekir. HMK 109 uyarınca kısmi dava hem eda ve hem de tespit hükmü içeren bir dava türüdür. ) de talep edebilirsiniz.

Mahkemece eda kısmı dışında kalan tespit istemi yönünde lehe karar verilirse o zaman tespit edilen miktarlar için ek dava da ikame edebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi