Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal KaÇirma

Konuyu Kilitleyin
Old 04-11-2011, 15:41   #1
gulayse_1

Varsayılan Mal KaÇirma

13,07,2011 de açtığım boşanma davası sonucu 07,10,2011 tarihinde boşandım aramızda protokol hazırlamamıza rağmen ben dava açtıktan sonra davalıya ait olan evi (ben halen oğlumla oturuyorum )annesine devrettiğini öğrendim dünde evi ve arabayı bir başkasına sattıklarını öğrendim şimdi bana 15 gün içinde evi boşalt diyorlar evden ve arabadan hak iddia edebilmem ve burada bir süre daha oturmam mümkünmü cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 05-11-2011, 16:53   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Boşanma protokolünüzde mal rejimi tasfiyesinden kaynaklanan alacak hakkınıza ilişkin feragatiniz yoksa dava açmanız mümkündür.

Ev ve araba evlilik birliği içinde 2002 yılı sonrası karşılığı ödenerek alınmışsa sizin yarı değer üzerinde tasfiye payı "alacak"hakkınız bulunmaktadır. Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde bu alacağın tamamını dava etmeniz gerekir.

Ev içinde oturmanızı, yararlanmanızı sağlayacak hukuki korumanız bulunmamaktadır. Tapu sahibi size önce bir ihtarname gönderip evdeki haksız işgalinize son vermenizi isteyebilir veya doğrudan taşınmazdan çıkmanız için dava açar.

Makul bir süre ricasında bulunabilirsiniz. Ya da kişilerin açtıkları dava sonunda tahliye etmek zorunda kalırsınız. Dava süresince zaman kazanabilirsiniz ancak karşı yanın dava masraflarını ve vekalet ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca eklemem gerekirse; eğer eşinizle yaptığınız protokolde evden yararlanmanıza olanak sağlayacak bir madde varsa; bu maddeye istinaden eşinize karşı evden çıktıktan sonra ödemek zorunda kalacağınız kiralar kadar alacak davası açma şansınız olabilir. Protokolünüzün incelenmesi gerekir.

Boşanma sonrası mal rejimi tasfiyesinden doğan haklarınız için bir avukatla bire bir görüşmelisiniz. Şartları varsa davanız açılır. Hak kaybına uğramazsınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi