Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hakaret sayılır mı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-04-2008, 13:00   #1
Hemocrania

Varsayılan hakaret sayılır mı

herkese iyi günler

Müfettişin tayin sırasında haksız ve fazladan harcırah aldığını haber yapan gazetede yayınlanan başyazıda " kurumlarımızdaki alçaklığı ve kokuşmuşluğu sergileyen" ibaresini kullanılarak kuruma karşı ayrıca " şimdi müfettiş olarak öğretmenlere dürüstlükten nasıl bahsedeceksin? helal olsun" demek suretiyle de memura karşı söylenen söz hakaret sayılabilir mi ?

iddianın asılsız olduğu da göz önünde bulundurularak tazminat istemek mümkün müdür?

cevap veren üstadlara şimdiden teşekkürler..
Old 29-04-2008, 13:50   #2
uye8490

İddianın aslı olsa bile,yazının hakaret niteliğinde olduğunu düşünüyorum.

Zira hukuk düzeni,hukuka aykırı bir davranış içerisinde bulunan kişiye, "kokuşmuşluk,alçaklık" savlarıyla saldırma hakkını kimseye vermez.

Tazminat talep etmeye engel bir durum yok bence.
Old 29-04-2008, 14:09   #3
a.alper

tck 125. maddeye göre hakaret suçunun oluşması sanısların saygınlığının rencide olması yeterlidir.Olayda anlattığınız kadarıyla asılsız iddialarla hakaret içeren cümleler sarfedilmiştir.kaldı ki iddialar asılsız olmasa bile yine tck 127 ye göre şahsın rızası olmadan isnadın ispatı bile mümkün değildir.(kamu düzeni ihlali dışında)Bu durumda tck kapsamında bu cümleler suçtur.dolayısıyla açılacak hukuk davasıda lehe olacaktır.
Old 29-04-2008, 14:18   #4
Hemocrania

iddianın asılsız olduğunu cevap ve düzeltme hakkında yorum yapmak isteyen büyüklerimizin olacagı düşüncesiyle ekleme gereği duymuştum..açıkçası bende sizinle aynı fikirdeyim ve hakaret içerdiğini düşünüyorum ama emin de olamadım.stajyer avukat olduğum için tecrübe sahibi olmadığımdan sormak gereği duydum.. yanıtınız için teşekkür ediyorum Sn. Yaren ..
Old 29-04-2008, 14:25   #5
BaharB

Basın yoluyla yapılan hakarette hukuka uygunluk incelemesi yapılırken, isnadın görünürdeki gerçeğe uygun olup olmadığına bakılır. Mutlak gerçeklik aranmaz.
Bahsettiğiniz olayda "haksız ve fazladan harcırah alma" şeklindeki isnat görünürdeki gerçekliğe uygunsa, belirtilen ifadelerin konu ile ifade arasındaki uygun dengeyi de bozmayacağı, kamu yararı ve güncellik unsuruyla birlikte eylemin hukuka uygun olacağı ve hakaret suçunun oluşmayacağı düşüncesindeyim.
"Kuruma" karşı hakarette ise, yargı organları, emniyet ve askeri teşkilat veya hükümet, TBMM vs. gibi "kurum"lar söz konusu olabilir. Diğerlerinde, kurumu temsil eden kişiler suçun mağduru olabilirler.

Ayrıca basın yoluyla hakarette yazının bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği de belirtilmektedir.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi