Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarım eski eşim üzerinde görünüyor. Velayetlerini alabilir miyim? Okul kayıtlarını yaptıramıyorum.

Konuyu Kilitleyin
Old 28-09-2012, 08:33   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarım eski eşim üzerinde görünüyor. Velayetlerini alabilir miyim? Okul kayıtlarını yaptıramıyorum.

ben bundan onbir sene önce evlendim ve evliliğim bir ay sürdü evlendiğim kişi yurtdışında olduğu için boşanmamda çok zor oldu ve boşanma süreci tamamlanmadan şimdiki resmi nikahlı eşimden iki çocuğum oldu ve bunların kimlikleri ilk eşimin adına çıktı biz çok bugüne kadar ilk eşim hep kaçtı ve babalığı ret davasıda açmadı bizde fakirlikten bi dava açamadık bugüne esas sıkıntı çocukların velayeti ne onda nede bende değil bugüne kadar sıkıntı yaşamamamıştım ama şimdi çocuklarımın velayeti olmadığı için nufus ve okul işlemlerini yapamıyorum adliyeye başvurmaktanda korkuttular beni çocuklarını alıp kuruma yatırırlar dediler ben velayet için başvursam çocuklarımı alırlarmı ne yapmalıyım eğitimleri durdu lütfen bir yardım
Old 28-09-2012, 09:07   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
ben bundan onbir sene önce evlendim ve evliliğim bir ay sürdü evlendiğim kişi yurtdışında olduğu için boşanmamda çok zor oldu ve boşanma süreci tamamlanmadan şimdiki resmi nikahlı eşimden iki çocuğum oldu ve bunların kimlikleri ilk eşimin adına çıktı biz çok bugüne kadar ilk eşim hep kaçtı ve babalığı ret davasıda açmadı bizde fakirlikten bi dava açamadık bugüne esas sıkıntı çocukların velayeti ne onda nede bende değil bugüne kadar sıkıntı yaşamamamıştım ama şimdi çocuklarımın velayeti olmadığı için nufus ve okul işlemlerini yapamıyorum adliyeye başvurmaktanda korkuttular beni çocuklarını alıp kuruma yatırırlar dediler ben velayet için başvursam çocuklarımı alırlarmı ne yapmalıyım eğitimleri durdu lütfen bir yardım

Sayın konuk,
İlk eşinizle boşandıysanız, boşanma kararında velayetin kime verildiği yazılıdır. Mesajınızda yazdığınız gibi velayetin "ne onda ne sizde" olması (yargı hatası yoksa) mümkün değildir. Boşanma kararında velayet ilk eşinize verildi ise, velayetin size verilmesi için dava açmanız gerekir.
Ayrıca çocuklarınızın gerçek babasının adına nüfusa kayıtlı olması için de uzun bir süreç sizi bekliyor. Bunun için öncelikle çocuklara vasi tayin ettirmek gerekir. Daha sonrasında vasi tarafından soybağının reddi davası açılarak eski eşinizin çocukların babası olmadığının hukuken kabul edilmesi sağlanmalıdır. Daha sonra da gerçek baba çocukları tanıma yolu ile nüfusuna kaydettirebilir.
Tüm bu davalar için mutlaka bir avukatın profesyonel yardımından yararlanmalısınız. Maddi durumunuz yeterli değilse, bulunduğunuz ildeki barodan adli yardım talebinde bulununuz.
Old 28-09-2012, 09:10   #3
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Çocuklarınıza bir kayyım tayin ettirip soybağının reddi davası açmanız gerekiyor. Bu dava bittikten sonra çocukları
şimdiki eşinizle nüfusunuza alabilirsiniz. Böylece velayet te şimdiki eşinizle ikinizin üzerine geçmiş olur. Adliyeye başvurmaktan korkmayın,çocukları sizden almazlar.

Adımlarınızı bir avukatla birlikte atınız.Maddi durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 28-09-2012, 09:13   #4
Av. Hatun Olguner

Çocukların okul kaydı için aile mahkemesine bir dilekçe ile başvurup okul kaydı işlemleri için yetki verilmesini isteyebilirsiniz.
Old 28-09-2012, 09:18   #5
Konuk

velayet iki taraftada yok çünkü kimlikleri boşanma bittikten sonra çıkarıldı
Old 28-09-2012, 13:14   #6
Av. Hatun Olguner

Yukarıda verilen yanıtlardan anlaşılacağı üzere çocuklara kayyım tayin edilecek ve soybağının reddi davası açılacak.
Dava bittikten,karar kesinleştikten sonra da şimdiki eşiniz çocukları nüfusuna alacak.

Ancak bu arada çocukların okul kaydı için aile mahkemesinden tedbiren yetki isteyebilirsiniz. Durumu bir dilekçe ile aile mahkemesine anlatın. Size okul işlemleri için yetki verecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05059505 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.