Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ruhsatsiz Av TÜfeĞİ Bulundurmak

Yanıt
Old 12-05-2006, 22:30   #1
zekeriya.gunal

Varsayılan Ruhsatsiz Av TÜfeĞİ Bulundurmak

görev yaptığım ilçede jandarma bir suç ile ilgili araştırma yaparken ruhsatsız av tüfeği getirdi..av tüfeği ruhsatsız fakat hiç bir suçta kullanılmamış.dolayısı ile müsadere için mahkemeye gidemiyorum.5237 sayılı yasada ruhsatsız av tüfeği bulındurmak suçu kaldırıldığından işlem de yapamıyorum.ama ruhsatsız tüfeği geri veremem.Jandarmaya tüfeğin geçerli belge ibrazı halinde sahibine iade et diyerek tüfeği gönderdim.Bir hafta sonra geri getirdiler.sahibi geçerli belge ibraz edememiş.sahibine tebligat yapın ruhsat çıkartsın diyerek tekrar geri gönderdim.Üç gün sonra sahibinden ruhsat çıkrtamayacağına dair dilekçe almışlar tüfeği tekrar bana getirdiler.Ben de tüfeği kaymakama gönderdim "mülkiyetinin kamuya geçirilmesi" için..Kaymakam ilçe emniyete göndermiş depoda saklanması amacıyla.ertesi sabah başkomiser elinde ruhsatsız tek kırma av tüfeği ile adliyeye çıkageldi "savcım bu tüfeği ne yapayım" diyerek..kaymakamlığa geri götürmesini tüfekle ilgisinin olmadığını söyledim.kaymakam tekrar jandarmaya yollamış "ruhsat karşılığı teslim edin" demiş..jandarma gariban vatandaşı sıkıştırmış olacak ki vatandaş yanıma geldi "benim ruhsat çıkartacak param yok siz bilirsiniz bu tüfekten beni kurtarın"dedi..şimdi tüfek jandarmada.. yeni çıkacak özel ceza yasalarını bekliyoruz..bu arada çözümü olan arkadaşlar varsa da görüşlerini bekliyorum.SAYGILAR
Old 13-05-2006, 20:22   #2
Armağan Konyalı

Sayın Zekeriya Günal

Hukukçu olarak siz görevinizi layıkı ile yapmış ve tüfeği jandarmaya teslim etmişsiniz. Bundan sonrası jandarmanın idari görevine girer. Tüfeği size geri getirmemeleri gerekir. Tüfeğin ne yapılacağı sizin sorununuz değil; jandarmanın sorunu.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi