Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet/ Şiddet Uygulayan Babaya Çocuk teslim Edilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2014, 09:23   #1
Konuk

Varsayılan Velayet/ Şiddet Uygulayan Babaya Çocuk teslim Edilir Mi?

Merhabalar . Benim dört yaşında bir oğlum var. Mahkeme bizi aile velayet ve görüşme günleri konusunda psikoloğuna gönderdi. Psikolog ile henüz görüşmedik. Eşim hamile iken bana çok sayıda şiddet uyguladı. Çocuğum anne karnında defalarca düşük tehlikesi geçirdi. Ayrıca bu fiziksel ve psikolojik şiddetler nedeni ile erken doğum yaptım. Ve eşim de kanser. Hiçbir şekilde hijyen kurallarına da dikkat etmeyen biri . Ayrıca daha önce psikolojik tedaviler de görmüş Şiddet nedeni ile mahkeme kararı ile ceza da aldı. Ben bu durumda velayetin dahi görüşülmesinin çok ta mantıklı olmayacağını düşünüyorum Ancak hukuki usüllerin böyle olduğu bana söylendi. Ayrıca çocuğu iki sene süren dava içerisinde görüşme talebinde de bulunmadı. Kendisi hem boşanma kendi istediği şekilde gerçekleşsin hem de çocuğu ben olmadan görmek istiyor. Ben de bir anne olarak çocuğumu kendisine vermek ya da tek başına hatta uzmanlar dahi olsa yalnız vermek istemiyorum. Çünkü eşime hiçbir şekilde güvenmiyorum. Şiddet uygulayan ve kanser hastası olan bir bireye çocuk verilir mi ? Çocuğun şiddet görme olasılığına ilişkin çocuk yine de bu şahsa gösterilmek zorunda mıdır ? Ve biyolojik babası diye illa ki gösterilecek olsa bile çocuğun yanında olmam için ne yapabilirim . Çocuk babayı hiç tanımıyor. Tek güvendiği, sığındığı ebeveyni olarak bugüne kadar ben yanındaydım. Çocuğumu ona tek başına teslim etmek istemiyorum. BU konuda ne yapabilirim. Çünkü teslim ettiğimiz bir can. Yarın bu çocuk babadan kaynaklanan bir zarar gördüğünde yine acısını ve zararını hem ben hem de çocuk göreceğiz. Çünkü eşim öyle bir insan ki bana yaptığı darpları dahi raporlar, mahkeme kararları olduğu halde kabul etmiyor. Ben bu adama çocuğum konusunda hiçbir şekilde güvenmiyorum. Ben bu konuda Ne yapabilirim ?
Old 27-02-2014, 23:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı

Mahkeme çocuğunuzun ruh, beden ve akıl sağlığını korumakla görevlidir. Bu sebeple çocuğunuzun yararına karar vermek zorundadır.

Mahkeme uzman pedagogtan alacağı raporla, babanın çocuğuyla görüşmeye uygun olup olmadığını, uygun ise hangi şartlarda ve ne sıklıkta görüşmesinin doğru olacağını belirleyecektir. Bilirkişi incelemesi talep edilmelidir.

Siz de, göstereceğiniz tanıklarla, şiddet raporlarınızla ve koruma kararlarınızla ve yine açılan kamu davalarıyla babanın çocuğunuzla görüşmemesi gerektiği yönünde iddialarınızı kanıtlama yoluna gidebilirsiniz.

Mahkeme çocuğun yüksek menfaatleri gereği bir karar verecektir.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukatla birlikte davanızı takip ediniz. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğunuz ilin barosuna tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi