Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma sonrasi dava acmak

Konuyu Kilitleyin
Old 19-02-2014, 19:18   #1
Konuk

Varsayılan bosanma sonrasi dava acmak

Merhaba 2 yil suren evliligimizin sonunda bosandik ve ayrildigimizda 2 aylik hamileydim babamin evinde dogum yaptim.simdi uzerinden henuz 1 yil gecmesine ragmen karsi taraf nisanlanmis ve yeni bir ev almis evliligimiz boyunca ihanet siddet hakaret hepsini gordum.borc kaynakli tartismalarimizdan dolayi ayrildik diyebiliriz suanda yeni ev almis oglumun hayatini garanti altina almak istiyorum ben calismiyorum aylik 400 tl nafaka veriyor birikim yapmaya calisiyorum oglumun ihtiyaclarini karsilayamiyorum bile.suanda dava acabilir miyim ?
Old 19-02-2014, 20:14   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kendiniz için yoksulluk nafakası alıyorsanız bunun arttırılması için dava açmanız mümkündür.

Eğer çocuğunuz için ayrıca iştirak nafakasına hükmedilmediyse öncelikle bu nafakanın bağlanması için dava açabilirsiniz. Eğer iştirak nafakası alıyorsanız da yine bu nafakanın da arttırılması davasını açabilirsiniz.

Nafaka dışında Medeni Kanun hükümlerine göre herhangi bir tazminat davası açmanız mümkün değildir.

Ancak şartları varsa edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ve buna bağlı ortak alınmış mallarla ilgili alacak davası açabilirsiniz.

Daha fazlası için bir avukattan doğrudan destek alınız.

Saygılar
Old 19-02-2014, 20:49   #3
Konuk

İstirak nafakasinin artirimi mevcut alinan nafakayi azalma yönunde etkiler mi anlasmali bosanmda 400 tl olarak belirlendi ayrica velayet anne olarak bende bunda degisiklik olur mu ?tesekkurler
Old 19-02-2014, 21:31   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Mevcut nafakanın arttırılmasına karar verilmesi için eşinizin bu taleple bir dava açması gerekir.

Ortada nafakanın kaldırılması veya azaltılması yönünde açılmış bir dava yokken, sizin açtığınız nafaka arttırımı davasında nafakanın indirilmesi biçiminde karar verilmez.

İştirak nafakasının arttırılması davası açtığınızda mahkeme velayetin değiştirilmesi kararı veremez. Velayetin değiştirilebilmesi için eşinizin ayrı bir dava açması gerekir. Ve açılan bu davada, sizden velayetin alınması için gerekli sebeplerin, olayların, çocuğunuzun zarar gördüğünün vs.. kanıtlanması gerekir.

Boşanma ile velayet size verilmiş, çocuğunuz için bir miktar iştirak nafakasına hükmedilmiş. Hükmedilen nafakanın üzerinden 1 yıl geçti ise, eşinizin maaşında, gelirlerinde artış olduysa, çocuğunuzun ihtiyaçları karşısında mevcut nafaka yetersiz hale geldiyse artık bu nafakanın arttırılması için dava açabilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi