Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarım İran'a Kaçırıldı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2014, 14:34   #1
Konuk

Önemli Çocuklarım İran'a Kaçırıldı

Kısaca olayları özetlemek istiyorum:

Ben, bir Türk vatandaşı ile 2001'de evlendim. Kendisinden 2 tane çocuğum oldu ve biz geçtiğimiz yılın (2013) haziran ayında boşandık. Temyize de gidilmedi, kesin karar olarak boşanma ve çocukların velayetleri bana verildi. O dönemde Tayland'da yaşadığımız için çocuklarımın eğitimleri aksamasın diye ben Türkiye'de bir iş bulup bir ev kuruncaya kadar (şubatın başına kadar) çocuklarımı Tayland'da babalarıyla birlikte bıraktım. Onunla yaptığımız sözlü anlaşmaya göre çocuklar Türk eğitim yılının ikinci dönemine burada başlayacaklardı.

Ancak bir sorun var. Bu adam aynı zamanda İran vatandaşıymış (evlenirken bilmiyordum) ve ocak ayında (tam tarihiyle 02.01.2014) çocuklarımı İran'a kaçırdı, orada ablasının evine bıraktı (bazı kaynaklardan böyle öğrendim) ve kendisi önce Kıbrıs'a geçti sonra da Tayland'a döndü. Şu anda Tayland'da. Çocuklarım da halen İran'da. Kendisi, Türkiye'ye giremiyor çünkü burada bazı suçlardan aranan birisi. Belki mahkumiyeti bile çıkmıştır çünkü yüzkızartıcı suçlardan aranıyordu.

Ben, bana çocuklarımı Tebriz'e kaçırdığını sms'le bildirdiği 05.01.2014 tarihinden beri bir gün bile duraksamadan onları geri almak için yasal yolları zorluyorum. Türkiye'de BİMER, Cumhurbaşkanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Dışişleri, Dışişleri Konsolosluk Birimi, Adalet Bakanlığı, Çocuk Kaçırma Bölümü gibi başvurulabilecek bütün makamlara başvurdum. Üstelik İran Konsoloslukları ve Tayland Konsolosluğu'nun da konuyla alakalı bilgileri var.

Bana Dışişleri'nden önerilen ve kesin çözüm olarak tavsiye edilen yol ise İran'da bir avukat tutup boşanma ve velayetin tenfizini yaptırarak çocuklarımın yer tespiti ve tarafıma iade süreçlerini başlatmam.

Ancak, eski eşimin Tebriz'de çok büyük bir çevresi var. Öyle ki Konsolosluğun önerdiği bir avukat bile bana yanlış bilgi verdi. Dışişlerinin, İran'daki ataşe ile konuşması sonucu avukatın yanlış bilgiler verdiği kanıtlandı. Haliyle, çekincelerim var. Güvenilir bir avukat bulup bu işi halletmek istiyorum çünkü eski eşimin çocuklarımı Kanada'ya kaçırmak gibi bir planı olduğunu da biliyorum. Ancak maddi anlamda da bu bir aylık süreçte bir haftalığına Tayland'a gidip bazı belgeler aramak için çok ciddi para harcadım ve bu işi en uygun şekilde halletmek istiyorum.

Kızım 6, oğlum 10 yaşında. Bu süreçte babaları tarafından çok yanlış şekilde yönlendirildiler ve psikolojileri bozuldu. 6 ay önce yanıma gelmek için ağlayan çocuklar şimdi "Anne İran'a gel, babamla barış ve birlikte yaşayalım" demeye başladılar. Bir aydır da eski eşim, velayetleri bende olmasına rağmen onlarla iletişim kurmamı engelliyor. İran'daki Türk konsolosluğu İran'a gitmemin benim için hayati tehlike oluşturduğunu belirtti.

Bu konuda bana avukat bulma veya farklı bir yol çizme anlamında yardımcı olabilir misiniz?
Old 10-02-2014, 15:56   #2
Av.Şerare Erfan

merhaba.
size yardımcı olabilmem için sorularım olacak. eski eşinizle iran konsolosluğunda nikah yaptınız mı? çocuklarınız babalarını kütüğüne kayıtları yapıldı mı?
Old 10-02-2014, 18:28   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

İran Devleti, ULUSLARARASI ÇOCUK KAÇIRMANIN HUKUKİ VEÇHELERİNE DAİR LAHEY SÖZLEŞMESİ'ne üye olmadığı için bu sözleşme hükümlerinden yararlanamayacaksınız. Tayland bu sözleşmeye üye olduğu için, eşinizin çocuklarınızı Tayland'dan İran'a kaçırması bilinçli bir tercih sonucu diyecektim ama daha sonra Kanada'ya kaçıracağını okuyunca, bilinçli bir tercih olmadığını anlıyorum. Çünkü Kanada'ya kaçırırsa, Lahey Sözleşmesi gereğince işiniz(İran'a göre) çok daha kolay olacaktır. Şimdiki duruma göre sorununuzu İran Hukuku'na göre çözmeniz gerekecek, maalesef.

Sayın av.mina İran Konsolosluğunda nikah yapıp, yapmadığınızı sormuş ama, mesajınızda evlenirken eşinizin İran vatandaşı olduğunu bilmediğinizi yazdığınıza göre, cevabınızın "hayır" olacağını düşünüyorum.
Old 11-02-2014, 08:47   #4
Konuk

Eski eşimle İran nezdinde hiçbir nikah işlemimiz olmadı ancak geçen ay Tayland'a gidip bazı belgeler araştırırken evde benim eski kimlik ve pasaport fotokopilerimi buldum. Bununla İran konsolosluğunda işlem yaptırmış olma ihtimali yüksek.

Çocuklarım kesinlikle İran vatandaşı değil. TC kütüğünde kayıtlılar ancak orada bir şekilde onları kendi nüfusuna sokmuş olma ihtimali var çünkü bir hayli çevresi ve bir o kadar da karanlık dostu var.
Old 11-02-2014, 08:54   #5
Konuk

Bir de, bildiğim kadarıyla İran ile "suçluların iadesi" kapsamında devletlerarası bir bağımız var. Bu adamın (eski eşimin) oradan iadesinin sağlanması için benim yapabileceğim bir şey var mı? Çünkü bildiğim kadarıyla Tayland makamlarına kendisinin Türkiye'ye iade edilmesine dair bir yazı gönderilmiş. Ancak İran pasaportuyla Tayland'a giriş yaptığı için yakalanmadı. Bu kişinin İran kimliği ile yakalanması için benim bu kimliği nerelere beyan etmem lazım? Dün BİMER'den başvuru yapıp iki kimliğinin de pasaport numaralarını ilettim. Eşgalden arama başlatmaları için nasıl bir süreç geçer?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi