Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mazeretli olduğum celsede kesin süre ihtarı

Yanıt
Old 09-09-2011, 10:38   #1
burçin solmaz

Varsayılan mazeretli olduğum celsede kesin süre ihtarı

öncelikle herkese iyi çalışmalar. Sorum şu ki; davacı vekili olarak mazeretli olduğum bir boşanma davasının ilk celsesinde delilleri bildirmek için taraflarımıza 10 günlük kesin süre verilmiş ve davacı vekiline ihtarat yapıldı olarak zapta geçirilmiş, davalıya ise sürenin tebliğden başlayacağı yazılmıştır. Mazeretli olarak girmediğim bir duruşmada bana ihtarat yapılabilir mi? duruşma gününü uyaptan öğreneceğimi bildirmem fark yaratır mı? (Tebliğ için pul vermedim. Kaldı ki; bu olay, mahkemenin asıl hakiminin izinli olduğu ve tüm avukatlardan mazeret istendiği bir durumda oluştu.) Ben kesin sürenin hatalı olduğu ve benim için de başlamayacağı görüşündeyim ama emin olamadım ve sormak istedim. Şimdiden teşekkürler...
Old 09-09-2011, 10:54   #2
Av. Aykut Toklu

Asıl Hakimin izinli olması uygulamada yapılacak olan usül işlemlerini engellemez yani izinli olan hakimin yerine giren hakim de davanın devamı için yapılması gereken hangi usül işlemleri var ise bunları yerine getirir veya getirilmesini isteyebilir. Bu nedenle katılmadığınız duruşmada size ihtarat yapılması veya delilleri sunmanız için size 10 günlük kesin süre verilmiş olmasında herhangi bir usulsüzlük yoktur.

Davacı vekiline ihtarat yapıldı demek size bir davetiye ile bu durum bildirilecek yani davetiyenin size tebliğ edildiği tarihten itibaren delillerinizi vermek için 10 günlük kesin süreniz olduğu size bu davetiye de ihtarat ile bildirilecek ve süre hem ihtarat ve süreyi hem de bir dahaki duruşma gününü yazan davetiyenin size tebliğinden itibaren başlayacak...

Bir de dikkat etmek gereken husus şudur ki siz DAVACI tarafsınız yani usül işlemlerini takip edip devamını sağlamakla yükümlüsünüz bu nedenle size tebliğ davalıya bilgi verme şekilde olması bu durumun normal yani davalıya "ey davalı bak davacıya süre verdim ama süre de bu ihtaratın yani duruşma gününü ve süre ile ilgili ara kararı içeren davetiyenin avukatın eline geçmesi yani tebliği tarihinden itibaren başlar sakın ha şimdi başladı zannetmeyesin" demektir.

Duruşma gününü Uyaptan öğrendiğimi bildirmem fark yaratır mı demişsiniz bu konuyu anlayamadım? İlk duruşma gününü mü uyaptan öğrendiniz?
Old 09-09-2011, 12:00   #3
kilit27

muhtemelen hataen bu kayıt düşmüştür. zira yazdıklarınızdan anladğım kadarı ile mazeretinizin kabulüne karar verilmiş. böyle bir durumda sizin için verilmiş olan süre ara kararının tarafınıza tebliğinden itibaren başlayacağı kanaatindeyim. saygılar.
Old 09-09-2011, 12:22   #4
Av. Caner Arıcı

Slm...

Cevap veren arkadaşlara ek olarak;

Kesin mehilin amacı ve hukuki niteliği dikkate alındığında, delillerinizi bildirmek için 10 gün kesil mehil verilse de, delillerinizi 10 günden sonra da dosyaya sunsanız, mahkeme bu dilekçeyi kabul etmelidir! Zira kesin mehilin anlamı davanın uzamasına -sizin kesin mehili yerine getirmediğinizden dolayı celse atlamasına- sebep olmamak, davayı en kısa sürede bitirmektir!..

Bu halde; -sorunuzla bağlı kalarak- "sadece delillerin yazılı olarak bildirilmesi için kesin mehil verildiği" göz önüne alındığında, tarafınızca delillerin kesin mehilden sonra bildirilmesi söz konusu olsa dahi, mahkemece delilleriniz sunulmuş olduğu kabul edilinmek, 10 günden sonra sunulduğu için reddolunmamak, delilleriniz değerlendirilmek zorundadır!...

Hatta, sorunuzdan ayrık olarak, farzedelim ki tanıkların isimlerinin bildirilmesi ve masrafının da yatırılması hususunda kesin mehil verilse, ve kesin mehil içerisinde tanıkların isimleri bildirilmese ve haliyle masraf da yatırılmasa dahi, duruşma gününden bir gün önce tanık listesini verip tanıkları duruşmada hazır edeceğinizi bildirdiğinizde, ve duruşma sırasında tanıklarınızı hazır ettiğinizi ve dinlenmelerini istediğinizde, -o gün karar verilecek dahi olsa- celse atlamasına sebebiyet verilmediği için tanıklar mahkemece -kesin mehile rağmen- dinlenilmelidir!.. Yargıtay'ın görüşü de bu yöndedir...

Saygılarımla...
Old 09-09-2011, 15:57   #5
hülya er

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Duruşma gününü Uyaptan öğrendiğimi bildirmem fark yaratır mı demişsiniz bu konuyu anlayamadım? İlk duruşma gününü mü uyaptan öğrendiniz?

Giremeyeceği duruşma için gönderdiği mazeret dilekçesine tebliğ için pul eklememiş, duruşma zaptını ve dolayısıyla yeni duruşma gününü UYAP'tan öğreneceğini belirtmiş yani.
Old 09-09-2011, 15:58   #6
hülya er

Alıntı:
Yazan kilit27
muhtemelen hataen bu kayıt düşmüştür. zira yazdıklarınızdan anladğım kadarı ile mazeretinizin kabulüne karar verilmiş. böyle bir durumda sizin için verilmiş olan süre ara kararının tarafınıza tebliğinden itibaren başlayacağı kanaatindeyim. saygılar.

Karar, davacı vekiline tebliğ edilmeyecektir. Zira tebliğ için masraf bırakmamış.
Old 09-09-2011, 16:00   #7
hülya er

Kesin sürenin başlaması için ara kararın tebliğini beklemek yanlış olur. Çünkü, mazeret dilekçesine tebliğ masrafı eklenmemiş.

Bu durumda sayın Arıcı'nın yanıtına katılıyorum. 10 günden sonra da delillerinizi sunsanız hakim bunu kabul edecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi