Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

3.kişiye teslim edilen kredi kartı hakkında..

Yanıt
Old 13-05-2009, 14:55   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat 3.kişiye teslim edilen kredi kartı hakkında..

Herkese iyi çalışmalar. Müvekkilim bir kurye şirketinde dağıtıcı olarak çalışıyor. A şahsına ait olan kredi kartını, bu kişiye ulaşamadığı için arkadaşı olduğunu söyleyen B ye teslim ediyor.fakat A kartın kendisine verilmediğini söylüyor. Bu arada B kredi kartından harcamalar yapıyor. Müvekkilim Bankanın zararını karşılıyor. Kötüniyetli olan bu kişilerden ödediği parayı almak istiyor.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Cevaplarınızı bekliyorum. Saygılar...
Old 13-05-2009, 17:42   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Herkese iyi çalışmalar. Müvekkilim bir kurye şirketinde dağıtıcı olarak çalışıyor. A şahsına ait olan kredi kartını, bu kişiye ulaşamadığı için arkadaşı olduğunu söyleyen B ye teslim ediyor.fakat A kartın kendisine verilmediğini söylüyor. Bu arada B kredi kartından harcamalar yapıyor. Müvekkilim Bankanın zararını karşılıyor. Kötüniyetli olan bu kişilerden ödediği parayı almak istiyor.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Cevaplarınızı bekliyorum. Saygılar...

A' ya ait Kredi kartından yapılan harcamaların "B" tarafından yapıldığı ihtilafsız mıdır?
Old 15-05-2009, 08:54   #3
Av.Arzu Erkan

Dikkat Müvekkilin beyanına göre...

Müvekkilimin beyanına göre kredi kartını kullanan B. Bankadan, yapılan harcamaların dökümünü istesem?ya bu konuda pek bilgim olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum...
Old 15-05-2009, 09:25   #4
zeynep1969

Kargo Firmaları kimlik tespiti yapmadan kredi kartı teslimatı yapmıyorlar.Bence öncelikle teslimatın B'ye yapılıp yapılmadığını teyid edin.Eğer B'ye yapılmışsa cezai ve hukuki işlem başlatabilirsiniz.Ancak kredi kartı teslimatı A'ya yapılıp da bir şekilde arkadaşı B'ye geçmisse (rızaen yada değil) işiniz zor görünüyor.
Saygılarımla
Old 15-05-2009, 09:28   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Müvekkilimin beyanına göre kredi kartını kullanan B. Bankadan, yapılan harcamaların dökümünü istesem?ya bu konuda pek bilgim olmadığı için ne yapacağımı bilmiyorum...

Sayın meslektaşım,

Sorunuzda bilinmeyen bir çok husus var. Buna rağmen size şunu tavsiye edebilirim:

Müvekkiliniz kurye olarak kusuru sonucu oluşan banka zararını ödemiştir. Bankanın ise kredi kartı nedeniyle yapılan harcamaları kart hamilinden (sözleşme uyarınca) veya B kullanmış ise B'den (haksız fiil temelinde) talep etmek hakkı vardır. Siz 3. kişinin borcunu bankaya tazmin etmişsiniz. BU duurmda bankaya müracaat ederek, bankanın kart harcamaları nedeniyle Kart hamilinden (ve eğer harcamışsa B'den) doğan alacak haklarını size temlik etmesini talep edin. Bu şekilde karttan haksız harcama yapanları ödediğiniz tutar ve faizi için dava edin derim...
Old 15-05-2009, 10:34   #6
Av.Arzu Erkan

Dikkat sorularınız hk.

Sayın meslektaşım
Siz bu konu için neler soracaksınız? Hangi hususlar eksik? Kurye kart hamiline ulaşamamış, bu olyın gerçekleştiği yer çok küçük bir yer olunca bu kişinin nerede olbileceğini bir kahvehanaye sormuş. Kahvehane sahibi de bu kişinin arkadaşı olduğunu beyan edince kurye, kartı 3.kişiye imza karşılığı teslim etmiş.(uygulama genelde bu yöndeymiş.) Müvekkilim sonuçta 3. kişinin kart borcunu ödemiş. Bu durumda ne yapabiliriz? Umarım mesajım biraz daha açıklayıcı olmuştur...
Old 15-05-2009, 10:38   #7
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım, bence Saim Bey'in yanıtı yeterlidir; 5 no.lu mesajda sözettiği yolu izlemesiniz.
Old 15-05-2009, 10:52   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Sayın meslektaşım
Siz bu konu için neler soracaksınız? Hangi hususlar eksik? Kurye kart hamiline ulaşamamış, bu olyın gerçekleştiği yer çok küçük bir yer olunca bu kişinin nerede olbileceğini bir kahvehanaye sormuş. Kahvehane sahibi de bu kişinin arkadaşı olduğunu beyan edince kurye, kartı 3.kişiye imza karşılığı teslim etmiş.(uygulama genelde bu yöndeymiş.) Müvekkilim sonuçta 3. kişinin kart borcunu ödemiş. Bu durumda ne yapabiliriz? Umarım mesajım biraz daha açıklayıcı olmuştur...

Sayın meslektaşım, hemen yukarıda ne yapılabileceğini yazdım.

Madem öyle eksiklikleri de yazayım:

1. Bildiğiniz gibi Kuryenin, bankaya kart hamilinin borcunu ödemesi için yasal bir gerekçenin olması icap eder. Bu yasal neden ya bir sözleşmeden kaynaklanır, yahut (Somut olay bakımından eylem haksız fiil temelinde kusurlu ise,) kanuna dayanır. Sizin müvekkiliniz rızaen ödeme yapmış ise, belli ki bu yönde banka ile kurye firması arasındaki sözleşme uyarınca ödemiş olmalıdır.

Sizin anlatımınızda; kuryenin neye dayanarak ödediği meçhuldür!

2. Bildiğiniz gibi, bir başkası adına ödeme yapan kişinin alacaklının haklarına kanunen halef olabilmesi için; Borçlar Kanununun 109. maddesine göre; ya başkasının borcu için rehnedilen bir şeyi rehinden kurtardığı ve bu şey üzerinde mülkiyet hakkı veya sair diğer bir ayni hakkı haiz bulunması, ya da; Alacaklıya tediye bulunan 3. şahsın (Somut olayda müvekkilinizin) ona halef olacağı borçlu tarafından (somut olayda kart hamili tarafından) alacaklıya (bankaya) haber verilmesi gerekir.

Sizin olayınızda ilk ihtimal olamayacağından, ikinci ihtimal yani, borçlu tarafından alacaklıya haklarına halef olunacağı hususunun bildirilip bildirilmediği meçhuldür.

Bu da sorunuzdan anlaşılamayan bir husus olup, tahminime göre bu şartlar da olayınızda yoktur!

3. Bankaya ödeme yaparken, bankanın kart hamilinden veya sorumlularından olan alacak haklarını müvekkilinize devredip devretmediğine ilişkin bir bilgi de yoktur.

Bu da ciddi bir eksikliktir.

4. Kurye ödeme yaparken, eğer sözleşmeye dayalı sorumluluk dairesinde bir ödeme yaptı ise, (varsa) bu sözleşmede bankanın haklarını devredip devretmeyeceğine ilişkin bir hükmün olup olmadığı da meçhuldür.

Bu da ciddi bir eksikliktir.

Tüm bunlara rağmen; (size) ne yapılması gerektiğini kendi düşünceme göre yazdım. Siz hala işaretini de eklemek suretiyle "eksiklikler nelerdir?" manasında yazabiliyorsanız, inanın ki ben yüz bin defa o tuhaf smileyi yazmalıyım... ( = yani bunu: )

Kolay gelsin.
Old 15-05-2009, 13:17   #9
Av.Arzu Erkan

Dikkat Teşekkür ederim...

cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Benim size verdiğim bilglier de müvekkilin bana verdiği bilgilerle sınırlı. kendisi bu konu hakkında bu kadar bilgi verdi. Bu konudaki cahilliğimi mazur görün.Çiçeği burnunda yeni bir avukatım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Bahsettiğiniz eksiklikleri gidermeye çalışacağım... İyi çalışmalar....
Old 15-05-2009, 14:31   #10
Av.Arzu Erkan

Dikkat

Ben Bu işareti söylediklerinizi anlamadım anlamında kullanmamıştım, sadece yaptığım açıklamalar sizin daha net cevap vermeniz için yeterli mi acaba diye kullanmıştım. saygılarımla....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi