Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

MaĞaza İndİrİmlerİne Sınır !

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2007, 16:50   #1
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan MaĞaza İndİrİmlerİne Sınır !

Kaynak alıntı:
http://www.zaman.com.tr/webapp-tr/ha...haberno=487232

Sezon indirimleri belli zamanlarda yapılabilecek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, tüketici haklarını koruyan yasada değişiklik yaptıklarını belirterek, "Artık yaz ve kış mevsiminin bitişinde sezon indirimleri olabilecek. Zannediyorum bu 1—1,5 ay içinde yürürlüğe girer'' dedi.
Form Bornova Alışveriş Merkezi'ndeki bir altın mağazasının açılışı için İzmir'e gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Coşkun, yaptığı konuşmada, Tüketici Hakları Koruma Yasası'nda değişiklikler yaptıklarını ve sezon sonu indirimleri ile ilgili ilave maddeler eklediklerini kaydetti. Coşkun, "Çünkü rekabete açık serbest piyasa ekonomisi, başıbozuk ekonomi değildir. Dolayısıyla yılda iki defa, yaz ve kış mevsiminin bitişinde sezon indirimleri olabilecek. Bunun dışında kapanma, tasviye ve nakliye gibi durumlarda kuruluşlar, bağlı olduğu odalara müracaat edecek. Gerekçesini anlatacak ve odanın verdiği sürede indirim nisbetinde bunu gerçekleştirecek. Zannediyorum bir, bir buçuk ay sonra yürürlüğe girer. Böylece tükecinin korunması hususunda önemli bir adım atılmış olacak" dedi.
Açılışını yaptığı Gülaylar Altın'ın 39 ülkeye ihracat yaptığını belirten Bakan Coşkun, "İhracat yaparak ülkemize döviz kazandırıyor, istihdam sağlıyoruz. Biz bu tesisin ortağıyız. Yani maliye olarak ortağıyız. Oda olarak ortağıyız. Onun için her yeni açılış ülkenin kalkınmasında yeni bir adım oluyor" diye konuştu. Esnafın iyi kazanması dileğinde bununan Coşkun, "Böylece bize de güzel vergiler ödesinler. Kazançtan vergi alırsak, dolaylı vergileri de aşağıya çekeriz. Adil, dengeli, tabana yaygın bir vergi düzeniyle, işletmelerin vergi düzeylerini de düzeltmiş oluruz. Çünkü kazancı olmayan ekonomi çöker. Hamdolsun 4 yıldır sürdürülebilir büyüme sürecinde kazanç var. Kazançtan vergi aldıkça kurumlar vergisini yüzde 30'dan yüzde 20'ye indirdik." şeklinde sözlerini tamamladı. Açılışa Bakan Coşkun'un yarı sıra İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Ali Karaman, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demiştaş, İzmir Ticaret Borsası Başkanı Tuğrul Yemişçi ve çok sayıda davetli katıldı.
Mustafa Kuşen
Old 22-01-2007, 16:54   #2
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan Mağaza Vitrinleri Kimi Cezbetmiyor ki?

Belki böylelikle son zamanlarda ülkemizde yaygınlaşan tüketim çılgınlığına da bir sınır getirilmiş olur diye düşünüyorum. Kabul etmek gerekir ki, ihtiyacımız olmasa dahi sürekli alışveriş yapar, ve bunu terapi tesellisi olarak adlandırır olduk. Tüketici sadece tüketen değil, ihtiyacı için tüketen kişidir. Ancak sürekli mağaza vitrinlerini süsleyen indirim etiketleri sizce hangimizi cezbetmiyor ki ? Bu konuda görüşlerinizi yazarsanız sevinirim. Saygılarımla.
Old 22-01-2007, 17:05   #3
Av.Suat Ergin

Dün alışveriş merkezine gittim. Vitrinlerde "Büyük indirim" "%30 İndirim" filan gibi yazılar beni de cezbetti. Ancak indirim hususunda öteden beri kafamda şöyle bir paranoya bulunmaktaydı: Etiket aynı kalmakla beraber, üste yeni bir rakam yazılıp sonra da üstüne x işareti konularak indirim süsü verilmektedir.

2 ay önce bir ayakkabı almıştım. Aynı mağazaya tekrar gittim. Ayakkabı vitrindeydi. Fiyata baktım, üstte 195 YTL yazıyordu ama X işareti konulmuştu. Altta ise, 165 YTL yazıyordu. Görünüşe göre 30 YTL indirim yapılmıştı. Oysa 2 ay önce aynı ayakkabıyı aynı fiyata almıştım. Ayakkabı konusunda yanılmış olamam çünkü bir özelliği nedeniyle diğerlerinden ayrılmaktaydı. Acaba fiyatını mı yanlış anımsıyordum. Eşime telefon ettim. Evet fiyatı doğru hatırlıyordum ve aldığım sırada 50 YTL lik bir indirim kuponu da vermişlerdi. Yani daha da ucuza gelmişti.Teorim gerçek olmuştu.

Kısacası indirim adı altında tüketime yönelik çılgınlık körüklenmekteydi.Alışveriş yapacakların dikkatli olmalarını öneririm.

Saygılarımla
Old 22-01-2007, 21:08   #4
ISIL YILMAZ

Bakanlık bu konuyu nasıl düzenleyecek,merak ediyorum.

İndirimi belli zamanlara özgüleyerek, fiyatlardaki spekülatif çıkışları kontrol altına alabilecekler mi?

Yıllardır aynı yerde ticarete devam eden ve yıllardır "tasfiye nedeniyle zararına satışlar" sloganı ile tüketiciyi aldatan kuruluşlar kontrol altına alınabilecek mi?

Bakanlık minimum indirim miktarını hangi esaslara göre belirleyecek? Bunu belirlerken odalar görüş belirtmekle mi sınırlı bir faaliyette bulunacaklar yoksa belirleyici olacaklar mı?

Doğru bir amaçla ve doğru bir biçimde düzenlenirse tüketici hakları bakımından yararlı olacağını düşünüyorum.

Saygılar.
Old 23-01-2007, 12:43   #5
Av.Ceylan Pala Karadağ

Farkındaysanız giyim sektöründe KDV oranları düşüldüğünden beri bu indirim adı altındaki fiyat dengesizliği arttı. KDV nin düşmesini tabiki doğru buluyorum ancak bunun tüketiciye yeterince adilane yansıtıldığını düşünmüyorum. Ayrıca Sayın Suat Ergin'in dediği durumun bir benzerini ben de yaşadım. 120 milyonluk mont indirime girmiş 99 yazıyor ama üstünde x ve 189 var. ama o mont hep 120 idi. Bu biraz da aldatıcı reklama girmiyor mu?
Old 23-01-2007, 13:03   #6
hukukçu42

Varsayılan indirim mi kandırmaca mı?

İndirim konusunda tüketici sadece fiyat etiketi ile kandırılmıyor. işte bir başka usul daha:

"ANKARA (İHA) - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, tüketicileri indirim dönemlerinde aldıkları malın kalitesine dikkat etmeleri konusunda uyararak, "Üreticilerin defolu malları var. Bu malları kampanya döneminde tüketiciyi aldatarak satışa arz ediyorlar. Bunları önlemeye çalışacağız'' dedi.

Bakan Coşkun, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. "20 ay taksit ve sıfır faizle mal ne üretilebilir ne satılabilir" diyen Coşkun, piyasalarda indirim yapılmasına Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi yılda iki kez izin vereceklerini açıkladı. İndirimlerin birisinin yaz sezonunun bitiminde, diğerinin ise kış sezonunun sonunda olacağını belirten Bakan Coşkun, "Şirket, kapanma, tasfiye, nakliye gibi özel hallerde ise bağlı olduğu odaya müracaat ederek belirlenen sürede indirim yapabilecek. Ayrıca maliyetin altında zararına da satış yapılamayacak" diye konuştu. Tüketicilerin sorunlarını 930 ilçe ve 81 il merkezindeki tüketici hakem heyetlerine aktarabileceklerini dile getiren Coşkun, tüketicilerin 'Alo 175' hattını arayarak da istedikleri bilgilere ulaşabileceklerini söyledi. Bakan Coşkun, konuşmasında tüketicileri de uyararak, tüketicilerin aldıkları malın kalitesine dikkat etmelerini istedi. Coşkun, "Üreticilerin defolu malları var. Bu malları kampanya döneminde tüketiciyi aldatarak satışa arz ediyorlar. Bunları önlemeye çalışacağız'' dedi. Coşkun, konuya ilişkin düzenlemenin iki üç hafta içerisinde yasalaşacağını da sözlerine ekledi."
Old 23-01-2007, 16:55   #7
Viyola

Ben yapılan indirimlerin gerçek anlamda bir indirim olduğunu düşünmüyorum.Ürünlere önce zam yapılıyor, sonra da indirim adı altında etiketler düşüyor.Bu apaçık tüketiciyi kandırmak değil de nedir?
Kaldı ki serbest piyasa ekonomisi şartlarında böyle bir kontrolün nasıl yapılacağını da merak ediyorum.
Old 24-01-2007, 14:17   #8
Fatma KAPUÇAM

aslında bu haberi ilk duyduğumda bir alışveriş çılgını olarak üzülmüştüm.ama daha sonra düşündüğümde meslektaşlarımın dile getirdiği şeyler benim de aklıma geldi.Her şey iyi güzel de senede iki defa yaplacak indirimin gerçek indirim olacağı ne malum?hele bizim yaşadığımız küçük şehirlerde
Old 07-02-2007, 01:55   #9
Işıkk

ben bişeyi merak ediyorum.bir mağazada sezonun başında 70-80 ytl olan bir mal sezon sonunda yaklaşık 20 ytl ye düşebiliyor ve mağaza bu satışlardan da kar elde edliyor.peki böyle bir ortamda sezon başında malı alan tüketiciye yazık olmuyor mu?bu malların fiyatları neye göre belirleniyor bu konuda bir düzenleme varsa lütfen bilgi verebilir misiniz?
Old 07-02-2007, 11:38   #10
Av.Ceylan Pala Karadağ

Sayın ışıkk aşağıdaki adreste yer alan röportaj habere tıklayabilirsiniz.
kaynak alıntı:http://www.ntvmsnbc.com/news/260090.asp
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi