Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Asliye Ticaret Mahkemeleri Artık tek hakimli

Yanıt
Old 03-06-2011, 05:32   #1
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Asliye Ticaret Mahkemeleri Artık tek hakimli

25/7/2011 tarihinden itibaren ..Asliye Ticaret Mahkemeleri tek hakimli.

3 Haziran 2011 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27953

HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU KARARI

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanlığından:

6110 sayılı Kanun’un 13 üncü maddesi ile 26/9/2004 tarihli ve 5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrası “Sulh hukuk, asliye hukuk ve asliye ticaret mahkemeleri tek hakimlidir.” şeklinde değiştirilmiş olup, aynı Kanunun geçici 3 üncü maddesi; “Bu Kanunla, 5235 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesinden itibaren altı ay içinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından yetkilendirme veya tayin işlemleri yapılır ve bu mahkemelerin tek hâkimli olarak çalışmaya başlayacakları tarih belirlenerek Resmî Gazete’de ilân edilir. Bu mahkemeler, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından belirlenen ve ilân edilen tarihe kadar heyet hâlinde çalışmaya devam eder.” hükmüne yer verilmiştir.

Bu kapsamda, tek hâkimli asliye ticaret mahkemelerinin faaliyete geçmesine ilişkin karar aşağıda gösterilmiştir.

BİRİNCİ DAİRE KARARI: 16.05.2011/879

5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrasını “Sulh hukuk, asliye hukuk ve asliye ticaret mahkemeleri tek hakimlidir.” şeklinde değiştiren, 6110 sayılı Kanunun 13 üncü maddesi ve aynı Kanunun Geçici 3 üncü maddesi dikkate alınarak, ticaret mahkemelerinin 25/7/2011 tarihinden itibaren tek hakimli olarak çalışmaya başlamalarına, 25/7/2011 tarihine kadar ticaret mahkemelerinin heyet halinde çalışmaya devam etmelerine oybirliği ile karar verilmiştir.

Kaynak : http://www.resmigazete.gov.tr
Old 03-06-2011, 09:21   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
03 Haziran 2011 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27953

HÂKİMLER VE SAVCILAR YÜKSEK KURULU KARARI
, ticaret mahkemelerinin 25/7/2011 tarihinden itibaren tek hakimli olarak çalışmaya başlamalarına, 25/7/2011 tarihine kadar ticaret mahkemelerinin heyet halinde çalışmaya devam etmelerine oybirliği ile karar verilmiştir.

Ticari davaların kapsam ve mahiyeti, yargıçların son zamanlarda şaşarak ve üzülerek gördüğüm nisbi yetersizlik ve zorlanışlarını da düşündüğümde fevkalade isabetsiz bir karar olmuştur bu.
Old 03-06-2011, 12:56   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Ticari davaların kapsam ve mahiyeti, yargıçların son zamanlarda şaşarak ve üzülerek gördüğüm nisbi yetersizlik ve zorlanışlarını da düşündüğümde fevkalade isabetsiz bir karar olmuştur bu.

Tek hakimli Ticaret Mahkemesine ben karşı değilim. Çünkü zaten uygulamada da tahkikatın tamamını üye hakimlerden birisi yürütüyor. Karar aşamasında heyete çıkıyor ve dosya genellikle tahkikat hakiminin fikrine paralel olarak bitiyor. Bu anlamda pek sorun olmaz. Sadece dosya iş yükü mahkemeler arasında adil ve tek hakim tarafından üstesinden gelinebilecek biçimde dağıtılmalıdır. (Diye düşünüyorum)
Old 03-06-2011, 15:40   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay

Kesinlikle katılıyorum. Özellikle bazı üye hakimlerin, tek hakim olarak devam etmesinde büyük sakınca görüyorum.
Old 03-06-2011, 16:04   #5
avmhy

Ticaret mahkemesi olmayan pek çok ilimiz ilçemiz mevcut. Tek olsun nitelikli , liyakat sahibi olsun.
Old 05-06-2011, 01:08   #6
Av.Şenol Saltık

Bence de son derece isabetli bir karar. Zaten uygulamada davaların çoğunda dosyayı inceleyen hakimin kararı doğrultusunda hüküm veriliyor. Hatta tetkik hakiminden ziyade bilirkişilerin görüşleri hüküm halini alıyor. Bilirkişi incelemesine tek hakim tarafından da karar verilebileceğine göre sorun yok...
Old 05-06-2011, 06:02   #7
Av.Cengiz Aladağ

Tüm asliye mahkemeleri heyet halinde çalışan mahkemeler olması gerekirken, bu düzenleme bir gerilemeyi göstermektedir. Ülke ihtiyaçlarına yetmeyen hakim ve savcı sayısını olması gereken düzeye çıkarmak yerine, Asliye Ceza Mahkemeleri'nden Cumhuriyet Savcısı'nın çıkarılması gibi bu düzenleme de olumsuz ve günü kurtarmaya yöneliktir.
Old 09-06-2011, 16:04   #9
Av. ikahveci

Benim desteklediğim bir karar. Ama hakim açığını kapatmak için bu yola müracaat edildiğini düşünüyorum. Bundan dolayı yanlış.Merak ediyordum istinaf mahkemelerinin hakimlerini nasıl temin edecekler diye. Yakında katipler mübaşirler falan duruşmaya çıkarsa şaşırmayın.
Old 09-06-2011, 21:25   #10
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av.Şenol Saltık
Bence de son derece isabetli bir karar

Akıl akıldan üstündür
Old 15-06-2011, 12:50   #11
av.külcü

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kesinlikle katılıyorum. Özellikle bazı üye hakimlerin, tek hakim olarak devam etmesinde büyük sakınca görüyorum.

Aynı kanaatteyim! Üyeyken bir şekilde telafileri mümkün oluyordu, tek hakim olduklarında işleyecekleri hukuki cinayetleri şimdiden görür gibiyim
Old 15-07-2011, 08:57   #12
defensio

Mutsuz

Ticaret hukuku gibi derinliği olan birbirinden bağımsız bir çok alt dala ayrılan (kıymetli evrak, deniz ticareti, ticari işletme, sigorta, iflas erteleme, konkordato v.s... ) bir alanda tek bir hakimin tüm davaları inceleyerek sağlıklı bir karar alması için süpermen olması gerekir. Süpermen olması mümkün olmadığı için hakimlerin maalesef bilirkişilerin oyuncağı haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Türk Yargısı gün geçtikçe gelişeceğine geriye doğru gidiyor. Bundan ise tüm memleket kaybediyor. Tek hakimli ticaret mahkemelerinin daha başarılı olmasını yani başka bir deyişle yanılmayı diliyorum.
Old 20-04-2017, 10:21   #13
Armağan Konyalı

Daha sonra 2014 yılında belli işlere yine üç hakim tarafından bakılması yolunda değişiklik yapıldığını da hatırlamakta yarar var:

5235 sayılı Kanun
Madde 5 - (Yeniden düzenleme: 6545 - 18.6.2014 / m.45) Asliye ticaret mahkemesi kurulan yerlerde bu mahkemelerde bir başkan ile yeteri kadar üye bulunur. Konusu parayla ölçülebilen uyuşmazlıklarda dava değeri üç yüz bin Türk lirasının üzerinde olan dava ve işler ile dava değerine bakılmaksızın;

1. İflas, iflasın ertelenmesi, iflasın kaldırılması, iflasın kapatılması, konkordato ve yeniden yapılandırmadan kaynaklanan davalara,

2. 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda hâkimin kesin olarak karara bağlayacağı işler ile davalara,

3. Şirketler ve kooperatifler hukukundan kaynaklanan genel kurul kararlarının iptali ve butlanına ilişkin davalara, yönetim organları ve denetim organları aleyhine açılacak sorumluluk davalarına, organların azline ve geçici organ atanmasına ilişkin davalara, fesih, infisah ve tasfiyeye yönelik davalara,

4. 12/1/2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununa ve 21/6/2001 tarihli ve 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanununa göre yapılan tahkim yargılamasında; tahkim şartına ilişkin itirazlara, iptal davalarına, hakemlerin seçimi ve reddine yönelik davalar ile yabancı hakem kararlarının tanıma ve tenfizine yönelik davalara,

ilişkin tüm yargılama safhaları, bir başkan ve iki üye ile toplanacak heyetçe yürütülür ve sonuçlandırılır. Heyet hâlinde bakılacak davalarla ilgili olmak üzere, dava açılmadan önce veya açıldıktan sonra talep edilen ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbirler de heyet tarafından incelenir ve karara bağlanır. Bu fıkrada belirtilen dava ve işler dışında kalan uyuşmazlıklar mahkeme hâkimlerinden biri tarafından görülür ve karara bağlanır. Başkan ve üye hâkimler arasında dağılıma ilişkin esaslar, işlerde denge sağlanacak biçimde mahkeme başkanı tarafından önceden tespit edilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi